niedziela, 15 kwietnia 2012

Jakie dywidendy w 2012 r. - cz. II


Spółki przy okazji publikacji swoich wyników za 2011r., zaczęły informować nas inwestorów o poziomie i dacie wypłaty dywidendy. Dobre informacje jak najbardziej nas cieszą. Z dotychczasowych komunikatów spółek na czoło wysuwają takie jak: Danks - Europejskie Centrum Doradztwa Podatkowego, które zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 1,19 mln zł z zysku za 2011 rok – co daje to wypłatę w wysokości 0,26 zł na akcję a odpowiada stopie dywidendy na poziomie 14,5%. Dzień dywidendy został ustalony na 26 czerwca 2012 r., a dzień wypłaty dywidendy na 8 sierpnia.

Z kolei Budimex planuje wypłatę z zysku za 2011 r. dywidendy w wysokości 10,97 zł na akcję. Data ustalenia praw do dywidendy planowana jest na 8 czerwca, a dzień wypłaty na 22 czerwca 2012 r. Według obecnego kursu (85,50 zł) stopa dywidendy wyniosłaby 12,8%.

Dla przypomnienia za 2010 r. Budimex wypłacił dywidendę w wysokości 9,08 zł na jedną akcję.
Również na bardzo dobrym poziomie wypłaci dywidendę spółka Dektra S.A., która w ubiegłym roku osiągnęła zysk na poziomie 1 686 789, 54 zł, z czego 30 789,54 zł postanowiła przeznaczyć na kapitał zapasowy, natomiast pozostałą część na wypłatę dywidendy. Na jedną akcję będzie przypadała dywidenda w wysokości 1,50 zł, co stanowi poziom dywidendy przy obecnym kursie akcji (15,15 zł) na poziomie 9,9%.

Aby otrzymać dywidendę należy posiadać akcje Spółki w dniu 27 kwietnia 2012 roku, a wypłatę będzie można otrzymać 16 maja br.

Inne spółki również wypłacą hojną dywidendę:


W ostatnim tygodniu podano (dlatego nie ma tych spółek na diagramie wyżej) że sowitą a przede wszystkim rokrocznie wypłacaną dywidendę wypłaci Telekomunikacja Polska, która planuje wypłacić po 1,5 zł na akcję dywidendy z zysku za 2011 rok. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 21 czerwca, a dniem wypłaty 5 lipca. Przy obecnym kursie akcji (16,87zł) – stopa dywidendy wyniesie 8,89%.


Również w tym tygodniu Zarząd PZU rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2011 r. w wysokości 1.752.951.690 zł, czyli 20,3 zł dywidendy na akcję. Stopa dywidendy przy piątkowej cenie zamknięcia (316,10 zł) wyniesie 6,4%.

Czyż nie są to poziomy oprocentowania naszych obecnych lokat?

Również Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej rekomenduje przeznaczenie na dywidendę za 2011 rok kwoty 631,7 mln złotych.

Spółki planuje na jedną akcję wypłacić 5,38 zł dywidendy, co przy obecnym kursie akcji (90,90 zł) dałoby poziom dywidendy na poziomie 5,9%. Inne spółki, które planują wypłatę dywidendy opisane były - w części I.


Kwiecień i maj to miesiące w których akcjonariusze mogą cieszyć się z dodatkowych środków (dywidendy), tym bardziej gdy poziom dywidendy przewyższa poziom inflacji.


W najbliższym okresie – dwóch miesięcy przypadają następującym spółką dni dywidendy:
Na uwagę zasługują poza już wymienioną spółką Dektra – spółka Asseco BS. Zarząd Asseco Business Solutions będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu w dniu 18 kwietnia 2012 roku - wypłatę dywidendy w wysokości 0,96 zł na akcję co przy obecnym kursie akcji, dałoby stopę dywidendową na poziomie 9,1%.

Cyklicznie również wypłaca dywidendę spółka Eurotel, która będzie rekomendowała wypłatę dywidendy z zysku za 2011 rok w wysokości 1,5 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji (16,60 zł) da to poziom dywidendy na poziomie 9,04%.

Wysokie dywidendy planują wypłacić również inne spółki tj.: 4FUNMEDIA, ASSECOSLO czy IDEATFI.

Pamiętajmy że ustalanie praw do akcji odbywa się według schematu T+3. Aby nabyć prawo do dywidendy, należy nabyć dane akcje najpóźniej trzeciego dnia sesyjnego przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

7 komentarzy:

 1. DANKS to może byc dobry strzał w inwestowanie w spółki dywidendowe na IKE - stabilne przychody i podtrzymywana przez zarząd polityka dywidendowa

  OdpowiedzUsuń
 2. Prognoza wyników na lata 2012-2013 są optymistyczna dla spółki. Jeśli ten poziom dywidendy i cykliczność będzie stała to może to być dobry strzał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie, wartowałoby wspomnieć we wpisie, że wysoka dyw to nie powód do zakupu :) Wspominałeś o tym przy okazji innych wpisów ale to chyba można przyczepić jak znaczek do takich wiadomości.

  OdpowiedzUsuń
 4. pytanie tylko czy do IKE nie doczepi się za chwilę rząd bo mu znowu kasy brakuje. jak to zrobił z OFE.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Sebastian Cezary
  W zasadzie dywidenda sprawdza się kiedy trzymamy dłużej akcji lub są przesłanki do tego że kurs akcji w najbliższym czasie po przyznaniu dywidendy dalej będzie wzrastał. Polecam przykład spółki - Synthos.

  @ nf
  Tu nie ma złotego środka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dywidendę ze spółek z WIG20 otrzymamy też inwestując w ETF (ETFW20L). Czy ktoś wie jakie są prognozy wypłaty tej dywidendy w 2012 (terminy i kwoty)?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nf - jestem pełna nadzieje, że tak się nie stanie. IKE jest obecnie jedynym efektywnym sposobem oszczędzania na swoją przyszłą emeryturę i rząd nie powinien w ogóle w tą kwestię ingerować, gdyż jest to w pełni dobrowolny wybór społeczeństwa, który ma być jedynie dodatkiem do emerytury. Ale mówiąc szczerze, zaoszczędzone na nim środki mogą stać się głównym przychodem w momencie przejścia na emeryturę.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty