poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Jakie fundusze inwestycyjne na 2015 r.

GPW zachowuje się od pewnego czasu jak rozkapryszona panna. Niby od stycznia mamy wzrosty, ale aby mówić o trwałym trendzie wzrostowym powinniśmy przebić ostatecznie wrześniowe szczytów. Indeks WIG od początku roku zyskał (+7,02%). We wpisie "Trzy fundusze inwestycyjne na początek 2014 roku", które wskazałem na 2014 r - uzyskały dość dobre wyniki:


PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny (+26,70%)
ING Europejskich Spółek Dywidendowych (+19,83%)
ING Japonia (+20,51%)

W porównaniu z indeksem - WIG wygląda następująco:

Na co stawiałem w kolejnym półroczu  - Jakie fundusze na II połowę 2014 r.?:

AXA Equity AAA (+7,98%),
ING Globalnych Spółek Dywidendowych (+22,06%),
UniObligacje: Nowa Europa (+8,23).

Uwzględniając, że to tylko od połowy 2014 roku to i tak wyniki nie były najgorsze. Zestawienie z uwzględnieniem WIG wygląda następująco:


Na co stawiam w tym roku: 

 • ING SFIO ING Subfundusz Globalny Spółek Dywidendowych 
Fundusz inwestuje do 100% Aktywów Subfunduszu w tytuły uczestnictwa funduszu zagranicznego ING (L) Invest Global High Dividend wyodrębnionego w ramach ING (L) Invest otwartego funduszu inwestycyjnego o zmiennym kapitale (SICAV). Jego portfel to dwie trzecie akcji i/lub innych zbywalnych papierów wartościowych oferujące atrakcyjny zwrot z dywidend.
Portfel funduszu jest zdywersyfikowany i zawiera akcje spółek działających w różnych krajach i sektorach. 

Wyniki funduszu to:
1 m-czne (+4,39%),
3 m-czne (+16,81%),
6 m-czne (+25,22%).

 • Investor Parasol SFIO Subf. Sektora Infrastruktury i Informatyki
Fundusz może lokować od 70 do 100% w akcje emitentów będących beneficjentami inwestycji w infrastrukturę publiczną oraz sektory usług informatycznych i nowych technologii. Pozostała część lokuje w dłużne papiery wartościowe. 

Wyniki funduszu to:
1 m-czne (+3,79%),
3 m-czne (+19,66%),
6 m-czne (+28,51%).

Z segmentu akcji polskich:

 • PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus
Subfundusz inwestuje min. 60% w akcje lub indeksy giełdowe małych i średnich spółek (udział w indeksie WIG nie przekracza 2%, w przypadku rynków zagranicznych kapitalizacja nie przekracza 1 miliarda euro) o stabilnych fundamentach oraz bardzo dobrych perspektywach wzrostu. 
Pozostałe aktywa subfunduszu może lokować w bardziej bezpieczne instrumenty.

Wyniki funduszu to:
1 m-czne (+1,65%),
3 m-czne (+10,96%),
6 m-czne (+15,12%).

Wybierając fundusze do swojego portfela - warto pamiętać, że wyniki historyczne nie mogą być podstawą do prognozowania przyszłości. Przy tak dużej zmiennością trudno będzie o powtórzenie dobrego wyniku.

Jak osiągnąć jeszcze lepszy wynik - inwestując w fundusze?


1. Systematyczne i długoterminowo inwestować, co przyczyni się do osiągnięcie korzystnego wyniku. 


2. Dywersyfikować portfel o właściwy dobór w jego skład funduszy - nie jednego a najlepiej dwóch lub trzech funduszy.


3. Inwestować w Fundusze pod "parasolem" celem oszczędzenia na podatkach oraz zabezpieczenia się na wypadek bessy – uciekając w bezpieczniejsze fundusze.


4. Przy doborze funduszy do portfela, kierujmy się krótkoterminowymi wynikami historycznym. Im krótsza historia tym trafniejsze wnioski jesteśmy w stanie wyciągnąć.


5. Jeśli miałeś pecha i trzymałeś pieniądze w słabych funduszach - to nie masz co liczyć na zyski. Wiadomo fundusz funduszowi nierówny.


6. Systematycznie monitorować swój portfel celem szybkiej konwersji.


Pomocnym instrumentem może być monitoring średnich kroczących.


Można stosować dwie lub trzy średnie kroczące o różnych parametrach. Na załączonym wykresie przyjąłem 50-sesyjną i 150-sesyjną. Jeśli kurs 50-sesyjnej przecina od dołu 150-sesyjną, jest to mocny sygnał kupna lub konwersji na fundusze akcyjne. W przypadku odwrotnym jeśli 50-sesyjnej przecina 150-sesyjną od góry jest to mocny sygnał sprzedaży lub ucieczki w fundusze bezpieczne.


Jednocześnie przypominam że przedstawione propozycje są prywatnymi moim opiniami i nie stanowią "rekomendacji" inwestycyjnych.

13 komentarzy:

 1. czy napiszesz cos o ipo wp.pl?

  OdpowiedzUsuń
 2. ING SFIO ING Subfundusz Globalny Spółek Dywidendowych - to wydaje mi się najbardziej interesujące i chętnie bym się temu przyjrzał. Sądzisz, że faktycznie można w to wejść?

  OdpowiedzUsuń
 3. czy zrobisz analize IPO Diverse

  OdpowiedzUsuń
 4. Masę ciekawych informacji znalazłem w tym wpisie. Na pewno się przydadzą, więc wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko fajnie wygląda, ale jakimi funduszami zainteresować się ma taki gość jak Ja ;), który ma wykupioną polisę w PKO? Powyższych opisanych przez Ciebie funduszy brak. Polisę mam od końca 2010 roku i niestety jestem w plecy już 2000zł. Gdzie moja żona w między czasie nic nie zmieniając tzn. trzymając się portfela stabilnego wzrostu wypracowała nieznaczny zysk. Mimo wertowania internetu, korzystania ze wspomagaczy abonamentowych (typu opinwest itp), zawsze się spóźniałem, albo trafiałem akurat na bardzo słabe fundusze. Co robić? Miałem również konto w mBanku, tam również straty rzędu 5000zl w ciągu 2 lat. Czy możesz mi coś polecić lub wskazać drogę gdzie szukać, kogo słuchać? Z góry (na razie z dołu) dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Investor Parasol SFIO Subf. Sektora Infrastruktury i Informatyki wydaje mi się to być dobrym trafem. Chociaż przyjrzałbym się jeszcze małym i średnim spółką z plusem z PKO. Poczekamy i zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 7. & Anonimowy
  Sorry - nie jestem doradcą. Co Ci mogę poradzić - musisz dużo śledzić rynki i najpierw założyć sobie jakąś strategię i ją stosować, np. przecięcia SMA. Prosta strategia, to kupujesz dwa najlepsze fundusze z określonego towarzystwa i je kontrolujesz np. co miesiąc/kwartał/ jeśli spadły poniżej pewnego poziomu to zmieniasz na te najlepsze. Najlepiej samemu wypracować swoją metodę i nie kopiować od innych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam zawsze pecha co do funduszy inwestycyjnych...

  OdpowiedzUsuń
 9. Fundusze inwestycyjne to dobra opcja dla ludzi którzy mają trochę szczęście lub od dawna analizują ich oferty. Ja bardzo czasu poświeciłem na zbieranie informacji na temat najpopularniejszych i powiem szczerze że czasem można wysnuć sensowne wnioski co do opłacalności konkretnych.

  OdpowiedzUsuń
 10. Otwarte fundusze są trochę bezpieczniejszą formą inwestowania. Warto zainteresować się również zamkniętymi. Główna różnica polega na sposobie sprzedaży oraz wykupu jednostek uczestnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio analizowałam oferty funduszy inwestycyjnych i sądzę, że na dzień dzisiejszy numer jeden to https://www.eliteprivatebanking.pl Zdecydowałam się na korzystanie z ich usług, jestem dobrej myśli ;)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty