sobota, 4 stycznia 2014

W co zainwestować w 2014 r.
Początek roku, to okres kiedy podsumowujemy nasze dokonania z poprzedniego roku oraz planujemy nadchodzący rok. Większość z nas zastanawia się - w co zainwestować w 2014 roku?


WIG20 w 2013 r. nie spisał się - spadł o 7%. Duże zniżki notowały akcje JSW (spadek bliski o 40%) oraz znaczna korekta papierów KGHM (33%). Wartość wskaźnika WIG Surowce spadła o jedną trzecią. Słabo zachowywały się spółki energetyczne: PGE traciło 4%, a akcje Tauronu o 1%.

Dobrze spisywały się banki. WIG Banki wzrósł o nieco ponad 20%. Najwięcej zyskiwał: BZ WBK, mBanku, Pekao, PKO czy Bank Handlowy. Drożały walory PZU i Synthosu oraz Asseco i Eurocash. Najlepiej w 2013 r. wypadł indeks sWIG80 zyskując ponad 37%. Z kolei mWIG40 zyskiwał 30,12%. Prym wiodły spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją odzieży i obuwia. Monnari (wzrost o 478%.) czy Bytom (wzrost o 452%). Bardzo zyskowną branżą w mijającym roku była dystrybucja leków. Walory Pelionu zyskały 238%, Neuki wzrosły o 196% a Farmacolu blisko 108%. Dobrze spisywali się dystrybutorzy części i akcesoriów motoryzacyjnych: ACE (187%), Groclin (186%) czy Intercars (120%). 


Prognozy na rok 2014 dla inwestorów są pozytywne. Ożywienie gospodarcze jest wyraźne - więc wzrosty powinny być oczywiste. Jednak jest kilka niewiadomych, które mogą te wzrosty zahamować lub spowolnić. Pierwsza poważna przeszkoda to oczywiście demontaż OFE. Dotychczas OFE były stabilizatorem rynków, co pewnie przy obecnej sytuacji ulegnie zmianie. Pewne ryzyka występuje również w związku z zakończeniem programu QE3.

Inwestorów do wejścia w akcje zniechęcają wysokie wskaźniki wyceny. Większość spółek jest po prostu za droga.

W co w takim razie inwestować w 2014 roku aby można cieszyć się zyskiem ?
Lokaty nie dadzą zarobić w tym roku?


Najbezpieczniejszy instrument - lokaty nie dadzą zbytnio zarobić.  Niezmiennie od dłuższego czasu można skorzystać np. z Lokaty na start w internetowym Oddziale Getin Banku. Co prawda z tej lokaty można skorzystać raz i na okres 2 miesięcy, o oprocentowaniu 4,25%.  w skali roku. Z innych propozycji tego banku czy bratniego Open Finance można skorzystać z lokaty progresywnej na 12 m-cy oprocentowanej na poziomie 3,53%.
Należy się liczyć, że w kolejnych miesiącach przy podwyżkach stóp procentowych przez RPP nastąpi również podwyżka oprocentowania lokat.
Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w 2014 r.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/w-2014-roku-nasza-gospodarka-nabierze-rozpedu,1978165,2156?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w 2014 r.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/w-2014-roku-nasza-gospodarka-nabierze-rozpedu,1978165,2156?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxpodwyżkach stóp procentowych  banki  będą podwyższać oprocentowanie lokat.

Fundusze jako alternatywa dla lokat

Szukając bezpiecznej przystani - mogliśmy zainwestować w fundusze pieniężne, które powinny być alternatywą dla lokat. Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Pieniężny zyskała w ciągu ostatniego roku (+8,09%), z kolei Copernicus FIO Su)fundusz Płynnościowy Plus (+5,98%) czy Eques SFIO subfundusz Eques Pieniężny (+5,89%). Atutem funduszy pieniężnych nad lokatami jest łatwiejsza dostępność pieniędzy. Z funduszu można wycofać środki w każdej chwili bez utraty wypracowanych zysków, naliczanych każdego dnia poprzez wycenę jednostek. Z kolei w przypadku lokaty, jej wcześniejsze zerwanie zazwyczaj oznacza brak odsetek lub naliczenie tylko część.

Dla przypomnienia fundusze nie są objęte bankowym funduszem gwarancyjnym.

Myślę że przy trafnym doborze - fundusze pieniężne mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla lokat.


Akcje i fundusze akcji.

Rok 2013 to czas funduszy małych i średnich spółek.
Copernicus FIO Subfundusz Akcji Dywidendowych zyskał (blisko 50%). Drugi z kolei ING SFIO Subfundusz Japonia (L) (+46,99%). Investor Top 25 Małych Spółek FIO zanotował (+41,23%) a Skarbiec FIO Subfundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek (+40,19%). Dla przypomnienia za ostatni rok WIG zyskał jedynie 7%.
Wybierając spółki do portfela kierujmy się ceną i dobrymi fundamentami, gdyż wtedy mamy większe szanse na zyski.
W jakich sektorach/indeksach szukać spółek do portfela?
Spoglądając na wykres sWIG80 widzimy, że rok 2013 jest rokiem Miś-ów i średnich spółek. Sporo jest spółek, które można uznać za atrakcyjne cenowo z szansą na wzrosty w nadchodzącym kolejnym roku wzrostów.


BRANŻA PRZEMYSŁOWA
Spory potencjał ma branża przemysłowa. Największe szanse na dobre zyski mają: spółki producentów materiałów budowlanych, elementów konstrukcji, spółki elektromaszynowe czy producentów mebli. W tych dziedzina wraz z poprawą koniunktury gospodarczej wyniki powinny rosnąć.

SEKTOR FINANSOWY
Wzrost dynamiki osiąganych wyników wpłynie korzystnie na ten sektor w nadchodzącym roku.

SEKTOR CHEMICZNY i FARMACEUTYCZNY
Sektor chemicznym a od zeszłego roku również farmaceutyczny, bardzo dobrze się spisują.  Perspektywa bardzo dobrych wyników - pozwoli temu sektorowi dalej rosnąc.
 
SEKTOR NIERUCHOMOŚCI
Lepsza perspektywa na rynku mieszkaniowym powinna poruszyć branżą deweloperską. Wyceny większości spółek są na niskim poziomie, co tylko może wpływać korzystnie na kursy spółek.
Moje preferencje na 2014 r.:
 
Na razie stawiam na „misie" ale przyglądam się rynkowi i innym indeksom. Zachowujmy przede wszystkim czujność.
Bardziej od przynależności do odpowiedniej branży czy sektora jest wycena spółek i reprezentowany wskaźnik C/Z. 
Aktualnie najniższy wskaźnik C/Z ze indeksu sWIG80 posiadają następujące spółki:
MCI - 3,40
KOGENERA - 5,60
PCGUARD - 5,60
LCC- 6,9
VISTULA - 7,6
IMPEXMET - 8,6
GRAJEWO- 9,20
MENNICA -9,20
OPENFIN - 9,60
Z indeksu mWIG40 tanie spółki  o C/Z do 10 to:
CIECH- 3,90

ECHO- 4,20
ZEPAK- 4,90
GRUPA AZOTY- 8,30
ENEA- 8,70


WIG20 może odbić w tym roku pod warunkiem wzrostów rynków surowcowych i paliw. Lidem byłby niewątpliwie:
KGHM- 7,40 


Niski wskaźnik C/Z mają jeszcze:
TAURON-5,40
PGE-10
Na uwagę zasługuje jeszcze spółka o niskim wskaźniku C/Z:
INSTAL KRAKÓW- 6,90

W takiej sytuacji trzeba przyjrzeć się prognozowanym zyskom. Jeśli przewidywania odnośnie zysków na najbliższy rok lub dwa lata są optymistyczne, nie należy oczekiwać  podaży na takich akcjach. Warto pamiętać, że inwestorzy nie mają zbyt wielu alternatyw. Na ogół mają do wyboru podobne spółki, o których równie trudno powiedzieć, że są tanie. Pozostałe zaś raczej nie dają gwarancji wysokich zysków, dlatego w ich przypadku niższa premia w wycenie ma swoje uzasadnienie.

W funduszach inwestycyjnych okazji należałoby szukać w funduszach nowej europy czy wschodniej i w funduszach małych i średnich spółek oraz funduszach inwestujących w sektor ochrony zdrowia. Od roku jednym z moich funduszy jest ING SFIO Subfundusz Japonia.


Złoto, srebro


W 2013 r. złoto straciło ponad 27%. Jeszcze gorszy wynik zanotowało srebro: strata ponad 35%. Niska inflacji oraz atrakcyjne stopy zwrotu na akcjach, sprawiały że inwestorzy przestali szukać bezpieczeństwa w portfelu w kruszcach.  Szacuje się, że złoto może jeszcze spaść o ok. 10% do poziomów w granicach 1.100 USD na uncję.
Inwestycje alternatywne

Ciekawą propozycją zainwestowania w 2014 roku mogą być inwestycje alternatywne tj: ziemię, mieszkanie czy sztukę. Te inwestycje są bardziej odporne
odporne na kryzys

Dobrze przemyślany zakup nieruchomości, może w każdym czasie zapewnić nam zadowalającą stopę zwrotu z inwestycji. Wykorzystajmy aktualne spadki na rynku nieruchomości w celu inwestycji alternatywnych.


W przypadku zakupu działki pod inwestycję, tak samo jak w przypadku zakupu mieszkania nie wystarczy samo dokonanie zakupu i czekanie na wzrost wartości. Chcąc zarobić - warto rozejrzeć się np. po działkach nieuzbrojonych lub częściowo uzbrojonych. Zakupu wtedy dokonamy po zdecydowanie niższej cenie. Wartość takiej działki może nam podnieść jej uzbrojenie tj. doprowadzenie prądu, wody czy nawet zawiązanie inicjatywy lokalnej odnośnie budowy drogi czy kanalizacji.Doprowadzone media na pewno przyczynią się do znacznego wzrostu naszej inwestycji.
Dobrą inwestycja będzie zakup gruntów rolnych na terenach podmiejskich oraz jego przekształcenie, podział i uzbrojenie pod działki budowlane. Jednak tego typu inwestycje choć zyskowne obarczone są masą formalności i z reguły odstraszają indywidualnych nabywców. Wymagana jest tu zdecydowanie większa wiedza oraz doświadczenie niż w przypadku inwestowania w działki budowlane czy zakup mieszkania na wynajem.

Inną inwestycją alternatywną mogą być: zyski czerpane z elektrowni wiatrowej. Jest kilka na rynku firm zainteresowanych pozyskaniem inwestora z wkładem finansowym w celu wybudowania elektrowni wiatrowej.
Prywatny inwestor w zamian za wkład początkowy zyskuje prawo do regularnej dywidendy wypłacanej przez spółkę celową, której zadaniem jest budowa i eksploatacja elektrowni wiatrowej.Tego typu inwestycje wymagają od nas sporej gotówki oraz trafnej lokalizacji projektu.

Potencjał wzrostów na rynkach jest duży. Niektóre spółki już są po zaliczonych dołkach, niektóre dopiero będą wychodzić. Miejmy rękę na pulsie. Na przykładzie z ub. roku widzimy, że nawet na bezpiecznych inwestycjach można znacznie stracić. Zachowajmy czujność. Jeśli będą spadki to już nie tak duże.

Życzę wszystkim samych trafnych inwestycji w całym 2014 roku.

13 komentarzy:

 1. A może zainwestować w Bitcoin? Jak wygląda opłacalność drobnych biznesów opartych na franzczyzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bitcoin najlepsze czasy dla inwestorów ma już dawno za sobą. Zupełnie inaczej się ma sprawa jeżeli chodzi o spekulację. Tutaj jak i w przypadku tradycyjnych walut okazje nigdy się nie kończą. Nie wolno jednak zapomnieć że ryzyko także jest większe. Ja podstaw inwestowania krótkoterminowego nauczyłem się z tej witryny: www.permanent.cba.pl

   Usuń
 2. Nieruchomości, nie sądzę, aby prędko pojawiła się lepsza inwestycja. Tylko nie chodzi o mieszkania, a np. o hale magazynowe. W Warszawie Jartom ma hale gotowe pod rozpoczęcie produkcji - i myślę, że tego typu nieruchomości powinny mieć teraz największe zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na inwestowaniu chyba trzeba się znać aby nie stracić wszystkiego Dlatego otworzyłam rachunek maklerski w open finanse i przy pomocy doradcy pomału zaczynam inwestować.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Blog Bitcoin
  Dobry biznes przebija inwestycje giełdowe prawie zawsze.
  @ bogo
  Nieruchomości, szczególnie pod produkcję powinny dać lepszy rezultat niż mieszkaniówka.
  @eli gotowanie
  Najważniejsze to zacząć!
  Pozdraw

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja inwestuje w tym roku w mieszkania. Na wynajmie można sporo zarobić. No i oczywiście lokaty bo to zawsze jakiś zysk.

  OdpowiedzUsuń
 6. możemy też własnie inwestować w grunty ponieważ dużo deweloperów wykupuje takie działki a następnie buduje na nich domki jednorodzinne albo mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieruchomości, ale magazynowe. To co ma Jartom jest dobrym przykładem. ZObaczcie sobie jak w ciągu dwóch lat poleciały cenowo ich hale w Warszawie. I to dopiero daje warunki do inwestycji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Przedmówco - zastanów się teraz kto posiada aż takie środki żeby wejść w nieruchomości magazynowe. Przecież taki kapitał jest realny wyłącznie w przypadku bardzo dużego gracza, a nie małej firemki!

  OdpowiedzUsuń
 9. eeeee sami naganiacze w komentarzach jak wszędzie.
  Ludzie po co się produkujecie jak ktoś ma kasę to wie jak ją zarobił i dalej
  zarabia po swojemu a jak ktoś szuka na stronach gotowej instrukcji jak zarobić pierwszy milion to nigdy go nie zarobi. Zarobić można na wszystkim i na wszystkim można stracić jeden zarobi na nieruchomościach na nich popłynie itd. kwestia umiejętności. Jedna dobra rada dywersyfikujcie portfel jak macie 1000 zł to nigdy nie ładujcie więcej niż 50% w jeden biznes itd. im większa kwota tym mniejszy % na jeden pomysł a całą resztę sami sobie wymyślcie.......

  OdpowiedzUsuń
 10. No, a mi się wydaje, że mimo wszystko pomimo spadków złota w ostatnim roku teraz jest najlepszy moment, żeby zacząć je skupować. Mennica Staropolska oferuje przykładowo sztabki na każdą kieszeń o różnej wadze, a mam dziwne wrażenie, że jak sytuacja na wschodzie europy zrobi się jeszcze bardziej gorąca to złoto zacznie wędrować w górę dość mocno i dynamicznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi się że mieszkania to dobry pomysł w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Komentarze o inwestycjach. Kazdy zastanawia się w co inwestować, szczególnie te osoby, które zarabiają najniższą krajową, mają na utrzymaniu rodziny i spłaty kredytów. Problem ze spłatą zobowiązań ma ponad 2 000 000 gosp. domowych w Polsce. Nalezałem kiedyś do tego "elitarnego klubu" mając zadłużone 3 karty kredytowe i potężny minus na koncie. Moją inwestycją było poszukanie robienia tanich zakupów. Kto się zastanawia ile traci w miesiącu, czy roku na chemię domową, kawę, herbatę, telefony(abonament),czy środki higieny osobistej? To są bardzo znaczące kwoty w skali miesiąca czy roku. Znalazłem metodę robienia zakupów z 90% rabatem. Oczywiscie nie dał mi tego nikt za darmo!!! Trzeba było zainwestować. Dzięki uprzejmości znajomego możecie sobie Pańtwo podejrzeć w opracowanym poradniku, gdzie i jak to robić http://www.unisono.napieralski.pl/zalaczniki/poradnik.pdf
  O iwestycjach w nieruchomości też mogę się wypowiedzieć ponieważ właśnie to robię. Inwestycje w kruszcze. Tak się składa, że poznałem to od strony hobby- numizmatyka. Nie polecam inwestycji w fundusze, ponieważ raczej dołożyłem na przestrzeni 7 lat niż zyskałem + jeszcze sprawa w sądzie o odzyskanie części inwestowanego kapitału.Do brania składek to firmy są. Jednak jeżeli chodzi o wypłatę, to już nie chętnie. Lokaty bankowe pozwalają na przechowanie kapitału, a nie na zysk obliczając współczynniki.Zasada jest prosta. Obcinać koszty życia do pewnego minimum. Odkładać zaczynając od małych sum, pomnażać ryzykując inwestując w różne przedsięwzięcia. Można podeprzeć się kredytami, pd warunkiem niezmiernie dobrej kalkulacji. Są kredyty złe i "dobre". Zasada,o której należy pamiętać to "bankier to ktoś taki, który pożycza Ci parasol kiedy świeci słońce, a zabiera go Tobie, kiedy pada descz". Zawsze należy robić wszystko z rozsądkiem i zaczynać małymi kroczkami.Zawsze należy działać!!!

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty