piątek, 20 maja 2011

Niemcy dadzą zarobić ...

Już w najbliższy wtorku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje kolejny subfundusze należące do funduszu Multi Units Luxembourg Lyxor ETF DAX. 

Celem jego będzie naśladowanie wyników głównego niemieckiego indeksu giełdowego DAX (zarówno wzrostów jak i spadków). Inwestowanie w te papiery pomoże nam zdywersyfikować portfel inwestycyjny pod względem geograficznym. Tytuły uczestnictwa ETF będą notowane na GPW tak samo jak akcje, a jego zakup czy sprzedaż będzie możliwa za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego w dowolnym biurze maklerskim. 

Inwestycja w Lyxor ETF jest możliwa już od jednej jednostki. 


Kto czytał mój wpis o Lyxor ETF WIG20, który zadebiutował 22 września 2010 roku, przypomnę że nie specjalnie widziałem sens wchodzenia w taki papier, skoro mam możliwość samodzielnie wyboru największych spółki z tego samego indeksu, które oferują mi znacznie więcej niż wspomniany ETF. Poza tym fundusze (np. Allianz Akcji Plus czy inne) pokonują dość wyraźnie ten instrument. 

W dalszym ciągu uważam że inwestując tylko w WIG 5, osiągnę lepsze wyniki. 

Czy w takim razie warto inwestować w Lyxor ETF DAX? 

Tu sytuacja jest zgoła inna. Skoro nie mogę kupować niemieckich spółek poprzez swoją platformę w mBanku czy Alior Banku, to inwestowanie w ETF DAX daję mi pośrednio taką możliwość. Instrument ten będzie oparty na głównym indeksie niemieckiej giełdy, w którego skład wchodzi 30 spółek o największej kapitalizacji i obrocie.
Ja osobiście zainwestuję w DAX-a jako uzupełnienie mojego portfela w wielkości ok. 5%. 

Spróbujmy porównać zachowanie indeksu DAX w stosunku do naszego indeksu WIG20. W ciągu roku ostatniego roku nie widać wyraźnych oznak przewagi DAX nad WIG20. Ten sam wynik notują. Choć w ostatnim okresie zachowywały się odwrotnie w stosunku do siebie. Po tym wykresie trudno przesądzić czy inwestycja w ETF DAX będzie korzystna dla inwestorów. 

Spójrzmy na  porównanie w perspektywie trzyletniej. 


Tu już rysuję się przewaga ponad 10% na korzyść DAX. 

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja na przestrzeni 5 lat. Tu przewaga DAX nad WIG20 przekracza 20%. Z kolei na przestrzeni 10 lat sytuacja przestawia się następująco: Przewaga ta wynosi grubo ponad 50% na korzyść DAX-a. 

Inwestowanie w oparciu o Lyxor ETF DAX w dłużej perspektywie daje nam większą szansę na zysk niż inwestowanie w ETF WIG20. Traktujmy tą inwestycję jako kolejną alternatywę dla naszego portfela. Ta forma inwestycji skierowana jest do osób preferujących agresywny styl inwestowania oraz długoterminowo inwestujący. 
Wraz z ETF DAX zadebiutuje drugi ETF S&P 500. 

Czy ciebie czytelniku zainteresuje ta forma inwestycji?

7 komentarzy:

 1. Raczej nie przy takim kapitale jaki mam jak na narazie na pewno etf dax odpada ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanko kiedy? i czy shorty na spadki tych indexów będą?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli wiernie odzwierciedlać ma index to pewnie z shortami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się, w jaki sposób kurs EUR/PLN będzie miał wpływ na wycenę tego ETF'a.

  Przy mocnym złotym kupujemy taniej?

  Przypuszczam, że będzie to dodatkowy parametr inwestycji, który trzeba będzie monitorować...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się że ten kurs nie będzie miał wpływu na wycenę gdyż kurs będzie notowany i rozliczany w złotych.
  http://www.etf.com.pl/Aktualnosci-Polska/Dwa-kolejne-ETF-y-Lyxor-zadebiutuja-na-GPW

  OdpowiedzUsuń
 6. Na przestrzeni 10 lat to WIG ma przewagę, nie DAX

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz rację WIG wygrywa na przestrzeni 10 lat. Porównanie jest jednak do WIG20 gdyż tu 20 największych spółek a w DAX 30. Ten indeks w Polsce ma ETF i DAX będzie miał również. Dlatego takie porównanie.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty