niedziela, 8 maja 2011

Na jakie dywidendy możemy liczyć w 2011 r. - cz. II

Miesiąc maj i czerwiec to okres w którym spółki notowane na GPW dzielą się ze swoimi akcjonariuszami zyskiem. 
Wysokość dywidendy wyliczana jest na podstawie wyniku finansowego spółki. O wysokości dywidendy i terminie jej wypłaty decydują władze spółki. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale może być wypłacana także w formie akcji. 
Wysokość dywidendy wskazuje horyzont spółki na najbliższe miesiące oraz jej plany inwestycyjne. Niższa dywidenda, oznacza to, że większa część zysku pozostanie w spółce co oznaczać będzie, że środki te będą przeznaczone na dalsze inwestycje, a co za tym idzie umocnienie wyników. Dla inwestorów ważne natomiast jest, aby wypłacana dywidenda była regularna i na odpowiednim poziomie. Tym wyznacznikiem jest stopa dywidendy

Stopę dywidendy otrzymujemy dzieląc wartość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom na jedną akcję przez cenę akcji. 

Wskaźnik stopa dywidendy obrazuje opłacalność inwestycji w akcje ze względu na dywidendę wypłacaną przez spółkę. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%. Mediana dla spółek z prawem do dywidendy w miesiącu maj i czerwiec wyniesie – 3,52%. 

Obecnie na rynku GPW jest kilkadziesiąt spółek, które wypłacają dywidendę. Aby można zagrać i zarabiać na spółkach, które wypłacają dywidendę należy przestrzegać następujących zasad: 

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej. 

2. Inwestować w branżę rozwojową. 

3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną. 

5. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %. 

Kupując akcje pod dywidendę pamiętajmy o wcześniejszym (D+3) nabyciu akcji, niż dzień ustalenia praw do dywidendy. Dywidenda to domena dużych spółek z branż defensywnych, takich jak energetyka i telekomunikacja. 

Telekomunikacja Polska jest typową spółką dywidendową, która od wielu lat dzieli się zyskami ze swoimi udziałowcami. W ostatnich trzech latach wypłaciła po 1,5 zł na akcję a w 2007 1,4 zł, a w 2006 roku złotówkę na akcję. Jest to planowana najwyższa stopa dywidendy, który bije wszystkie lokaty. Niewątpliwie TPSA jest liderem w wypłacie dywidendy. Wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję wyniesie 1,50 zł. 

Stopa dywidendy wyniesie 8,33%
Dzień dywidendy ustalony został na 22 czerwca 2011 r. 
Wypłata dywidendy nastąpi w dniu 07 lipca 2011 r. 

Kolejną ładną dywidendę w najbliższym czasie wypłaci spółka K2 Internet S.A. Akcjonariuszom zostanie wypłacona dywidenda za rok obrotowy 2010 w wysokości 4.052.000,00 zł. 

Wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję wynosi 2 zł. 
Stopa dywidendy wyniesie 7,41%. Również bije lokaty.
Dzień dywidendy ustalony został na 17 maja 2011 r. 
Wypłata dywidendy nastąpi w dniu 1 czerwca 2011 r. 

Dobrą dywidendę wypłaci Fortuna. Jest to największa w Europie Środkowej i Wschodniej grupa prowadzącą zakłady bukmacherskie (pod względem obrotów w kolekturach). Z przedsiębiorstwa działającego od 1990 roku w Czechach, Fortuna przekształciła się w międzynarodową grupę obecną na rynkach Polski, Czech i na Słowacji. Obecnie przez internetową platformę zakłady wzajemne i gry losowe oferowane są też klientom na Węgrzech. Fortuna posiada 1.300 kolektur w trzech krajach: w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Spółka planuję wypłatę dywidendy w Euro wynoszącą 0,3. 

W tym roku Tauron Polska Energia przeznaczy na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy cały zysk netto za rok obrotowy 2010 w kwocie 190,477 mln zł oraz dodatkowo 72,4 mln zł z kapitału zapasowego, co daje łącznie po 15 gr na akcję. 

Termin prawa do dywidendy wyznaczono na 30 czerwca 2011 roku a termin wypłaty dywidendy na dzień 20 lipca 2011 roku. Jednak w tym przypadku stopa dywidendy wyniesie 2,44%. 

Pozostałe spółki, które wypłacą dywidendy: Wybierając spółki dywidendowe do swojego portfela, warto pamiętać o kilku podstawowych regułach: 

· długi horyzont inwestycyjny ma szansę przynieść nam zyski, 

· wybieramy spółki o dobrej kondycji finansowej, 

· nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy, 

· przy zakupie spółek posiłkujmy się wskaźnikiem ROE. Nie wchodźmy w spółki o wysokim ROE gdyż świadczy to że spółka powinna reinwestować znaczną część zysku. W tym wypadku brak wypłaty dywidendy jest jak najbardziej uzasadniony i przełoży się na wzrost fundamentalnej wartości spółki, 

· optymalny czas inwestowania w spółki dywidendowe to 2-5 lat. 

Pamiętajmy, że wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami

Podobny wpis:

10 komentarzy:

 1. Czy istnieje serwis, który prezentuje dane o dywidendzie dla spółek i giełdy zebrane w jednym miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja przygotowując materiał korzystałem z tego zestawienia https://www.bdm.com.pl/?page=dywidendy. W większości platform finansowych są również zamieszczane dane o wypłacie dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 3. A podatek? Uwzględniony czy nie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Stopy procentowe są przed podatkiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Żywiec już nie wypłaca dywidendy? Dawno nie bawiłem się na giełdzie ale pamiętam że kiedyś była to główna spółka dywidendowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Żywiec wypłaca cały czas ale termin już minął - data ustalenia praw do dywidendy była 5 maja.

  OdpowiedzUsuń
 7. do d**y te dywidendy. kurs moze spasc i dlatego jest duze ryzyko. to juz jepiej zapakowac sie w obli-korpo. staly i w miare pewny zysk. oczywiscie nie w te junk bonds tylko te sensowne.

  OdpowiedzUsuń
 8. uważam , że wielki czas żeby zwykli użytkownicy prądu , przestali płacić za wszystkich pozostałych pracowników Energi SA za pobór prądu. Przecież , obojętnie , czy jest to pracownik zakładu energetycznego , czy jego emeryt , czy rencista , oni wszyscy jak jeden mąż mają zniżki za pobór prądu lub też dwa razy w roku dostają zwrot pieniędzy za prąd. no to tak , jeden płaci z nawiązką ,a drugi jeszcze ma oddane . Do czego to podobne. Wten sposób zakład nigdy nie stanie na nogi, nigdy nie unowocześni się , bo za co. Uważam , że wszyscy powinni jednakowo płacić za prąd, bez żadnych ulg, ulgi się powinny skończyć. Dość ich mieli w KOMUNIE.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Anonimowy 1
  Nie ma co tak narzekać - jeśli inwestujesz krótkoterminowo i masz spółki dywidendowe, które płacą dywidendę wg stopy procentowej pow. 5 to masz więcej niż na lokacie. Jeśli kupisz spółkę pod dywidendę i w nieodpowiednim momencie to pewne że stracisz.
  @ Anonimowy 2
  Masz rację - czas skończyć przywileje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do tego nerwowego od prądu.
  Spółki energetyczne ustaliły zniżki za energię elektryczną dla swych pracowników bo płacą im w ten sposób za pracę. Część w gotówce i małą część w zniżce.Nie każdy wykorzystuje przyznany deputat w całości. Może ci z dużymi rodzinami co dużo piorą, gotują i sprzątają. Lepszym rozwiązaniem byłoby płacenie gotówki niech każdy robi z nią co chce a tak wygląda to w ten sposób jakby piekarz płacił swoim pracownikom chlebem i bułkami...
  Więc zastanów się człowieku co piszesz jak nie znasz branży energetycznej oraz jej bolączek. Od wielu lat brakuje dobrego prawo w tym kraju, regulator hamuje wolnorynkową cenę energii elektrycznej bo jesteśmy biednym krajem, nie ma co ukrywać, biedaki. Nawet gaz łupkowy chcą nam amerykanie ukraść, ogromnych złóż węgla brunatnego nie wolno nam wydobywać. Biedaki do kwadratu, syf, bałaganiarstwo i złodziejstwo...

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty