piątek, 29 stycznia 2016

W co zainwestować w 2016 r.


Za nami już 2015 r, który nie należał do udanych dla inwestorów. WIG notuje już ponad 16% spadków. Gorsza sytuacja panuje na WIG20, który na ostatni rok ma straty na poziomie 25%. Trochę lepsza sytuacja jest na MWIG40, który zanotował na minusie tylko 6%. Na zero wyszedł indeks SWIG80. Indeksy pokazały swoją słabość. Sytuacja na GPW jest bardzo niepewna. Za nami już jeden miesiąc. Główne indeksy GPW również notują straty na poziomie 4-5%. Na ujemny wynik wpłynęła min. obniżka ratingu Polski przez agencja Standard&Poor's, sprawiły, że inwestorzy odwracają się od kupowania akcji.

Sytuacja polityczna w naszym kraju ma również wpływ na zachowania na warszawskiej giełdzie. Rząd w poszukiwaniu dodatkowych dochodów do budżetu zabrał się za wyciskanie z gotówki skąd tylko się da. Na pierwszy ogień poszły banki. Skutki już odczuwamy min. wzrostem
opłat za korzystanie z usług bankowych. Przed nami decyzje, odnośnie dalszego demontażu OFE. Z kolei na świecie spowolnienie na rynkach Chińskich, nierozwiązany konflikt na Bliskim Wschodzie czy problem wielu imigrantów zalewających Europę. To wszystko wpływa że sytuacja w 2016 roku robi się coraz gęstsza. Czy i w co w takiej sytuacji inwestować? 


W czasach kryzysu ważna jest dywersyfikacja portfela, która powinna zmniejszyć nasze ryzyko inwestycyjne. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to odpowiednie dobranie jego aktywów w taki sposób, aby zoptymalizować zysk a jednocześnie zminimalizować ryzyko. Dlatego nie chodzi tu kupienie kilkunastu spółek do portfela ale zdywersyfikowanie względem aktywów.


Uważa się że: lokaty, złoto i srebro oraz nieruchomości są bezpiecznym sposobem na przetrwanie nadciągającego kryzysu.

Początek roku zaczął się niewesoło dla oszczędzających w bankach. W poprzednim roku
udawało mi się znaleźć lokaty z oprocentowaniem co najmniej 3% w skali roku. Czasową promocję można było znaleźć w Idea Banku (np. Lokata Na Wakacje czy  Lokata Halloween w październiku dawały po 3,5%). Następnie przerzucałem środki do BGŻ Optima i zakładałem Lokatę Bezkarną. Styczeń okazał się tragiczny.Idea Bank już nic atrakcyjnego nie oferuje i znalezienie oprocentowania lokat powyżej 2,5% graniczy z cudem.
Jedną z ciekawszych ofert na rynku jest Lokata Deklasująca w BGŻ Optima.
Charakteryzuje się:
 • stałe oprocentowanie 2,7% w skali roku dla nowych środków do 500 000 zł1
 • lokata 4-miesięczna
 • można założyć maksymalnie 5 Lokat Deklasujących, każda w kwocie nie wyższej niż 100 000 zł
 • oferta limitowana do 4 000 lokat.


Złoto uważane jest jako inwestycja na niepewne czasy. Zapobiega utracie wartości pieniądza. O walorach inwestowania w złoto dużo już zostało napisane również na moim blogu tu, tu czy tu, jednak przypomnę te korzyści:
• jest gwarantem stabilnej transakcji, 
• cenione jest za doskonałe zabezpieczenie przed krachem, inflacją, wahaniami kursów walut, zwłaszcza w niepewnych czasach,
• jest niezależne od rządów, walut, kredytów,
• stanowi zapasowy kapitał stosowany jako rezerwa wielu państw, 
• jest płynne finansowo i zbywalne na całym świecie, 
• jest kapitałem na tzw. czarną godzinę,
• niezniszczalne,
• ponadczasowe. 

Czy teraz jest dobry czas na kupowanie złota? 

Kryzys sprzyja inwestowaniu w złoto. Po trzyletnich spadkach - myślę że jest to odpowiedni moment na dokupienie złota do portfela. Należy pamiętać aby nie inwestować całej gotówki jednorazowo w dany produkt, tylko podzielić na kilka transz i kupować w odstępie kilku tygodni. Unikniemy wtedy wejścia w inwestycję w niekorzystnym momencie. 

Poniższy wykres przedstawia wartości w dolarach za jedną uncję złota. Od początku roku widzimy wzrost na złocie ponad 5%. Może zaczynać się coś zmieniać.
 
 

Pamiętajmy jednak że eksperci zalecają, aby inwestycja w złoto nie przekraczała więcej niż 15-20% naszego portfela. Perspektywy dla złota są dobre gdyż niepewność na rynkach finansowych nie zniknie w ciągu najbliższego czasu. 

Czy tylko złoto? 

Oczywiście nie tylko złoto. Srebro jest drugim kruszcem po złocie. Inwestowanie w kruszce jest dla tych, którzy nie chcą ryzykować inwestowania na giełdzie, i obawiają się utraty środków na skutek kryzysu finansowego czy walutowego. W dłuższej perspektywie wartość złota i srebra powinna rosnąć, a w przypadku krachu na giełdzie ochroni częściowo nasz kapitał.

O nieruchomościach  już było na blogu. Ta forma inwestycji nie jest  przeznaczona dla drobnych ciułaczy. Aby zainwestować fizycznie w nieruchomość (mieszkanie, działkę czy ziemię) trzeba dysponować większymi pieniędzmi. Aby zakupić monetę srebrną czy złotą wystarczy zdecydowanie mniej. Ta forma inwestowania jest bardziej dostępna dla szerszego grona inwestorów. 

Nie zapominajmy również o akcjach.

Akcje

Pomimo że główne indeksy w 2015 roku straciły znacznie na GPW dało się znaleźć kilka perełek, które zarobiły ponad 100%:
 • Oponeo.pl SA - 161%
 • Bytom - 135%
 • SFINKS - 112%
 • CIECH 101%
W przypadku braku zmian dotyczących OFE, można będzie oczekiwać że również akcje polskie w 2016 roku powinny przynieść wymierne korzyści dla inwestorów. W jakie konkretnie akcje powinniśmy spoglądać? Warto analizować akcje małych i średnich spółek. Podpowiedzi można szukać tu czy tu.
 
Ważniejsze chyba w tak niepewnych czasach jest ochrona naszych pieniędzy.  Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela, która powinna zmniejszyć nasze ryzyko inwestycyjne.
 

22 komentarze:

 1. Lokaty kapitału w kruszczach są bezpieczniejsze od np. Akcji ale również są ryzykowne. Frank szwajcarski też był uważany za bezpieczną walutę do kredytów a stało się jak się stało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie w kruszce można inwestować ale to moim zdaniem jest zabezpieczenie długoterminowe, liczone raczej w dziesiątkach lat, a co do zarobku w krótszym czasie to dokładnie dywersyfikacja. I to bardzo szeroko pojeta. Nie skupiał bym się tylko na polskim, czy europejskim rynku. Szukał bym również dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dywersyfikacja w znaczeniu inwestowanie w wiele surowców, nie tylko złoto?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjrzyj się spółce PGSSoft która się przenosi z NC na GPW.
  Jest o tyle ciekawą opcją że łączy w sobie dynamiczną spółkę wzrostową z branży IT o wysokich rentownościach ze spółką dywidendową płacącą dwie dywidendy na rok ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dywersyfikacja najważniejsza, oczywiście. Ja bym pomyślał o nieruchomościach jako dobre zabezpieczenie. Oprócz tego myśl, że jednak rynek da coś zarobić, bo jednak dużo więcej straciliśmy przez zmiany polityczne w porównaniu z otoczeniem. teraz wydaje się, że Polski rynek będzie zachowywał się relatywnie mocniej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie niezmiennie najlepszą inwestycją jest nieruchomość albo ziemia. Nieruchomość można dać pod wynajem, a ziemia ciągle zyskuje na wartości więc nie można stracić na takiej inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. A co myślisz o inwestycji w whisky??

  OdpowiedzUsuń
 8. Najlepszy sposób na pomnażanie pieniędzy to własny biznes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze powiedziane ponieważ tu można zyskać największe pieniądze, pod warunkiem oczywiście że ma się dobry pomysł oraz odpowiednią żyłkę do biznesu. Obie te rzeczy są ogromnie ważne przy ruszaniu z własnym biznesem.

   Usuń
 9. Tak jak napisałeś - najważniejsze to nie inwestować w jeden produkt, ale rozlokować to na kilka produktów. Wtedy unikniemy ewentualnej porażki tracąc na tym jednym produkcie.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Najlepszy sposób na pomnażanie pieniędzy to własny biznes."

  Łukaszu - dobra rada, jednak musi być spełniony kluczowy warunek - biznes musi być rentowny, aby się Twój plan powiódł.

  Nie mniej warto inwestować w wiele filarów, aby zwiększać swoje szanse w sukces i minimalizować porażki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja założyłem własny biznes, z początku dobrze prosperował, jednak już po roku musiałem się ratować chwilówkami i pieniędzmi znajomych żeby z tego wyjść, na szczęście teraz się to jakoś kręci.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja od wielu już lat inwestuję głównie we własny biznes, bo chyba to przynosi mi najlepszy zysk. Nie dostałbym tego ani na lokacie ani tym bardziej an koncie oszczędnościowym, no chyba że miałbym wolne kilka milionów to wtedy można by leżeć na fotelu i pilnować telewizor ;-)

  A tak serio.. zastanawiałem się już nie raz, czy nie spróbować czegoś, szczególnie giełda o której tak wiele osób piszę czy w ostatnim czasie pożyczki społecznościowe, w której inwestuje co raz więcej osób. Oba te źródła wiążą się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego też trzeba dać sobie trochę czasu aby zgłębić temat i zasięgnąć informacji najlepiej od osób którym temat nie jest obcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to inwestować w to na czym się znamy.

   Usuń
  2. Giełda według mnie faktycznie wymaga nie tyle ostrożności co wiedzy. Bez wiedzy na giełdzie niewiele zdziałasz, a nawet sobie zaszkodzisz, dlatego rzeczywiście - lepiej się "przeszkolić" i dopiero potem zacząć. Z kolei pożyczki społecznościowe czy prywatne już takiej szczegółowej wiedzy nie wymagają i należy po prostu być świadomym tego, by zdywersyfikować inwestowany kapitał i nie inwestować wszystkich swoich życiowych oszczędności (wydaje się to oczywiste, ale naprawdę dla niektórych ludzi nie jest). Poza tym w social lendingu istotne jest też to, by nie inwestować pochopnie, dobrze sprawdzać pożyczkobiorców i wybrać porządną platformę, dzięki której odnajdziemy nie tylko dobre okazje do inwestycji, ale także wiarygodnych pożyczkobiorców. Robienie tego na własną rękę i szukanie ich gdzieś na forach to chyba najgorsze co może być jak dla mnie. Od roku inwestuję w firmy dzięki CapitalClub i to się już raczej nie zmieni, bo cenię sobie przede wszystkim bezpieczeństwo swoich inwestycji. Dlatego bądźcie ostrożni, a najlepiej zaufajcie odpowiednim ludziom.

   Usuń
 13. Ja inwestuje z AGAM.Wypłaty odbieram co piątek. Mam pisemna umowę ze spółką, obsługę online 24h i kartę bankomatową do konta:
  http://kevchambersnl.wixsite.com/questraen

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem zawsze warto inwestować w nieruchomości. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to opłacalne. Drugim sposobem jest własny biznes ale to już coś innego. Trzeba mieć dobry pomysł i najlepiej trafić w niszę. Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać.

  OdpowiedzUsuń
 15. moim zdaniem wieksza kwote warto zainwestowac w biznes. Mozna tez uzyskac dofinansowane, wiec wklad nie bedzie strasznie duzy. Mam kolege, ktoremu sie dobrze powodzi. On ciagle inwestuje w biznesy.W tamtym roku otworzył myjnię bezotykową od Aspera. Cieszy sie bardzo duzym zainteresowaniem. Widze z okna ze kolejki sa non stop. Moj maz mowi, ze to dzieki jakosci mycia, bo myjnia jest od dobrego producenta i przebija wszystkie inne jakością.

  OdpowiedzUsuń
 16. Najważniejsze, żeby inwestować z głową a nie rzucać się na głeboką wodę. Czasem warto coś przemyśleć sto razy zanim się na coś zdecydujemy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zanim zainwestujemy nasze pieniądze warto zapoznać się z tematem.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty