niedziela, 29 grudnia 2013

Warto mieć plan na Nowy Rok


Każdy z nas wielokrotnie podejmuje różne działania, zobowiązania czy postanowienia dotyczące wielorakich spraw naszego życia. Często związane to jest z różnorodnymi sferami życia, w tym ze swoimi finansami. Przełom roku jest takim momentem, że robimy podsumowanie mijającego roku oraz snujemy plany na kolejny rok. Kluczem do ich spełnienia jest przede wszystkim cierpliwość, upór, praca oraz dobry i przemyślany plan, który stanowi połowę sukcesu. Każdego dnia wydajemy pieniądze ale rzadko dokonujemy tego z pełną świadomością i pod naszą kontrolą. Nic więc dziwnego, iż często ze zdziwieniem spoglądamy do portfela, zastanawiając się, gdzie podziały się nasze pieniądze. Jeśli się tak właśnie dzieje w naszym budżecie – to znak, że czas przyjrzeć się naszej strukturze wydatków i dochodów. Zanim przystąpimy do planowania naszego budżetu, powinniśmy sobie uświadomić, że ta czynność nie jest skomplikowana a jedynie wymaga od nas konsekwencji. Nasz portfel z pewnością odczuje zwiększone wydatki na wyjazdy wakacyjne, zakup sprzętu AGD, remont mieszkania czy wreszcie zakup samochodu. Jakkolwiek wakacje czy sprzęt AGD mogą mieścić się w przedziale naszego budżetu o tyle większy remont mieszkania czy zakup samochodu – rzadko jesteśmy w stanie sfinansować samodzielnie. Najczęściej w takiej potrzebie swoje kroki kierujemy do banku.

Jak to zrobić? 

Jednym ze sposobów jest zbudowanie planu finansowe, które pozwoli nam przetrwać w czasie nadchodzącego roku a w efekcie końcowym pozwoli nam prowadzić życie na odpowiednim poziomie.

Zanim przystąpimy do planowania naszych finansów – uporządkujmy je:

 1. Przekonajmy samych siebie. Wykonajmy rachunek sumienia tzn. przyjrzyjmy się naszym dochodom i wydatkom. Ciężko jest nam przyjąć do wiadomości że nasze wydatki są tak rozpasane, że nie równoważą się dochodom.
 2. Kontrolujmy swoje wydatki. Notując regularnie swoje wydatki zdobędziemy wiedzę na co wydajemy swoje pieniądze.
 3. Zlikwidujmy karty kredytowe. Płacąc kartą nie kontrolujemy tego ile wydajemy pieniędzy. Karty kredytowe zachęcają nas do zakupów a tym samym do pewnego rozluźnienia w finansach.
 4. Róbmy przemyślane zakupy. Kupujmy rzeczy, które nam są naprawdę potrzebne a nie podobają się nam gdyż jest atrakcyjna promocja. Często się okazuje się że za dany towar przepłaciliśmy gdyż nie porównaliśmy cen danego towaru w innych sklepach.
 5. Planujmy wydatki. O zmianie mebli czy samochodu myślimy sporo wcześniej niż dopiero wtedy gdy dany sprzęt się popsuje.
 6. Bądźmy świadomi swojej sytuacji finansowej. Dziś pewnej pracy a tym samym stałych i coraz większych dopływów pieniądza nie ma.
 7. Oszczędzajmy. Zacznijmy z Nowym Rokiem odkładać np. po 200 zł na przyszłe wydatki. Łatwo dziś będzie spożytkować te 200 zł na inny cel. Jednak po kilkunastu latach pracy okaże się nie mamy nic zaoszczędzone.
W naszym życiu często tak bywa, że gdzieś zmierzamy i sami nie wiemy dokąd. Poszukujemy ciągle sensu życia ale nie mamy motywacji. Każdy z nas przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musi sobie odpowiedzieć na pytanie - jakie są moje cele życiowe?

Dlaczego, nie stać nas na zakup niezbędnego sprzętu do mieszkania czy zagraniczne wakacje lub zmianę auta? Większość z nas odpowie, że za mało zarabiamy. Pewnie coś w tym jest prawdy, ale to jedna strona medalu. Druga strona medalu - to nie zaoszczędziliśmy, gdyż wszystko co zarobiliśmy to wydaliśmy na bieżące potrzeby. Taka to bywa, gdy nie planujemy naszych finansów.

Wyraźnie postawiony cel, to motywacja każdego z nas do działania, pozwalająca na realizację marzeń. Umiejętność stawiania celów i konsekwentnego dążenia nie jest wcale łatwą i prostą sprawą. Najgorszą rzeczą jest zaniechanie realizacji stawianych sobie celów np. szybszego pozbycia się długu na karcie. Aby nasze cele mogły się ziścić należy rozwijać w sobie dyscyplinę wewnętrzną, która pozwoli nam wytrwać w naszych postanowieniach. Nigdy pod wpływem jakiś niepowodzeń nie odstępujemy od ich realizacji czy odkładania na później.


Znając swoje cele te długo i krótko terminowe wyliczamy potrzebną kwotę na ich realizację.

Jeśli założony cel jest nieosiągalny do zrealizowania – to możemy dostosować ramy czasowe do naszych możliwości czy też zmienić kwotę celów.

Naszym pomocnikiem w realizacji naszych celów jest niewątpliwie - procent składany, który ponowne jest inwestowany z uzyskanej inwestycji. Na przykład, jeśli zainwestowałeś na początku roku 2.000zł i zarobiłeś w skali roku 12% od swojego kapitału, to na koniec roku otrzymasz 240 zł zysku. Jeśli reinwestujesz swój zysk w kolejnym roku, będziesz miał łącznie 268,80 zł zysku. Jeśli będziesz tak kontynuował, to po 6 latach podwoisz swoje pieniądze.

Naturą ludzką jest odwlekanie rozpoczęcia oszczędzania. Często słyszymy "Zacznę oszczędzać w przyszłym roku". Ale koszty tej decyzji są ogromne. Nawet jeden rok czyni różnicę. Na początku Twoje zyski wydawać Ci się będą śmiesznie niskie, ale gdy będziesz cierpliwy – zobaczysz ich moc. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym większą korzyść uzyskasz z oprocentowania.

Planując swoje cele finansowe pamiętajmy o:
 • Odpowiednio wczesnym rozpoczęciu oszczędzania
 • Systematyczności w oszczędzaniu
 • Cierpliwości
 • Procencie składanym


Na koniec motto na dziś – nie jest sztuką radzenie sobie z sukcesami, prawdziwą sztuką jest radzenie sobie z porażkami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty