wtorek, 17 maja 2011

Czy akcje BGŻ będą kosztować 60 zł?


Dziś  TVN CNBC w ślad za agencjami prasowymi (Reuters) - podała że ostateczna cena emisyjna akcji BGŻ najprawdopodobniej wyniesie 60 zł. Zdecydowanie wskaźniki zyskałyby. Szacuje się że jedynie 70 - 80 tysięcy drobnych inwestorów zapisało się na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. Redukcja zleceń przy planowanej puli więc nie powinna być duża. Jednak według doniesień, transza akcji ma zostać zmniejszona do ok. 5,25 mln akcji. Pierwotnie resort skarbu planował, że będzie to 16,05 milionów papierów, na dodatek z możliwością zwiększenia tej puli. Liczymy, że za papiery zapłacimy znacznie mniej niż w trakcie zapisów. Przy niższej cenie jest większa szansa na uzyskanie zysku na debiucie.Spowodowane to jest brakiem popytu wśród drobnych graczy jak również funduszy inwestycyjnych. Dziś wieczorem spotka się komitet sterujący tego projektu, aby podjąć ostateczną decyzję o cenie i podziale transz. Czekamy na komunikat w tej sprawie aby poznać więcej szczegółów.

11 komentarzy:

 1. Cena 60 zł by mnie satysfakcjonowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, jak ludzie i fundusze mogli tak pokazać środkowy palec SP? Wstydzilibyśmy się ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. przy 90 PLN za akcję nie zapisałem się przy 60 PLN sprawa do zastanowienia. Czy jeszcze ktoś czuje się "wyrolowany"?

  OdpowiedzUsuń
 4. mógłby mi ktoś wytlumaczyć jak to bedzie z tymi akcjami, jesli rzeczywiscie cena spadnie do 60zl za 1 walor to kiedy bedą ponowne zapisy, jesli w ogole bedą? Czy może te osoby ktore zapisaly sie do 16 bedą mogły kupić po 60, a mi zostaje już tylko kupno na gpw?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Skarb Państwa potwierdził, że ostatecznie sprzeda 5,2 mln sztuk akcji (12,05% wszystkich akcji) BGŻ, zamiast planowanych 16 mln (37,2%). Cena sprzedaży ustalona została na 60 zł.
  Nie ma jeszcze oficjalnej skali redukcji zapisów. Zakładając, że inwestor, który zapisał się na maksymalną ilość akcji (120 szt.), redukcja może wynieść w granicach 78%, co oznacza, że kupi 22-23 papierów za około 1,3 tys. zł. Nadpłacona kwotą zostanie mu zwrócona w dniu przydziału akcji tj. 25 maja.
  @ Przemek
  Ja czuję sie wyrolowany bo złozyłem zapis na 40 szt. (przy cenie 90 zł). Przy cenie 60 zł startowałbym z całą pula 120 szt.
  @ anonimowy
  SP pozostawił sobie jeszcze pakiet akcji BGŻ w wysokości 25,15% czy bedzie go jeszcze sprzedawał - trudno przewidzieć. Na obecna chwilę pozostaje Ci GPW :).

  OdpowiedzUsuń
 6. @sas i przemek

  co z tego, ze zapisalbys sie na 120 akcji jakby i tak objela Cie redukcja. Z semego zmniejszenia puli jest to juz 1/3 czyli max dostalbys 40 akcji a dodatkowo z wyliczen moze byc redukcja z samych zapisow (ale napewno mniej niz wyliczenia podane w komentarzu) czyli mimo wszystko przydzial powienien byc w okolicach 30 akcji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz rację Marek że przy puli akcji 5,25 mln i redukcji 80% to czy zapisałeś się na 120 akcji dostaniesz 24 akcje czy na 40 akcji też dostaniesz 24 akcje.Sytuacja byłaby zgoła inna przy większej puli akcji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nawet nie byłbym pewien zysku z tego IPO przy cenie 60 pln za akcje

  OdpowiedzUsuń
 9. Na giełdzie trudno być czegoś pewnym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty