sobota, 21 stycznia 2012

Jakie dywidendy w 2012 r. - I cz.

Sytuacja na rynkach cały czas jest niepewna. Niby są wzrosty a ich nie ma. Co prawda tydzień indeksy kończą na plusach, jednak obroty nie świadczą o hura optymizmie inwestorów. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na spółki wypłacające systematycznie dywidendę. Ubiegły rok był rekordowym rokiem pod względem wypłat dla akcjonariuszy. Spółki notowane na GPW przeznaczyły ok. 19 mld zł na wypłatę dywidendy.
Ten rok również nie powinien być gorszy – szczególnie na spółkach z udziałem Skarbu Państwa, który zapowiedział w komunikacie że oczekuje – wyższych wypłat dywidend. Choć pojawiają się głosy odnośnie ostrożnej polityki dywidendowej w odniesieniu do zysku za 2011 r. To Budżet Państwa oczekuje dochodów z dywidend w 2012r. na poziomie 8,2 mld zł. Dla przypomnienia dochody z tego tytułu w 2011 r. wyniosły 3,6 mld zł. Jak widać ciśnienie Państwa na te środki jest duże – miejmy nadzieję że i my drobni inwestorzy skorzystamy również.Spoglądając na wynik za ostatni rok - indeks spółek dywidendowych (WIGDIV) w którym znajduje się 30 spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80, okazał sporo lepszym indeksem niż WIG20.


Może warto zapoznać się z wynikami tego indeksu, który zawiera najpłynniejsze spółki wypłacające regularnie dywidendę o stosunkowo dobrym wskaźniku stopy dywidendowej. Z tego grona najwyższą stopę dywidendy w ubiegłym roku wypłacały takie spółki: BUDIMEX (8,99%),TPSA (7,94%), KGHM (7,57%) czy GPW (6,05%). Z kolei notowania akcji za 12 m-cy najlepiej wypadły: EMPERIA (15,36%), PGNIG (10,76%), WAWEL (7,53%) czy TPSA (1,66%). Obliczając iloczyn stopy wzrostu i stopy dywidendy to najlepszy wskaźnik otrzymaliśmy dla spółek: EMPERIA (44%), PGNIG (29%), WAWEL (15%) i TPSA (13%).Może warto zainteresować się spółkami, które planują wypłacać inwestorom dywidendy?
Na które spółki możemy liczyć w 2012 roku?
Większość firm wstrzymuje się z podjęciem decyzji odnośnie poziomu wypłat dywidendy do czasu zatwierdzenia wyników - najpierw za IV kwartał a później za cały rok.
Liderem dotychczasowym wypłat dywidend był KGHM. Ostatnio jednak dużo spekuluje się na temat możliwej wypłaty dywidendy. Zarząd spółki potwierdził, że poziom dywidendy będzie mieścił się w widełkach 30-50% zysku netto. Co niektórzy prognozują że dywidenda w KGHM może wynieść nawet 20 zł na akcje (15%). Jak ostatecznie będzie przekonamy się w I kw. br.


Szacuje się że na dywidendę możemy liczyć w PKN Orlen na poziomie ok. 4 zł na walor (10%). W PZU dywidenda może wynieść ok. 30 zł na każdą akcję (9%) a w PKO BP ok. 2,4 zł (7%).


Tradycyjnie zyskiem podzieli się z akcjonariuszami Telekomunikacja Polska. Planuje przeznaczyć w tym roku ok. 2 mld zł, co może wynieść 1,5 zł (8,3%). Z mniejszych spółek dobre dywidendę mogą wypłacić Kęty, Impexmetal, Berling, Eurotel oraz Qumak Sekom. Tradycyjnie dobry poziom dywidendy pewnie wypłaci Żywiec.


Jak na razie wypłatę dywidendy zatwierdziło niewiele firm.


Jedną z pierwszych jest Rank Progress SA, która podjeła decyzję o wypłacie akcjonariuszom - zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2011 w kwocie 1,35 złotych za jedną akcję (13,6%). Jest to warunkowa Uchwała Zarządu.


Uprawnionymi do zaliczki będą akcjonariusze Spółki posiadający jej akcje na dzień 24 marca 2012, a rozpoczęcie wypłaty zaliczki nastąpi w dniu 31 marca 2012.


Spółka prowadzi działalność inwestycyjno – deweloperską na rynku nieruchomości i ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż.

Kolejną spółką , która podjeła decyzję o podziale zysku netto za rok obrotowy trwający od 1 lipca 2010 do 30 czerwca 2011 i niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych to  Zakłady Azotowe Puławy. Łącznie na dywidendę dla akcjonariuszy przeznaczą  kwotę 58,5 mln zł, co daje 3,06 zł na akcję (3,5%)
Dzień dywidendy ustalono na 31 stycznia 2012 roku, z kolei dzień wypłaty - na 21 lutego 2012 roku.


Jest to solidna spółka wypłacającą po raz siódmy z rzędu dywidendę. Stopa dywidendowa jak widać jest zmienna ale systematycznie wypłacana.


Inwestując w spółki dywidendowe pamiętajmy o kilku zasadach:


 • długi horyzont inwestycyjny ma szansę przynieść nam zyski ponadprzeciętne,
 • wybieramy spółki o dobrej kondycji finansowej,
 • nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy,
 • przy zakupie spółek posiłkujmy się wskaźnikiem ROE.
 • Nie wchodźmy w spółki o wysokim ROE gdyż świadczy to że spółka powinna reinwestować znaczną część zysku. W tym wypadku brak wypłaty dywidendy jest jak najbardziej uzasadniony i przełoży się na wzrost fundamentalnej wartości spółki,
 • optymalny czas inwestowania w spółki dywidendowe to 2-5 lat.
Pamiętajmy, że wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.

13 komentarzy:

 1. Co do spółek dywidendowych zastanawiam się czy warto w nie inwestować za pośrednictwem ISA. Tam wart kupić i zapomnieć na dłuższy czas. Ale czy da się grać w taki sposób? 2 konta jedno do krótkiej gry a drugie ISA do długoterminowej inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze to jest to że odsetki są wolne od podatku.

  OdpowiedzUsuń
 3. a mnie zastanawia czy KGHM będzie nadal wypłacał dywidendę zwłaszcza kiedy rząd robi zamach na gotówkę , z drugiej strony SP ma akcje i ma dziurę w budżecie , którą musi łatać , może ta druga konieczność będzie za głosowaniem za wypłaceniem zysków dla akcjonariuszy

  OdpowiedzUsuń
 4. KGHM wypłaci do trzech miliardów dywidendy z zysku z 2011 r. Z zysku za 2010 rok, który wyniósł 4,56 miliarda złotych, KGHM wypłacił dywidendę w wysokości 2,98 miliarda złotych, czyli 14,90 złotego na akcję. Jeśli się potwierdzą prognozy to co najmniej dywidenda powinna być na poziomie z ub roku. A jak będzie okaże się po wynikach.

  OdpowiedzUsuń
 5. A dla PGE i tauronu jakie dywidendy prognozujesz?? PGE po sprzedazy polkomtela może zostac wydrenowana z kasy. Co ty na to??

  OdpowiedzUsuń
 6. PGE za ostatni rok płaciło stopę dywidendy na poziomie 3,17% - pewnie podobny poziom powinien być zachowany w tym roku. Podobnie będzie na Tauronie. Więcej dowiemy się po wynikach za 2011 r. w okolicach marca.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. W swoich typach dywidend mniejszych spółek typujesz spółke Berling. W ubiegłym roku Stopa dywidendy dla tej spółki wyniosła 1,48%. Na jakiej podstawie uważasz że w tym roku może byc większa stopa dywidendy??

  Pozdrowienia dla innych czytelników i dla autora oczywiscie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Berling za 2010 rok zysk w kwocie 8.569.000 zł podzielił: 20% zysku, czyli 1.713.800 zł przeznaczł na wypłatę dywidendy, a 80% zysku, tj. 6.855.200 zł przeznaczył na kapitał zapasowy.
  Sądzę że w tym roku może ta proporcja być lepsza na korzyść dywidend. Dodatkowo w moich typach sugerowałem się przychodami netto i tak za:
  - I kw. wyniosły 14.308 tys. zł
  - II kw. 24.201 tys. zł
  - III kw. 26.093 tys. zł
  Jak również zysk netto:
  - I kw. 1.182 tys. zł
  - II kw. 2.859 tys. zł
  - III kw. 3.943 tys. zł
  Musimy poczekać na publikację raportu rocznego do 20 marca br.
  Również pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.Budimex zaplaci wiecej niz ostatnio,moze nawet 10 zl
  2.Zaplaci Bogdanka,tez wiecej
  3.tauron zaplaci 0,21 zl(poprzednio 0,15 zl )
  4.Zaplaci PGE 1,32 (22 sierpnia-6 wrzesnia)
  5.zaplaci AssecoPolska,znacznie wiecej niz ostatnio
  6.Zaplaci PKO BP ,typuje sie miedzy 1,50 a 2,40 zl
  7.Zapalci GPW ponad 3 zl
  8.Zaplaci nawet IDMSA ,juz zapowiedzieli
  to na szybko,co widze,prosz esie bardziej przylozyc do pracy

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki Anonimowy za uaktualnienie danych. Co do Twojej uwagi to spójrz na daty: mój wpis był zamieszczony 21 stycznia a Ty zamieszczasz 14 marca - jest trochę różnicy czasowej -:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Odwieczne pytanie czy warto? W zeszłym roku sprzedaż przed dywidendą i zakup po opłacił się na TPSa i Żywcu. ( żywca można było sprzedaż za 700 a odkupić za 550(a jak ktoś poczekał to i taniej))

  OdpowiedzUsuń
 12. Inwestując krótkoterminowo z myślą o osiąganiu zysków z tytułu dywidend, można stracić. Tak nieraz bywa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dlatego lepiej o tym myśleć długoterminowo. Dostajesz kasę regularnie, jeśli masz fajną spółkę, to na poziomie powiedzmy ok. 10 proc. od wartości akcji i czekasz na lepsze czasy (a to w obecnej sytuacji może trochę potrwać), żeby także i sam kurs akcji dał zarobić...

  A jeśli chodzi o mniejsze dywidendowe, to polecam EUROTEL.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty