sobota, 14 listopada 2009

Jaki bank wybrać? - I cz.


Kolejnym krokiem w porządkowaniu naszych finansów jest przyjrzenie się wydatkom ponoszonym na obsługę konta bankowego. Zmniejszenie tych kosztów pozwoli nam na zaoszczędzić parę złotych co miesiąc, a tym samym skróci drogę do miliona.JAK SPRAWDZIĆ, CZY NASZE KONTO JEST WYSTARCZAJĄCO DOBRE? ZRÓBMY RACHUNEK SUMIENIA.

1. Zacznijmy od kwoty jaką płacisz za obsługę konta. Standard to 6-8 zł miesięcznie, choć kilka banków (m.in. Allianz Bank, Polbank, BOŚ, Alior Bank, Nordea) proponują konta darmowe. Regułą jest że konta za darmo oferują mniejsze banki z niewielką siecią placówek. Niektóre banki jak np. Eurobank, dają darmowe konto pod warunkiem, że wpłacasz na nie co miesiąc 800 zł miesięcznie.

Dotychczas moje koszty za obsługę rachunku wynosiły: opłata za prowadzenie rachunku 11,50 zł + zmienna kwota w zależności od ilości przelewów wykonywanych przez Internet od 2 zł do 5 zł. Przyjmijmy że średni miesięczny koszt obsługi rachunku wynosił 15 zł. Ponadto od 1 czerwca br. bank potrąca z rachunku kwotę 2,98 zł miesięcznie za obsługę zwykłej karty płatniczej Maestro. Jest co prawda zapis w regulaminie że przy dokonaniu minimum 4 transakcji dowolną kartą Pekao, opłata za Maestro zostaje w następnym miesiącu obniżona ale i tak tą kwotę należy wliczyć w comiesięczne koszty. Jeśli ktoś robi zakupy w osiedlowym sklepie, a z karty korzysta głównie w bankomacie, to dla niego nie będzie to zachętą. Podsumowując moje koszty prowadzenia rachunku za miesiąc październik wyniosły 18,49 zł. Uff jak drogo! Chyba żaden inny bank nie pobiera takich kwot za obsługę bieżącego rachunku. Zastanawiacie się co to za bank? To niezwykły bank PEKAO SA! – który mało dba o swoich klientów.

2. Ile mamy darmowych bankomatów? Im więcej tym lepiej. Najważniejsze, byś miał darmowy bankomat w pobliżu miejsca zamieszkania i pracy. Ale są i takie banki jak Alior, BOŚ czy Nordea, które dają wszystkie bankomaty w Polsce za darmo.

3. Jaki jest koszt użytkowania karty płatniczej – czy nie jest za droga? Musisz sprawdzić, czy bank pobiera dodatkową miesięczną opłatę za to, że masz w portfelu jego kartę. Jeśli pobiera tak jak np.w Alior Banku, ale za to jest darmowe konto, to nie jest najgorzej. Gorzej, jeśli chcą za konto i za kartę. Sprawdź też, czy w umowie o kartę nie ma dodatkowych pułapek np. jak w PEKAO SA gdzie „karze” się klientów niedostatecznie często używających karty do płatności w sklepach. Śmieszne dla mnie jest że muszę się pilnować ile płatności kartą dokonałem w danym miesiącu. Co jeśli byłem dwa razy w supermarkecie i raz tankowałem na stacji paliwo? Zrobiłem trzy transakcje więc jestem ukarany kilkoma złotymi!

4. Czy dostaniemy tani debet? Oprocentowanie w granicach 12-14 proc. w skali roku, to możesz powiedzieć, że twój bank jest OK. Gorzej jeśli banki żądają 20 proc. za debet.

5. Czy konto jest darmowe? Jeśli korzystamy z konta głównie przez Internet, to dostęp do konta powinien być darmowy. Darmowe konta internetowe mają np. w ING (konto typu ING Direct nic nie kosztuje) czy choćby w Deutsche Banku nie mówiąc już o mBanku. Ja płacę - więc jestem zmuszony zmienić bank.

6. Jaki jest system zabezpieczeń? Jedni preferują papierowe listy haseł jednorazowych inni wolą przy każdym przelewie wpisywać hasła podawane przez token (np. Eurokonto) lub wysyłane z banku SMS-y.

7. Ile kosztują Cię przelewy przez Internet? Sprawdźmy czy bank nie pobiera kwot za wysłanie przez SMS-y haseł. Ja szukam banku w którym są darmowe przelewy przez Internet, gdyż obecnie ponoszę opłaty za każdy wykonany przelew – 50 gr.

8. Pieniądze, które nie wydajesz od razu leżą bezużytecznie na koncie oprocentowanym tylko 0,1%. Dlatego też ważną kwestią jest oprocentowanie konta oszczędnościowego na którym ulokujesz nadwyżki finansowe. Są banki, które mają dobrze oprocentowany ROR-y, BOŚ Bank z „Kontem Wyjątkowym”, na którym oprocentowanie środków sięga nawet 8 proc.
Oferta rachunków osobistych w bankach jest coraz bogatsza. Ale jak wybrać to właściwe konto bankowe. Kolejne praktyczne wskazówki i porady przeczytasz w kolejnej części po mojej wizycie w kilku oddziałach banków. Zapraszam!


5 komentarzy:

 1. Pekao SA to jeden z najdroższych banków. Proponuję zostawić sobie w nim wyłącznie darmowe Eurokonto Net i w ten sposób mamy dostęp do jego placówek i bankomatów.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 2. A co sądzisz APP Funds na temat konta w Alior Banku - ty chyba tam masz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczytaj jak pokombinowali z własną ofertą licząc na to, że klient nie przeczyta drugi raz umowy. Biorąc to pod uwagę oraz to, że właściciel ma spore problemy w rodzimych Włoszech, nie sądzę, żeby to był dobry wybór na bank, który ma Cię zaprowadzić do miliona. Dla ciekawych: http://olgierd.bblog.pl/wpis,alior;bank … 16876.html

  OdpowiedzUsuń
 4. @anonimowy
  Czy masz lepszą propozycję?
  sas

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję za przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty