czwartek, 12 lutego 2015

Alternatywa dla lokat


Stopy procentowe w Polsce są już na niskim poziomie. Jednak Rada Polityki Pieniężnej zapowiada dalsze obniżki. Lokaty oszczędzającym przynoszą coraz niższe zyski. Przeciętne oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych już nie przekracza w zasadzie 3%. Uwzględniając podatek Belki uzyskamy odsetki w wysokości niecałych 2,5% rocznie. Choć dziś pojawiła się nowa lokata w Idea Banku - lokata bezkonkurencyjna o oprocentowaniu większym niż dotychczas tj. 3,6% na okres 3 lub 4 m-cy, bez konieczności otwierania konta bankowego. 

Jedną z alternatyw dla lokat - jest inwestowanie na giełdzie lub w funduszach akcyjne. Wiąże się to jednak z podwyższonym ryzykiem. Nie każdy z tym się godzi. 

Inne możliwości dają nam obligacje korporacyjne. Aktualnie Spółka Best działająca w branży windykacyjnej w Polsce, świadcząc usługi obrotu i zarządzania zagrożonymi wierzytelnościami, przedstawił ofertę 4-letnich obligacji detalicznych serii K3 o wartości nominalnej 35 mln zł, podała spółka. 

Parametry oferty:

Zapisy na obligacje:

zapisy rozpoczęły się 9 lutego i zakończą 20 lutego br.

Oprocentowanie w skali roku:

zmienne - równej stawce WIBOR dla 3-miesięcznych depozytów powiększonej o marżę w wysokości 3,3% w skali roku


Termin wypłaty odsetek:

odsetki będą wypłacane inwestorom co 3 miesiące, 10 dzień marca, czerwca, września i grudnia

Cena emisyjna

Cena emisyjna zmienna, zależna od dnia złożenia zapisu. Im wcześniej inwestor złoży zapis, tym niższą zapłaci cenę, w przedziale od 99,58 zł do 99,74 zł. 

Minimalny zapis: 

1 obligacja 


Maksymalny zapis:

3500 000 obligacji 

Zabezpieczenie: 

brak 

Metoda przydziału:

według kolejności zapisów


Nie jest to oferta dla każdego inwestora. Jednak, jeśli kogoś interesują odsetki na poziomie obecnie ponad 5% to może warto przyjrzeć się ofercie.
9 komentarzy:

 1. Może już czas aby zlikwidowali podatek Belki?
  To już jest prawie pewne, że stopy procentowe zostaną obniżone, a co za tym idzie spadnie również oprocentowanie lokat. Mimo, tego popularność lokat wcale nie spada , a wręcz przeciwnie, rośnie. Ludzie spieszą do banków , aby korzystać z ofert last minute , chyba sobie nawet nie zdając do końca sprawy , ile na tym zarobią. Moim zdaniem, teraz sens ma tylko założenie lokaty minimum na 12 miesięcy i to tylko jezeli mamy przynajmniej 10000

  OdpowiedzUsuń
 2. Też się wpisuję na listę za likwidacją podatku Belki. Spadek oprocentowania myślę że jednak przyćmił powodzenie lokat.

  OdpowiedzUsuń
 3. zgadzam się z przedmówcami. z tym oprocentowaniem nie jest do końca tak jak by się wydawało. zobaczymy jednak co będzie z czasem :) oby coś się ruszyło w końcu i poprawiło :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ja już szczerze powiedziawszy powoli zaczynam się gubić w tym wszystkim co się dzieje, jakiś czas temu śledziłem na bieżąco ale już dałem sobie spokój bo to nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja uwarzam ze trzeba inwestować w obligacje firm windykacyjnych EGB-MEDIUS -które obecnie dawają kupon 8.5% albo fundusze wierzytelnosci takie jak EQUES DEBITUM - 2 FIZ - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze jedną opcją inwestycji która przyniesie nam nieco większy zysk niż lokata jest zakup mieszkania pod wynajem. Oczywiście dotyczy to już większej gotówki, którą będziemy musieli zainwestować. Druga rzecz że będziemy musieli przy tym poświęcić trochę swojego czasu np. podczas zmiany lokatorów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lokata jednak lepsza bo z obligacji nie da się wyciągnąć pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze że pojawiają się jakieś alternatywy dla lokat be te ostatnio nie są zbyt kuszące do oszczędzania, zresztą też nie ma coś się dziwić skoro stopy procentowe poleciały tak ostro w dół.

  Proponuję zwrócić uwagę na obligację Arrinera (ten sam od polskiego supersamochodu) 9,5% w skali roku

  OdpowiedzUsuń
 9. Dosyć kuszącym produktem inwestycyjnym który pojawił się w ostatnim czasie i który zwrócił moją uwagę są obligację Arrinera z którymi można zarobić 9,5% w skali roku. Za nazwą kryję się nie kto inny jak producent pierwszego w Polsce supersamochodu który będzie budowany zarówno w wersji ulicznej jak i na tor.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty