niedziela, 26 stycznia 2014

Najlepsze spółki dywidendowe w 2014r.

Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kurs nie dają nadziei na dalsze wzrosty, tak to mamy w ostatnim czasie. W takich czasach - polityka dywidend nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki.
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%.
Obecnie na rynku GPW jest kilkadziesiąt spółek, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Poniżej stopy zwrotu indeksu WIGdiv, które rokrocznie dzielą się z akcjonariuszami zyskami:


Kupno akcji dywidendowych może być dobrym sposobem na budowanie portfela emerytalnego.


Jak wybierać spółki?

W wyborze spółek do portfela pomocnym może być indeks spółek WIGdiv. W skład WIGdiv wchodzi trzydzieści spółek, które regularnie dzielą się dywidendami z akcjonariuszami.  W  dłuższym okresie - metoda inwestowania w akcje dywidendowe da nam zadowalające rezultaty. 

Które akcje w tym roku powinny będą najhojniejsze? Na razie jeszcze trudno na 100% wskazywać te najlepsze, gdyż jeszcze jesteśmy przed oficjalnymi rocznymi wynikami. Jednak już  pojawiło się kilka wstępnych deklaracji ze  strony emitentów. Najlepsi zaoferują stopę zwrotu na poziomie bliskim 10%.

BDX

Budimex od pięciu lat regularnie wypłaca dywidendę. Średnia roczna z ostatnich pięciu lat to 8,5% . Jednak w tym roku  w związku ze sprzedażą Danwoodu, akcjonariusze mogą otrzymać rekordową dywidendę . Najwyższą  dotychczas dywidendę, spółka wypłaciła za 2011 r., kiedy do podziału trafiło łącznie 280 mln zł dała 10,97 zł na jedną akcję.

NVT


W ubiegłym roku Novita wypłaciła akcjonariuszom stopę dywidendy na wysokim poziomie 9,32%.
W grudniu 2013 r. spółka uzyskała przychody w wysokości 6,4 mln zł (+24,6% r/r). Zgodnie z wstępnym rozliczeniem 2013 r. przychody ze sprzedaży wyniosły około 82,1 mln. zł. W tym roku dywidenda też powinna być na poziomach ubiegłego roku.


PZU

Kapitał spółki - przewyższa min. poziomy regulacyjne, co pozwala oczekiwać dywidendę od ubezpieczyciela  na poziomie ponad 40-43 zł (stopa dywidendy to 9- 10%).


OPL

Oczekiwana wypłatę dywidendy w wysokości 1 zł na akcję. Przy takiej kwocie stopa dywidendy wyniesie 10%. Ale czy te prognozy zachęcą inwestorów do wejścia w te papiery?


LEN

Likwidacja  zadłużenia odsetkowego umożliwia wypłata nawet całego zysku za 2013 r. W takim przypadku stopa dywidendy Leny Lighting może wynieść  8%.

ZAP

Założenia co do wypłaty dywidendy na poziomie 12,5 zł na akcję,  dają stopę w granicach 8%. Oby tylko  pogarszająca koniunktura nie zaszkodziła  Grupie Azoty.


PRF

Pragma Faktoring od kilku lat regularnie i na dość wysokim poziomie wypłaca dywidendę. Stopa dywidendy w 2013 r. wyniosła 8,35% a w 2012  r. 9,79%. Podobnej stopy dywidendy powyżej 8% należny oczekiwać w br.

NET


Zarząd podtrzymał prognozę wypłaty 0,42 zł dywidendy na akcję. Taki poziom  da nam stopę dywidendy na poziomie ok.  8%. 


CEZ
 
Firma energetyczna z Czech tradycyjnie dzieli się dywidendą na poziomie stopy procentowej 7%.

AC
 
Zarząd  AC Autogaz proponuje, by część zysku netto spółki za 2013 r. przeznaczyć na wypłatę dywidendy w wysokości 2,3 zł na jedną akcję co daje obecnie stopę dywidendowa ponad 5%.

ROB


Zarząd dewelopera zapowiada, że spółka będzie chciała zwiększyć stopę dywidendy do 5%.


FTE, KTY
 
Nie zapominajmy o pewniakach Forte czy Kętach, które regularnie dzielą się dywidendą na poziomie 5%.

Aby można zarabiać na spółkach, które wypłacają dywidendę należy przestrzegać następujących zasad:

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej.

2. Inwestować w branżę rozwojową.

3. Stosować do zakupu akcji - analizę techniczną.

4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.

5. Dywersyfikować portfel.

Okres dywidendy właśnie się zaczyna. Najbliższe miesiące to wysyp dywidendy. Inwestując w ten sposób warto pamiętać o datach ustalenia prawa do dywidendy oraz sposobie trzydniowego rozliczania akcji z KDPW.


 


3 komentarze:

 1. Ja w spółki płacące dywidendę inwestuje od dwóch lat i myślę że jest to genialny sposób odkładania na emeryturę. Jest to idealna inwestycja długoterminowa pozwala w miarę regularnie oszczędzać (albo wpłacać takie same kwoty co np, miesiąc i uśrednimy cenę lub co bardziej polecam wpłacać w czasie gorszej koniunktory a w czasie lepszej wstrzymywać się - bessa kupujemy, hossa przyglądamy się z boku :D )

  OdpowiedzUsuń
 2. Oszczędzasz ludziom kupę roboty...

  Dzięki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. @Zulu
  Ewentualnie w drugiej wersji za więcej kupować w czasie bessy a za mniej w czasie hossy.

  @Zgred
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty