wtorek, 3 maja 2011

Kończę lokaty w Open Finance.

W maju kończy mi się pakiet lokat w Open Finance. Dotychczasowe oprocentowanie moich lokat wynosiło 5,12%. 

Co obecnie oferuje OF? 

Do dziś można założyć Lokatę Majówka. Oferta obowiązuje tylko w dniach od 1 do 3 maja 2011 r.
Jest to lokata 3-miesięczną z codzienną kapitalizacją odsetek o oprocentowaniu stałym wynoszącym 4,63% w skali roku.
Odsetki na lokacie naliczane są codziennie. Minimalna kwota lokaty to 500 zł a maksymalna wynosi 15 000 zł co sprawia, że nie jest naliczany podatek od zysków kapitałowych. 
Taką samą lokatę oferuje Getin Bank z tym że minimalna kwota lokaty w tym drugim przypadku wynosi 1.000 zł. 

Jak obecne oprocentowanie lokat ma się do inflacji? 

Lokaty dotychczas uważane za bezpieczne produkty finansowe przestały pełnić tą rolę. Obecnie lokaty mogą przynieś stratę. Inflacja w miesiącu marcu wyniosła 4,3% w ujęciu rocznym. Nie wiadomo jaka będzie w kolejnych miesiącach. Więc ta granica niebezpiecznie zbliża się do najlepszych dziś ofert lokat. 

Dla przykładu jeśli jakiś bank oferuje nam dziś lokatę 5% bez mechanizmu dziennej kapitalizacji, to wypłacając zysk i potrącając od niego 19% podatku Belki pozostanie do klienta jedynie o 4,05 % odsetek. To już jest zdecydowanie poniżej inflacji. Więc mamy stratę. 

Jak ochronić nasze pieniądze przed inflacją? 

Pozostaje nam inwestować swoje pieniądze w inne aktywa. Jednym ze sposobów jest giełda. Ale wiadomo, giełda wiąże się z ryzykiem. Aby zminimalizować ryzyko i zainwestować na giełdzie dobrym rozwiązaniem może być wejście w debiut BGŻ na GPW planowany już w maju br. Zapisy powinny rozpocząć się lada dzień. Ja swoje pieniądze z OF przeznaczę na zakup akcji BGŻ. 

W piątek Komisji Nadzoru Finansowego zatwierdził prospekt emisyjny, sporządzony przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. w związku z ofertą publiczną akcji serii A i D oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D, E i F. 
Szczegółów jeszcze nie znamy ale sądzę że jutro je poznamy. Ciekawe jaka będzie cena akcji. 
Ja osobiście liczę w granicach 50-55 zł. Jak będzie wkrótce się przekonamy.

8 komentarzy:

 1. Ale jakas gotowke trzeba miec pod reka. Zainwestowanie wszystkiego byloby nierozsadne. I wtedy niestety inflacja nas zjada. Ja pogodzilam sie z tym i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Możesz zerknąć też na obligacje korporacyjne, pamiętając o wyższym ryzyku od lokat. Druga sprawa, to obecna inflacja (4,3%) dotyczy okresu przeszłego, więc przy oprocentowaniu 5,12% udało Ci się ochronić pieniądze przed nią i jeszcze nieco zarobić. Do prognozowania przyszłych zysków należy raczej skorzystać z projekcji inflacji (na stronach NBP).

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Richmond
  Na akcjach BGŻ będzie duża redukcja więc zaraz gotówka wróci.

  @ Cheed
  Masz rację - muszę bardziej zaangażować portfel w obligacje korporacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że więcej osób pójdzie tą drogą i obligacje korporacyjne na catalyst rozkręcą się na dobre. Ja zdecydowałem się już, że na ten moment rezygnuję z lokat (bo według mnie nie ma sensu tracić czasu na zakładanie kilkudziesięciu lokat, żeby utrzymać tylko wartość pieniądza) i przenoszę się (powoli ale systematycznie) na obligacje. Myślę, że wszystkie te które dają x% + wibor 6m lub 3m powinny dobrze bronić się przed inflacją (oczywście IMO lokata nigdy nie będzie się równała obligacji korp. jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, ale i tak myślę, że warto)

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie - jedyny minus obligacji korporacyjnych to bezpieczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 6. No tak, nie można się z tym nie zgodzić, ale trzeba też pamiętać, że można się spodziewać za to odpowiedniego oprocentowania. Czyli jak ze wszystkim w świecie finansów, większe ryzyko powinno równać się większym zyskom. Dlatego też obligacje korporacyjne nie mogą być traktowane jako zwykłe obligacje (państwowe). Niestety trzeba poświęcić trochę więcej czasu na przyglądnięcie się spółce, której zamierzamy "pożyczyć" pieniądze. Niektóre obligacje korp. są zabezpieczone w jakiś sposób, ale zwykle oprocentowanie w takim przypadku jest niższe.
  Mimo wad jakie posiadają (np. podatek) myślę, że są dobrym instrumentem, dzięki któremu można ciekawie dywersyfikować portfel inwestycyjny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgodnie z tradycją OF przedłużyło promocję do 5 maja

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie można ślepo podążać za procentami. Lepiej mieć kapitał mniejszy o kilka procent (przez inflację), niż nie mieć go wcale gdy korpo lub ktoś nie odkupi od nas obligacji.

  Poza tym, korzystając z optymalizatora lokat wychodzi nam dla lokat 3-6 m-c oprocentowanie bliskie 5%.

  Poza tym zobaczymy jak rozkręci się akcja kredytowa w Polsce, może banki znów będą potrzebować naszych pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty