środa, 28 grudnia 2011

Oszczędny milioner

Kto jest milionerem?

Definicja jest dość płynna i dla każdego z nas może co innego znaczyć. Dla jednego będzie to osoba posiadająca dom w prestiżowej dzielnicy, dla drugiego co najmniej dwa domy a jeszcze dla kogoś innego to bardzo bogaty człowiek. Generalnie to osoba, która posiada majątek warty co najmniej miliona dolarów. Do zgromadzenia majątku potrzebne  są dwie składowe: dobre dochody i oszczędzanie. Masz małe dochody powinieneś je zwiększyć. Jeżeli masz problem ze zwiększeniem swoich dochodów musisz zmniejszyć wydatki. Zacznij od tego co wydaje Ci się łatwiejsze. Najskuteczniej jest robić to naraz.B. Schafer tak zdefiniował ten stan – „Bogatym będziesz nie dzięki pieniądzom, które zarobisz, ale dzięki pieniądzom, których nie wydasz”. Różnica ta sprowadza się do pytania: czy jesteś gęsią znoszącą złote jaja, czy masz taką gęś?

Dzięki oszczędzaniu możemy stać się milionerem.

Wielokrotnie już pisałem że kluczem do bogactwa jest najpierw płacenie samemu sobie. Zatem w pierwszej kolejności płać sobie. Oszczędzanie to ciężka praca, więc ten trud wynagradzaj sobie co miesiąc. Niech te min. 10% Twoich miesięcznych dochodów trafia na oddzielne konto. Naucz się żyć z 90 % swojej pensji.

W książce T. Niwińskiego Biedny milioner – za przykładem książki The Millionaire Next Door przytacza siedem cech milionerów:

1. Żyć oszczędnie.

2. Umiejętnie inwestować czas, energię i pieniądze w celu powiększania swojego majątku.

3. Mieć przekonanie że niezależność finansowa jest ważniejsza od afiszowania się bogactwem.

4. Dążyć do samodzielnego dorobienia się majątku bez wsparcia ze strony rodziców.

5. Wychowywać dzieci na niezależnych finansowo.

6. Posiadać łatwość namierzania okazji rynkowych do zarobku.

7. Wybrać odpowiedni zawód.

Z powyższego zestawienia wynika aby zostać milionerami musimy przystąpić odpowiednio wcześnie, najlepiej już od wychowania dzieci. Jak widać sposób wychowania i warunki w jakich się dorasta są bardzo istotne na naszej drodze do miliona.

We wspomnianej książce przytoczone są trzy czynniki decydujące o byciu milionerem:

1. Wspomniane już cecha – czy Twoi rodzice byli oszczędni?

2. Czy sam jesteś oszczędny?

3. Czy Twoja żona/mąż jest bardziej oszczędny niż Ty sam?

Aby w pełni stać się milionerami musimy najpierw:

- zarobić odpowiednie pieniądze,

- prowadzić oszczędny tryb życia,

- nadwyżkę odpowiednio inwestować.

Wtedy dopiero mamy szansę na zdobycie miliona – niekoniecznie dolarów, możę złotówek. Jak widać wyrzeczenia są wskazane ale czy warte? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

7 komentarzy:

 1. Zależy jak ująć słowo oszczędzanie do dziadowania.

  Moim zdaniem powinno się każde zyski z inwestycji - czyli oszczędności, które zainwestowaliśmy - jakoś wynagrodzić, by był sens w tym co robimy!

  Inwestując oszczędności w którymś momencie przecież dojdziemy do punktu, w którym będzie nas stać na dom, wymarzony samochód lub inny luksus. Tyle, że nie będziemy chcieli się nim afiszować przed innymi a sami cieszyć, że w końcu doszliśmy do upragnionego celu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Oszczędzanie
  Każdy musi taką granicę wyznaczyć sobie sam aby nie popaść jak napisałeś w dziadowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niektorzy posiadacze duzych zasobow finansowych specjalnie sie kryja z tym i ograniczaja wydatki, by za bardzo nie wylamywac sie z otoczenia. A moze raczej ograniczaja wydatki, ktore sa latwe do zauwazenia przez innych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwał tak zwał, grunt że ograniczają wydatki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim jak ktoś ma dużo to i musi dużo podatków płacić, dlatego warto oszczędnie żyć aby nie kusić kontrolii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi trudno by było odkładać pieniądze, ze względu na moje zamiłowanie do zabawy.
  Trzeba też się zastanowić czy na prawdę warto... ale to już każdy ma inne ambicje i cele. Wiadomo też, że gdy do życia dołączy rodzina(żona i dzieci) wtedy zależy nam na zapewnieniu im bytu... i to właśnie chyba najlepszy moment do starania się, albo inaczej, do dążenia aby zostać milionerem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to mówią - chcesz osiągnąć sukces zacznij juź dziś!
  Polecam wpis - magia procentu składanego http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2009/09/magia-procentu-skadanego.html

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty