środa, 20 kwietnia 2011

Poziom 1500 dol za uncję złota został przekroczony.

Dziś złoto osiągnęło poziom 1.500 dolarów za uncję. Jest to rekordowy poziom. Teraz będziemy kibicować kolejnemu pułapowi – 1.750 dolarów.W ostatnim roku złoto podrożało ponad 30%. Dla przypomnienia WIG20 zyskał połowę mniej czyli 15,39%. Kruszec jest nadal uważany za jedną z najlepszych inwestycji. Nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale również dzięki odporności na zawirowania rynkowe. W ubiegłym roku zdarzały się takie okresy, że na zamówione sztabki złota trzeba było czekać kilka tygodni.


Złoto drożeje w obliczu rosnącej inflacji. Ostatnio GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 4,3% w stosunku do marca 2010 roku.Ostatnie podwyżki stóp procentowych też niewątpliwie przyczyniły się do ruchów tego kruszca w górę. 

Na rynkach złota analitycy spodziewają się, że cena złota dalej będzie rosła. Miejmy nadzieję że w kolejnych tygodniach będą bite kolejne rekordy. Drogie złoto sprzyja wzrostom srebra, którego cena jest najwyższa od 31 lat.
Jak inwestujemy w złoto?
Inwestować możemy poprzez zakup monet, sztabek, kontraktów, opcji, biżuterii czy pośrednio poprzez fundusze.
Ja inwestując w złoto - preferuję złote monety. Na rynku złota jest sporo monet różnego rodzaju. Ostatnio ciekawą pozycją jest moneta 8 gramowa - upamiętniająca 1 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Moneta złota przedstawiająca tragicznie zmarłą parę prezydencką - Lecha i Marię Kaczyńskich. Jest to pierwsza moneta złota wydana przez NBP w 2011 roku. W najbliższym czasie ma być wydana złota moneta złota o nominale 1.000 zł z wizerunkiem Jana Pawła II z okazji jego beatyfikacji. Moneta wykonana z najczystszego złota, ważąca 3 uncje i bardzo niskim nakładzie - tylko 500 sztuk. Cena oczywiście będzie uzależniona jest od zawartości kruszcu, aktualnej ceny złota oraz wartości numizmatycznej. Przykładem wartości numizmatycznej jest inna złota moneta o nominale 25 zł z wizerunkiem Jana Pawła II z okazji jego beatyfikacji. Waga tej monety wynosi tylko 1 gram a cena dochodzi już do 650 zł.Jeżeli nie zależy nam na posiadaniu fizycznego złota, możemy zakupić tzw. “papierowe złoto”. Są to różnego rodzaju fundusze inwestycyjne, które umożliwiają nam zostanie współwłaścicielem części złota, poprzez posiadanie jednostek uczestnictwa.
3 komentarze:

 1. Niesamowite. Na poczatku roku jak rzucali kwotami $1500-$1600, to nie chcialo sie wierzyc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strach pomyśleć, co się stanie, jeśli agencje obniżą rating USA, a po drodze padnie Grecja czy Hiszpania... Co do scenariusza inflacyjnego, to powinniśmy przeważać w portfelach udział złota i akcji nad gotówką/lokatami.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda tylko że złoto nie stanowi jeszcze większego udziału w moim portfelu.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty