niedziela, 6 marca 2011

Na jakie dywidendy możemy liczyć w 2011 r. - cz. I

Spółki giełdowe rozpoczęły publikację raportów rocznych a tym samym zaczęły ogłaszać czy podzielą się ubiegłorocznym zyskiem z akcjonariuszami. O takim zamiarze wspominało już kilku przedstawicieli spółek. Dywidenda to część zysku wypracowanego przez spółkę, wypłacanego posiadaczom akcji za rok w którym spółka osiągnęła zysk. Ale nie każda spółka giełdowa wykazująca zysk, chce się podzielić z nami. Jeśli władze spółki zdecydują o przeznaczeniu tego zysku np. na inwestycje to nam nic nie pozostanie. Dla inwestujących długoterminowo znaczenie dywidendy jest ważne. 


Inwestowanie się opłaca. 


Od tego roku na GPW utworzony został nowy indeks WIG div – skupiający spółki regularnie wypłacające dywidendy. W skład indeksu weszło łącznie 30 spółek regularnie płacących duże dywidendy są to min.: KGHM , Bank Handlowy, TP, Qumak-Sekom, Wawel, Dębica, Zelmer, ZA Puławy, CEZ, PGNiG, Cyfrowy Polsat, PGE, Kęty, Forte, PKO BP, Kogeneracja, Śnieżka, TVN czy BZ WBK. Są to spółki, które w ciągu ostatnich 5 lat wypłaciły co najmniej trzykrotnie dywidendę. 

Indeks WIG div od chwili jego utworzenia radzi sobie lepiej od rynku. Od początku roku zyskał blisko 1%, podczas gdy WIG kształtuje w okolicach 0, a WIG20 stracił 1%. 
Kupowanie akcji spółek dywidendowych opłaca się, gdy jesteśmy akcjonariuszami długoterminowymi. Jeśli spółka wypłaca regularnie dywidendę generującą stopę zwrotu wyższą niż na lokacie, to lokowanie w ich akcje może być opłacalne. 

Czy warto kupować akcje tylko dla dywidendy? 

Dywidenda kusi inwestorów. Jednak należy mieć na uwadze inwestując tylko pod dywidendę że zazwyczaj na sesji następującej po dniu ustaleniu prawa do dywidendy kurs akcji jest korygowany o wartość dywidendy. Inwestując krótkoterminowo z myślą o osiąganiu zysków z tytułu dywidend, można stracić. 

Ile i kiedy spółki wypłacą dywidendę

Nie ma tu reguły. Wysokość dywidendy dla inwestora uzależniona jest od zysku przeznaczonego na wypłatę dywidendy. Inwestując w spółki z udziałem Skarbu Państwa tj.: PKN Orlen, PKO BP, KGHM, Lotos, PGNiG mamy szansę że wypłacona dywidenda na pewno będzie bo budżet Państwa to "worek bez dna". Jak donosi „Parkiet” nawet 16 mld zł dywidendy z zysku za rok 2010 może wypłacić w tym roku 40 spółek. Dla porównania w 2010 r. kwota ta wynosiła 11,4 mld zł. Ten rok więc zapowiada się sporo lepszy od zeszłego. Wypłatę dywidendy zapowiedzieli już przedstawiciele PZU (ok. 15,70 zł na akcję), Millennium (10 gr na akcję), KGHM (ok. 10 zł na akcję). Dywidendę chcą również wypłacić BRE Bank, BZ WBK czy PKN Orlen.

Dywidenda raczej nie zainteresuje inwestorów krótkoterminowych. Dla nich ważniejsza jest wielkość i dynamika zysków niż to, czy spółka wypłaci dywidendę, czy zatrzyma pieniądze, by zainwestować.

Na jakie dywidendy możemy liczyć w 2011 r. - cz. II


4 komentarze:

 1. Ja czekam na dywidendę z PKOBP, bo cena za akcje jak na razie nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatnich dniach PKO zaczęło odbijać.

  OdpowiedzUsuń
 3. PKN Orlen nie chce się dzielić zyskiem

  OdpowiedzUsuń
 4. PKN Orlen zainwestował sporo kasy w projekty poszukiwawczo-wydobywcze więc albo rozwój spółki albo dywidenda.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty