czwartek, 23 maja 2013

Zła historia BiK, czyli czyszczenie rejestru przed wzięciem kredytu

Życie potrafi płatać figle w najmniej oczekiwanych momentach. Chęć posiadania nowego samochodu, mieszkania, czy telewizora zwyciężą z rozsądnym zarządzaniem dochodami – w takich chwilach, coraz częściej, sięgamy po kredyt. Niestety wszystkie plany może popsuć jedna rzecz – negatywna historia w BIK.
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przechowuje informacje o kredytobiorcach, a następnie udostępnia je instytucjom finansowym, które złożą zapytanie o danego klienta. Raport pochodzący z BIK jest podstawą do udzielenia Ci kredytu. Jeżeli do tej pory spłacałeś raty poprzednich pożyczek terminowo, nie masz żadnych zaległości, ani bezumownych debetów na koncie to nie powinieneś się martwić. Jeśli jedna zdarzyło Ci się spóźnić choćby z jedną spłatą to szanse na Twój kredyt stoją pod znakiem zapytania. Teraz wszystko zależy od tego, czy uda Ci się wyczyścić złą historię BIK.

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych

W sytuacji, kiedy wszystkie poprzednie zobowiązania są przez Ciebie uregulowane, na początek zgłoś się do firmy, w której brałeś poprzedni kredyt. Następnie złóż w niej pismo, w którym cofasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Niestety, jeżeli opóźnienie w spłacie trwało więcej niż 60 dni i dodatkowo minęło 30 dni od poinformowania Cię o tym, takie cofnięcie zgody nic nie da, gdyż w świetle prawa w takim przypadku BIK może przechowywać i udostępniać informacje o Tobie do 5 lat od spłaty zobowiązania.

Prośba o usunięcie wpisu

Kolejnym krokiem po spłacie zaległości i wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych jest złożenie prośby o usunięcie wpisu z bazy BIK. Z taką pisemną prośbą musisz zgłosić się do instytucji, która przekazała Twoje dane do Biura Informacji Kredytowej, czyli do udzielającej Ci pożyczki. To, czy prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, zależy wyłącznie od procedur wewnętrznych tej firmy, jednakże często zdarza się, że odpowiedź jest przychylna naszym oczekiwaniom. Czas oczekiwania na pismo zwrotne wynosi standardowo 14 dni.

W przypadku, gdy Twoje zobowiązanie zostało przekazane do windykacji, może zdarzyć się tak, że w bazie BIK istnieją dwa negatywne wpisy. W takim wypadku prawdopodobnie będziesz musiał złożyć dodatkowo prośbę o usunięcie wpisu windykacyjnego, również u kredytodawcy.

Przeniesienie danych do działu statystyk

W przypadku, gdy wszystkie poprzednie zabiegi nie skutkują, a kolejne Twoje pisma i prośby spotykają się z odmową, pozostaje Ci jeszcze jedno wyjście. Możesz złożyć wniosek o przeniesienie Twojej negatywnej historii do działu statystycznego Biura Informacji Kredytowej. Taki wniosek, podobnie jak poprzednie, składasz również w instytucji, która przekazała Twoje dane do BIK. Jest to dobre rozwiązanie o tyle, że kredytodawcy chętniej się do niego przychylają niż w przypadku próśb o całkowite usunięcie wpisu. Twoje dane pozostają bowiem w bazie BIK, ale nie są widoczne dla innych instytucji, w których starasz się o kredyt. Służą one jedynie w celu analizy statystyk ilości osób nie spłacających rat, czy mających w tym opóźnienia, a wgląd do takiego wpisu mają tylko pracownicy Biura Informacji Kredytowej.

Historia w BIK to bardzo ważna rzecz – zarówno ta pozytywna, jak i negatywna. Niekorzystny wpis w tej bazie danych może Ci skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić wzięcie kredytu. Przedstawione sposoby działają, natomiast wszystko zależy od przychylności firmy, w której narosło zobowiązanie. Pamiętaj, że pozytywna historia może znacznie ułatwić proces brania pożyczki, zwiększa Twoją wiarygodność w oczach pożyczkodawcy i upewnia go w tym, że będziesz terminowo spłacał raty, dlatego warto starać się o pozytywny wizerunek w bazie BIK.


Więcej informacji na temat kredytów znajdziesz na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki


Artykuł z cyklu - Guest Blogging Wojciecha Kaliszewskiego.

23 komentarze:

 1. Moim zdaniem czyszczenie spraw to nie tyle kwestia wtedy, jak już pojawiły się problemy w BIK, ale jeszcze przed zaciągnięciem kredytu. Dobrze przygotowując się do zaciągnięcia zobowiązania możemy sporo zaoszczędzić na prowizji i marży kredytowej.

  Dobrze jak najwcześniej wziąć sobie kartę kredytową lub chociażby niewielki kredyt gotówkowy i powoli spłacać, zawsze będzie kilka punktów dodatkowych w ocenie kredytowej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z kartami kredytowymi to trzeba ostrożnie, oczywiście mogą pomóc w budowaniu wiarygodności kredytowej, ale pod warunkiem, że są spłacane w terminie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zanim decydujemy się na jakikolwiek kredyt, mając wcześniej zadłużenia, zawsze warto jest pobrać bezpłatny raport z BIK i zobaczyć jak ta nasza historia wygląda i czy mamy szansę na kolejne zobowiązanie. Niestety wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich BIK nie wygląda najlepiej ale tak jak w artykule zostało opisane zawsze można uporządkować te dane i zweryfikować informacje w BIK.

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny i bardzo aktualne informacje na ten temat sa także tutaj
  http://poradnik.wfirma.pl/-czyszczenie-historii-bik-czy-jest-mozliwe

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście, taki rejestr da się wyczyścić, trzeba tylko wiedzieć kiedy i jakie warunki muszą być spełnione. Wszyscy Ci, którzy mają jakieś kłopoty, serdecznie zapraszam na naszą stronę, gdzie zajmujemy się takimi problemami: http://czyszczeniebiku.pl/Oczywiście, taki rejestr da się wyczyścić, trzeba tylko wiedzieć kiedy i jakie warunki muszą być spełnione. Wszyscy Ci, którzy mają jakieś kłopoty, serdecznie zapraszam na naszą stronę, gdzie zajmujemy się takimi problemami: http://czyszczeniebiku.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe jak t czyszczenie BIKu wychodzi w praktyce. cos mi sie nie wydaje, że tak łatwo jest ja oczyscic. przyjmniej po krotkim czasie od ostatniego wzietego kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak zrestrukturyzować dług w banku?

  Przede wszystkim postarajmy dogadać się z bankiem. Spróbujmy zrestrukturyzować nasz dług, rozłożyć go na dłuższe raty, opiszmy sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, bankowi zależy równie mocno, żebyśmy spłacili zobowiązanie. Często jest w stanie nawet umorzyć nam część odsetek. A co z BIKiem? Jeśli nasze zaległości nie przekroczyły 60 dni, powinniśmy napisać pismo do banku, aby zgłosił do BIK wniosek o cofnięcie negatywnych wpisów, jeśli jednak przeterminowania były dłuższe niż 60 dni, to nie możemy z tym nic zrobić, a historię BIK może przechowywać nawet przez 5 lat. http://www.gotowka365.pl/czy-da-sie-wymazac-zla-historie-w-bik-2016/

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli mamy spłacone kredyty, a na przykład zalegaliśmy wcześniej z jego spłatą, to bez problemu możemy usunąć taki wpis sami. Tylko potrzebny jest stosowny wniosek, który trzeba złożyć u wierzyciela, który dodał taki wpis do rejestru BIK. Można skorzystać z fajnego generatora takich wniosków: http://czyszczeniebiku.pl/g/generator-wnioskow

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla tych, którzy mają problemy z negatywnymi wpisami w rejestrze BIK polecam je usunąć. Można tego dokonać tylko wtedy, gdy kredyty, których dotyczą wpisy zostały spłacone. Nie ma możliwości usunięcia zapisu wciąż spłacanego kredytu. Warto samemu podjąć działania w tym kierunku. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u wierzyciela. Można do tego wykorzystać generator wniosków na czyszczeniebiku.pl: https://goo.gl/5M4Q6g

  OdpowiedzUsuń
 10. Chcesz wiedzieć czy można samemu wyczyścić BIK? Lub czy pomimo negatywnych wpisów w BIK można otrzymać pożyczkę?
  Skorzystaj z naszego BEZPŁATNEGO poradnika, a dowiesz się:
  - Jak wyczyścić BIK samemu ?
  - Jak wygląda czyszczenie BIK ?
  - Jak otrzymać pożyczkę będąc w BIK ?
  - Jak krok po kroku założyć konto w BIK ?
  Otrzymasz także darmowe wzory dokumentów przydatnych przy usuwaniu wpisów w BIK.
  Poradnik znajdziesz pod adresem: https://poradnik-bik.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Dużo płaci się za wyczyszczenie nas z rejestru dłużników? Zawsze mnie to nurtowało, znalazłem kilka stron na których przeprowadzają tego typu usługę, zastanawiam się czy warto z tego korzystać i czy wgl jest możliwe aby pozbyć się negatywnego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nawet ze złą historią kredytową mamy szanse aby otrzymać kredyt pozabankowy bez większych problemów. Wystarczy zaufana osoba która zostanie naszym żyrantem. To w zupełności wystarczy aby otrzymać pieniądze na dobrych warunkach.

  OdpowiedzUsuń
 13. a ile kosztuje sprawdzenie czy nie widniejemy w bazach dłużników np.: BIK, KRD, ERIF, czy BIG?

  OdpowiedzUsuń
 14. Wpisy w BIK usuwają się dopiero po 5 latach a najważniejsze to spłacać raty na czas.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo wartościowy, przydatny w wielu sytuacjach wpis! Co prawda dostępne są już bardzo korzystne pożyczki, typu chwilówka bez blik. Niemniej jednak warto wiedzieć co zrobić, gdy chcesz mieć czyste pożyczkowe konto

  OdpowiedzUsuń
 16. A wiecie, że czasem jest spory kłopot w ogóle z otrzymaniem pożyczki, jeśli jest zła historia w BIK? Ja niestety miałam okazję się o tym przekonać, ale na szczęście uratowała mnie strona https://kokos.pl/ i wiem, że tam zawsze jest szansa na odpowiednią pożyczkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak to prawda, trzeba szukać pożyczek bez BIK jeśli mamy nieciekawą historię kredytową. Albo właśnie mieć jakiegoś poręczyciela. Zawsze jest jakieś rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że każdy, kto miał problemy z terminową spłatą należności obawia się negatywnych wpisów w rejestrze BIK. Co prawda wiele firm pozabankowych umożliwia skorzystanie z łatwych pożyczek bez weryfikacji w BIK, jednak w sytuacji kiedy chcemy wziąć większy kredyt np. na mieszkanie lub inwestycje, zła historia kredytowa może nam to skutecznie uniemożliwić.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tak się zastanawiam na czym dokładnie polega czyszczenie w biku i czy oby na pewno nie pogorszy to naszej oceny. Zachęcam do odwiedzenia http://gotowkawkredycie.pl/

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty