sobota, 9 kwietnia 2011

Debiut BGŻ - coraz bliżej

Rok 2011 to planowane kolejne debiuty firm w tym trzech banków. Będzie szansa na zyski dla nas inwestorów giełdowych. Inwestując w akcje banków trudno liczyć na oszałamiające zyski. Jednak akcje tego sektora mają przewagę nad innymi ofertami bankowymi tym lokat, gdyż dają kilkanaście procent zysku w skali roku i możemy przeważnie liczyć na dywidendę. Pierwszym bankiem dostępnym w ramach IPO w tym roku będzie oferta kupna akcji BGŻ. 

Bank BGŻ jest bankiem specjalizującym się w finansowaniu rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Z instytucji obsługującej tylko sektor rolniczy przekształcił się w uniwersalny bank komercyjny. 
Jego pozycja mieści się w pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce. Dysponuje siecią ok. 300 oddziałów oraz 2700 kas zewnętrznych. Udostępnia bezprowizyjnie (dzięki porozumieniu z BPS, MR Bankiem i Kredyt Bankiem, Krakowskim BS i Invest Bankiem) ponad 2700 bankomatów w całym kraju. Bank BGŻ powstał w 1975 roku w wyniku połączenia Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i Państwowego Banku Rolnego. W 1994r. BGŻ został przekształcony w spółkę akcyjną przez Ministra Finansów, w uzgodnieniu z Prezesem NBP. W tym samym roku nastąpiło również zawarcie umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie dopłat do kredytów udzielanych ze środków banku na realizację przedsięwzięć gospodarczych związanych z rozwojem rolnictwa i gospodarki żywnościowej objętych programami branżowymi lub regionalnymi zatwierdzonymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Udziałowcami banku są: 

Rabobank International Holding B.V. - 59,35%, 
Skarb Państwa - 37,29%, 
Inne osoby prawne i fizyczne - 3,36% 

Zgodnie z decyzją nadzwyczajnego walnego BGŻ z października 2010 r. IPO banku powinno mieć miejsce nie wcześniej niż 1 maja 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r. Skarb Państwa chce sprzedać cały swój udział w banku czyli 37,29%. 

Z informacji „Rz" wynika, że debiut na GPW planowany jest na 27 maja br. a zapisy powinny zakończyć się przed 15 maja. Czyli już za miesiąc szykuj pieniądze na zakup akcji BGŻ. 

Z szacunków analityków biur wynika że cena akcji może oscylować w granicach 60 zł. Ta cena akcji mieści się w przedziale po ile chodzą akcje pracownicze na rynku wtórnym (ok. 50 - 65 zł). Ja osobiście liczę na trochę niższą cenę w granicach 50-55 zł. 

Inwestorzy indywidualni mogą objąć do 25% oferty. Więc znowu zapowiada się duża redukcja akcji. 

Czy będzie sukces debiutu? 

Sukces debiutu uzależniony będzie od ceny, po jakiej akcje zostaną nam zaproponowane. Moje odczucia przemawiają za powodzeniem oferty i zyskami. 

Co przemawia za sukcesem oferty? 

- dobre fundamenty banku, 

- konserwatywne podejście do polityki kredytowej, 

- dynamiczny rozwój sieci placówek, przede wszystkim w mniejszych miastach, 

- rosnące zapotrzebowanie na żywność na rynku światowym sprawi, że polskie rolnictwo i przemysł spożywczy będzie się szybko rozwijać. Wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na fachową obsługę finansową, w której Bank BGŻ od lat przoduje, 

- stabilizacja w zarządzaniu banku. Prezes Bartkiewicz nieprzerwanie zarządza bankiem od 2002 r. 

Ja osobiście mam zamiar wziąć udział w IPO BGŻ i liczę na zyski. 
A Ty, masz zamiar wziąć udział i liczysz na sukces oferty?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty