wtorek, 2 października 2012

Alternatywa dla lokat


Już tej jesieni - Rada Polityki Pieniężnej ma obniżyć stopy referencyjne. Stopa referencyjna jest podstawową stopą procentową w Polsce, która od maja br. ustalana została przez na poziomie 4,75%.

Jakie wymierne korzyści po zmianie stóp procentowych odczujemy my klienci?

Na obniżki stóp procentowych z niecierpliwością oczekują kredytobiorcy dla których każda obniżka oznacza mniejszą miesięczną ratę kredytu od kilkunasta do kilkudziesięciu złotych w zależności od kwoty kredytu. Z kolei oszczędzający na lokatach mają mniejsze powodu do zadowolenia, gdyż niższe stopy procentowe oznaczają niższe odsetki z depozytów bankowych.
Obecnie, średnie oprocentowanie lokat waha się między 4,5 a 6,5%. Przy obniżce o 0,75 pkt. proc. odsetki spadną o ok. 0,5 pkt. proc. Natomiast przy 1 punktowej zmianie może to być ok. 0,6 p.p. Niestety musimy zapomnieć o oprocentowaniu na poziomie 6 i więcej procent. Teraz coraz częściej będą oferowane oprocentowania lokat na poziomie 4%. Pamiętajmy o inflacji, która również oscyluje w granicach 4%. Efektywność naszego oszczędzania przy takim poziomie lokat spada do wartości ujemnej, gdyż w obliczeniach musimy uwzględnić „Podatek Belki”.


Więc jaka alternatywa dla lokat? 

Obecnie można jeszcze ulokować pieniądze na depozytach trwających rok lub dłużej o stałym oprocentowaniu. Wtedy mamy gwarancję, że jeśli nastąpią obniżki stóp procentowych to nasze zyski nie stopnieją. Aktualnie są w ofercie lokaty na okres 15 m-cy oferowane przez Santander Consumer Bank z oprocentowaniem rzędu 6,6%.
Z krótszych lokat 6-miesięcznych oferowanych przez Getin Bank jest Lokata Nowy Zysk z oprocentowaniem 6,6% (dotyczy tylko nowych środków).

Jeśli nie lokata - to co nas można jeszcze uchronić przed stratami? 
 
Fundusze pieniężne to najbezpieczniejsza alternatywą do lokat bankowych. Produkty te charakteryzują się w zasadzie brakiem ryzyka inwestycyjnego. Przeznaczone są do krótko i średnioterminowego lokowania kapitału. Traktujemy je, jako ochronę posiadanego kapitału a nie jako inwestycję. Kiedy nominalne oprocentowanie lokat spada, fundusze pieniężne pewnie wrócą do łask. Roczna stopa zwrotu w tych funduszach okazuje się również być korzystna bo za ostatni rok oscyluje już od ponad 9% - Novo Fundusz Inwestycyjny Otwarty. Ofert o stopie zwrotu w granicach 7% jest już kilka. Jest więc w czym wybierać.

Dla osób ceniących bezpieczeństwo w swoim portfelu nad potencjalną stopą zwrotu z inwestycji, alternatywą mogą być fundusze obligacji. Można na nich zarobić do kilkunastu procent rocznie. Fundusze te inwestują głownie w długoterminowych obligacjach rządowych i papierach dłużnych emitowanych przez największe przedsiębiorstwa. Funduszy, które za ostatni rok uzyskały stopę zwrotu na poziomie ponad 10% jest kilka – więc jest również w czym wybierać.


Spójrzmy jak poszczególne fundusze radziły sobie:


Można inwestować też w obligacje bezpośrednio Skarbu Państwa - jednak stopy zwrotu porównywane są do lokat. 
Jednak jeśli inwestorze bardziej aktywne zarządzasz swoimi inwestycjami i nie zadowalają Cię zyski na poziomie 10% to zdecydowanie powinieneś zainteresować się funduszami akcyjnymi. Charakteryzują się agresywną polityką inwestycyjną. Lokują nawet do 100%, w ryzykownych instrumenty np. akcjach. To ryzyko czasami nam się opłaci, bo wtedy fundusze przynoszą ponad przeciętne wyniki ale też generują duże straty w czasie załamania rynku.

W ciągu ostatniego roku przy niepewnym rynkach finansowych, najlepszy fundusz akcyjny polski uzyskał stopę zwrotu na poziomie ponad 20%.

Co więc wybrać?

Wszystko zależy od naszego horyzontu inwestycyjnego i jaki chcemy osiągnąć zysk. O wyższości funduszu pieniężnego nad lokatą pisałem tu. Zarówno fundusze obligacji czy rynku pieniężnego prowadzą bezpieczną politykę inwestycyjną.

Dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w fundusze, które funkcjonują w ramach tzw. funduszy parasolowych. Aktywny inwestor, nie stroniący od ryzyka, lokujący kapitał w akcjach za pośrednictwem funduszy pod tzw. "parasolem", ma możliwość szybkiego wycofania się z funduszu akcji w przypadku nie sprzyjającej sytuacji na rynku akcji, bez konieczności płacenia podatku Belki. Ważne aby inwestując w fundusze akcyjne nie dopuszczać do dużych strat. Pomocne może być zautomatyzowanie swoich czynności - ustalając powiadomienia. W przypadku niekorzystnego wyniku przenosimy swoje fundusze pod parasolem w bezpieczne jednostki. Fundusze parasolowe nie tylko będą chronić przed spadkami ale także pozwolą nam na odroczenie podatku co pozwoli nam że więcej pieniędzy w czasie naszej inwestycji będzie dla nas pracowało.

Pomocnym instrumentem może być obserwacja średnich kroczących np. na Bankier.pl.

Można stosować dwie lub trzy średnie kroczące o różnych parametrach. Ja obserwuję 50-sesyjną i 150-sesyjną. Jeśli kurs 50-sesyjnej przecina od dołu 150-sesyjną, jest to mocny sygnał kupna lub konwersji na fundusze akcyjne. W przypadku odwrotnym jeśli 50-sesyjna przecina 150-sesyjną od góry jest to mocny sygnał sprzedaży lub ucieczki w fundusze bezpieczne.
Korzystając z tych instrumentów można nawet kilka razy do roku zmieniać fundusze - tak aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne i uzyskać zadowalająca stopę zwrotu z inwestowania.
9 komentarzy:

 1. Jeżeli chodzi o fundusze to wszystko ładnie i pięknie wygląda, ale trzeba pamiętać że często ponosimy dodatkowe koszty za zarządzanie (nawet do 5% w przypadku Union Investments), a do tego jeszcze podatek, więc trzeba uważnie się rozglądać w co się pakujemy, bo może się okazać, że nie dość, że ryzykujemy naszym kapitałem to jeszcze musimy słono za to zapłacić. Też szukam czegoś w co mógłbym ulokować część portfela, ale przy takich opłatach za zarządzanie to wolę samemu kupować papiery dłużne.
  Dzięki za wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się - często inwestorzy nie przywiązują zbytniej uwagi do tych kosztów, czemu sprzyja sposób jej naliczania i fakt, że jest ona zawarta w codziennej wycenie jednostki. TFI nalicza opłatę za zarządzanie na bieżąco i dopiero w dłuższej perspektywie widać, że ma duży wpływ na wynik funduszu. Miejmy nadzieję że w niedalekiej przyszłości te opłaty również w Polsce staną się bardziej konkurencyjne i przyjazne dla inwestorów jak na zachodzie Europy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fundusze rynku pieniężnego - bleee :-) Obligacyjne natomiast już znacznie bardziej atrakcyjne, chociaż może być za późno na 10% stopy zwrotu...

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. dokładnie przy wyborze funduszu musimy wnieść poprawkę na koszty i na to w co ten fundusz właduje nasze pieniądze i jak najdalej od funduszy inwestycyjnych które inwestują na rynkach amerykańskich bo tam nowe szczyty i pomału dochodzi do przewartościowania akcji

  OdpowiedzUsuń
 5. No i trzeba zmienić wpis, bo RPP pozostaje nieugięta ;) Na moje nieszczęście ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Cheed
  Widzę że masz dywersję do f. pieniężnych - po przypadku UniKorony Pieniężnej. Zobacz od początku roku po tych niefortunnych spadkach już ma zysk 5,37%.
  @ investorsi.pl
  Generalnie na każdy fundusz trzeba zwracać uwagę inwestując swoją kasę.
  @ Kamil Pieczonka
  Tak to bywa tym razem na szczęście lokujących. RPP każe czekać z decyzją do listopada - tylko miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
 7. 5,37% nie daje żadnej premii nad bezpieczną i pewną lokatą ;) Fundusze rynku pieniężnego to raczej sztuka dla sztuki, która dodatkowo może drogo kosztować.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fundusze pieniężne dają teraz zarabiać. W przypadku koniunktury należy się ich szybko pozbyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam wszystkich,

  Nazywam się Pani Monica Roland. Mieszkam w Wielkiej Brytanii Londynie i jestem szczęśliwa kobieta dzisiaj? i powiedziałem mój własny, że każdy kredytodawca że uratować swoją rodzinę z naszej złej sytuacji, i będzie odnosić się każdą osobę, która poszukuje pożyczki, dało mi szczęście dla mnie i mojej rodziny, i był w potrzebie pożyczki w wysokości $ 250,000.00 do rozpocząć swoje życie na całym jak jestem samotną matką z 3 dzieci poznałem uczciwy i Bóg obawiając pożyczki pożyczkodawcy człowieka, który mi pomóc z kredytu w wysokości $ 250,000.00 dolarów amerykańskich, jest Bóg człowieka obawiając się, jeśli jesteś w potrzebie pożyczki i będzie spłacać kredyt skontaktuj mu powiedzieć mu, że jest Pani Monica Roland, które odnoszą się do niego. Kontakt Pan James Bone poprzez e-mail: (easyloans@outlook.com)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty