czwartek, 11 października 2012

Czy weźmiesz udział w zapisach na akcje grupy ZE PAK?

Dziś zaczęła się pierwsza, po ponad rocznej przerwie – prywatyzacja Grupy Kapitałowej ZE PAK przez giełdę, która pozwoli inwestorom, w tym również indywidualnym uczestniczyć w tzw. programie „Akcjonariat Obywatelski”. Prywatyzacji podlegać będą udziały Skarbu Państwa, które w tym przypadku wynoszą 50%. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest drugim w Polsce wytwórcą energii elektrycznej z węgla brunatnego oraz piątym wytwórcą energii elektrycznej pod względem mocy wytwórczych. W skład grupy wchodzą cztery elektrownie zlokalizowane w województwie wielkopolskim: Elektrownia Pątnów II, Elektrownia Pątnów I, Elektrownia Konin i Elektrownia Adamów oraz dwie kopalnie węgla brunatnego: Adamów i Konin. 
Dziś - 11 października – rozpoczęły się zapisy dla inwestorów indywidualnych. 
 
 

Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej, która została ustalona na poziomie 33 złotych. Inwestor może zapisać się do 750 akcji po cenie 33 zł.

Skarb Państwa ma w tej chwili 50 % akcji PAK-. Innymi udziałowcami są spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka: Embud z grupy Elektrimu, który ma ok. 10% akcji oraz grupa Polsat Media ok. 40%. Dodatkowo Elektrim ma opcję odkupu akcji od Polsat Media.

Jaki harmonogram oferty?

- Zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają do 19 października do godz. 23:59,

- od 10 – 22 października prowadzony jest proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych,

- 22 października ustalona zostanie cena sprzedaży akcji, ostateczna liczba akcji sprzedawanych w Ofercie oraz ostateczna liczba akcji sprzedawanych poszczególnym kategoriom inwestorów (w ręce inwestorów indywidualnych może trafić 15% akcji sprzedawanych oferowanych w Ofercie, z możliwością zwiększenia tej puli do 25% takich akcji).

- 30 października nastąpi debiut giełdowy Spółki.


Zapisać się nie zapisać się?

Na nie przeważają:

1. Czynnik niezależny od oferty - niepewna sytuacja na rynkach giełdowych. Problem Grecji, Hiszpanii i innych krajów południowych wciąż wisi nad rynkiem. W przypadku pogorszenia się sytuacji - oferta może przynieść stratę.

2. Niepokojący jest spadający zysk grupy, który w 2011r. wyniósł 317 mln zł podczas gdy w 2010r. wyniósł 330 mln zł a w 2009r. oscylował w granicach 700 mln zł. Niskie ceny energii pewnie nie poprawią znacząco wyniku.

3. Grupa mało rozpoznawana (to nie PZU czy PGE), co może wiązać się że nie znajdą się chętni na wszystkie walory.

4. Na debiutach spółek energetycznych, za wyjątkiem PGE, inwestorzy nie zarobili kokosów. Ostatnie prywatyzacje również nie zachwyciły. Dla przypomnienia akcje BGŻ na otwarciu poszły w górę o 4% na zamknięcie giełdy tego dnia już było zdecydowanie gorzej. Z kolei JSW wystartował z nieco ponad 3% zyskiem, natomiast zamknął się na cenie emisyjnej.

5. Duże nakłady inwestycyjne przed spółką. Eksperci wyliczyli że średni wiek elektrowni ZE PAK przekracza 35 lat. Natomiast w przypadku PGE wnosi w granicach 23 lat.

Co przemawia za?

1. Maksymalna cenie 33 złotych za akcje ZE PAK na tle energetycznych spółek (Polskiej Grupy Energetycznej, Taurona, czy Enei) wygląda umiarkowanie dobrze. Pod względem wskaźnika ceny do zysku netto, jak i ceny do wartości księgowej akcje ZE PAK są niedowartościowane w stosunku do pozostałych spółek.

2. Zapowiedź atrakcyjnej dywidendy. Jednak spółka nie wypłacała dotychczas dywidendy za lata 2009, 2010 i 2011 r. W prospekcie emisyjnym do końca 2016 roku rekomendowana jest na poziomie do 30% jednostkowego zysku. W dłuższej perspektywie spółka zamierza wypłacać do 50% dywidendy od skonsolidowanego zysku netto. Jednak pewności nie mamy zagwarantowywanej.

3. Dobre perspektywy przed Spółką, która należy do branży defensywnej co w obliczu recesji może lepiej sobie radzić na giełdzie niż cała reszta

Gdyby było dyskonto na akcjach – byłoby to bardzo korzystne dla inwestorów. Jednak o tym czy kupimy akcje po 33 zł czy niżej dowiemy się już po zamknięciu zapisów. W przypadku braku dyskonta i kontynuacji trendu płaskiego na giełdzie trudno będzie liczyć na zyski na debiucie. Ja jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Większość przemawia na nie. Jeśli jednak to mógłbym się zdecydować na niewielki pakiet. 
 
A czy ty czytelniku widzisz więcej plusów czy minusów tej prywatyzacji? Napisz.

5 komentarzy:

 1. Hmn. Ja jako bojek faktycznie widzę sporo minusów i niepewności inwestycji, więc pewnie bym się wstrzymał, zwłaszcza biorąc pod uwagę kryzys ekonomiczny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam taki zamiar. ZE PAK to silna grupa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konstruktywny artykuł ukazujący plusy i minusy kupna akcji.
  Lecz pozostaje wiele pytań i wątpliwości.Choć większość argumentacji krążących w sieci przemawia nad opanowaniem emocji i lekkim wstrzymaniem się od zakupu.Ale taką decyzję każdy musi przeanalizować indywidualnie.
  Dobra i wartościowa wiedza na tym blogu.Będziemy zaglądać częściej.

  Przy okazji chciałbym zaprosić autora bloga oraz osoby zainteresowane na młode forum o biznesie finansach i bankowości.
  Forum.FinanseFakty.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że debiut może być obiecujący.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty