niedziela, 19 stycznia 2014

Akcje ENERGA odrabiają słaby debiut

Debiut ENERGA rozgrzewał wyobraźnią wielu inwestorów w nadziei na wysoką stopę zwrotu. Na otwarciu, niestety akcje spadły o 0,29% do 16,95 zł. Później już było gorzej. Akcje ENG zakończyły pierwszy dzień notowań ceną 16,09 zł co stanowił spadek o 5,35%. Spadkowy trend trwał do pierwszych dni stycznia.

Słaby debiut jak widać nie przekreślił spółki w oczach inwestorów. W ostatnich dniach widać wzmożone zainteresowanie papierami Energi. W ciągu ostatnich 10 dni akcje wzrosły o ponad 5%. Dobrze spisują się na tle sektora energetycznego. Czy wzrost wynika z projektem ustawy o OZE?


 
Spółka posiada ponad 18-procentowy udział energii z OZE w portfelu sprzedaży do odbiorców końcowych. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę. Ich łączna zainstalowana moc to ok. 508 MW, a roczna produkcja w 2012 roku to ok. 1,3 TWh, co stanowi 32 proc. całej energii produkowanej w grupie. Do sieci Grupy przyłączonych jest ok. 36 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce (ok. 1,6 GW).

W perspektywie następnych tygodni jest szansa na jeszcze większe zyski. Nie dało się uzyskać 17% zysku na otwarciu więc zaczekam ze sprzedażą na dalszy rozwój wydarzeń. Decydującym argumentem za zakupem akcji Energa pomimo wyższych wskaźników, przekonała mnie polityka dywidendowa ENERGA, która zakłada przeznaczanie na dywidendę 92% jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. Stopa dywidendowa w granicach 5% nie jest do pogardzenia.

Dobrym wynikom przysłużyło się ostatnio kilka rekomendacje kilku domów maklerskich. Ostatnia wydana przez analityków DM PKO BP, które w portfelu Top Picks zostały umieszczone papiery min. Energa.

Z kolei analitycy Banku of America/Merrill Lynch zalecają „kupuj" z wyznaczeniem ceny docelowej na poziomie 18 zł a analitycy JP Morgan wycenili ją na poziomie 19 zł. 


A czy Ty inwestorze trzymasz dalej akcje ENERGA? Na jaki poziom cen liczysz czy dla samej dywidendy?

5 komentarzy:

 1. trzymam! liczę na 18 zł i się żegnam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też! Świetny blog, takich właśnie szukam do mojego katalogu najlepszych polskojęzycznych blogów o biznesie. Spójrz: http://obiznesieblogi.blogspot.com/. Liczę na owocną współpracę i pozdrawiam Cię, Piotr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też trzymam i liczę na szczęście. Świetny blog

  OdpowiedzUsuń
 4. do tej pory ludzie obrocili juz tymi akcjami wielokrotnie i zarobili ogromne pieniadze.Byly juz przeciez ponizej 16 zl a w dodatku idealnie nadawaly sie na D.T. z wielokrotnymi spadkami i wzrostami podczas jednej sesji.
  Jesli ktos ma dostep do arkusza zlecen ,prosze sobie spojrzec ile akcji czeka przy cenie 20 zl ; ponad 200 000 sztuk i to jest NAJWIEKSZE zgrupowanie na tym walorze,wiec chyba ludzie wiedza,na co licza.
  Dywidenda bedzie ponad 1 zl wiec radze kupowac w ciemno nawet teraz i wyzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dzis wiemy juz ,ze bedzie rowno 1 zl co przy cenie 17 zl z IPo daje dokaldnie +5,88 % .Bardzo aldnei.A w pszyszlym roku bedzie zgodnie z prospektem o 25 % wiecej.

   Usuń

Popularne posty