niedziela, 22 kwietnia 2012

Defensywne spółki przestały być defensywne.

Przeglądając wyniki  na warszawskiej giełdzie należy stwierdzić że ostatnie 12 m-cy nie należy do udanych. Indeks szerokiego rynku WIG stracił blisko 20%. Również akcje giełdowych spółek sporo potaniały. Na wartości traci większość branży. Ciekawe czy dalej będziemy tkwić w takiej niepewności czy pójdziemy zdecydowanie w dół a może w górę. Dotychczas receptą na tak niepewne czasy były spółki defensywne reprezentowane przez sektor: energetyczny, telekomunikacyjny, przemysł spożywczy, ochrony zdrowia, komunalny czy ubezpieczeń. Zazwyczaj te spółki były odporne na zawirowania na rynkach finansowych, gdyż te produkty sprzedają się nawet w czasach kryzysu. Dodatkowo do spółek defensywnych należny dołączyć te, które wypłacają regularnie dywidendę.

Jednak i tu trudno szukać pocieszenia. Uważa się że branża defensywna to przede wszystkim energetyka i telekomunikacja. Z tej branży na GPW należy szukać przede wszystkim w takich spółkach jak: PGE, Tauron, CEZ i Telekomunikacja Polska.
Z przedstawionych na wykresie spółek, wszystkie poniosły stratę. Najniższą stratę zanotowała Telekomunikacja Polska uzyskując (-3,13%). Ta branża okazała się najbardziej odporna na spadki. PZU zanotowała stratę na poziomie (-13,81%) a wspomniane spółki energetyczne zanotowały największe straty: PGE (-19,18%) a TAURON (-20,06%). Dla porównania WIG20 (-23,59%).

Pozostałe branże defensywne też zawodzą. Dla przykładu lider z 2011r. spółka Cormay z branży ochrony zdrowia - ostatnio notuje znaczne straty co wpłynęło że wynik za ostatni rok jest ujemny i wynosi (-11,80%).

Inna spółka z branży spożywczej Makarony Polskie SA zanotowała w tym okresie stratę (-47,83%). 

Cenisz sobie stabilność swojego kapitału, niski poziom ryzyka szukaj okazji wśród spółek defensywnych.

Dla przykładu Mennica Polska wypracowała zysk za ostatni rok ponad (+30,00%).Drugim przykładem może być spółka Netia. Inwestuje w infrastrukturę i rozwija wszelkiego rodzaju usługi telekomunikacyjne dla konsumentów oraz dla firm. Za ostatni rok wypracowała zysk na poziomie (+14,34%).
Zadowalający wynik zanotowali producenci słodyczy – choć nie wszyscy i tak Wawel (+22,60%) a Mieszko (+5,43%).

Jak widać inwestowanie w spółki defensywne nie gwarantuje sukcesu. Są spółki które lepiej sobie radzą ale jest gro spółek, które podążają z trendem. Dobrym rozwiązaniem będzie niezastąpiona dywersyfikacja nawet w tej branży.

2 komentarze:

  1. spółki defensywne stają się coraz bardziej komercyjne , coraz więcej jest wyprzedawane pozbywamy się w ten sposób cennych aktywów , które generują dochód co będzie jak dochód się skoczy , bo samymi podatkami nie da rady utrzymać kraju

    OdpowiedzUsuń
  2. A chciałoby się żeby było inaczej.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty