sobota, 29 maja 2010

Jak odnieść sukces w finansach?

Żyjesz z dnia na dzień i nie myślisz o tym, co przyniesie Ci przyszłość. Jeśli planujesz kupno samochodu czy mieszkania lub myślisz o emeryturze, musisz zacząć oszczędzać. Zaoszczędzone pieniądze należy inwestować.

1. Najważniejsze nie odwlekaj decyzji o rozpoczęciu inwestowania

Naszym sprzymierzeńcem, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają jest procent składany. Procent składany jest sposobem oprocentowania lokowanego kapitału, polegający na doliczeniu zarobionych wcześniej odsetek do kapitału i ponowne pomnażanie uzyskanej kwoty.

Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw procentu składnego potrzebne są dwa czynniki:

1. Reinwestowanie zysków.

2. Czas - im dłuższy tym lepszy.

Jesteś młody, możesz bardziej skorzystać, gdyż im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać.

Odwlekanie decyzji o rozpoczęciu inwestowania może Cię dużo kosztować, co wyraźnie widać na załączonym diagramie.


Nie zwlekaj! Rozpocznij inwestowanie w najbliższy poniedziałek.

2. Ważniejsza systematyczność niż odkładane kwoty.

Ważniejsze od odkładanej kwoty jest systematyczność. Najistotniejsze jest to, aby postępować systematycznie. Każdy moment i każda kwota jest równie dobra na start.

Samodzielne odkładanie pieniędzy łatwo jest zaplanować, ale gorzej bywa z jego realizacją. Zawsze znajdzie się jakiś wydatek, który może nam przeszkodzić w osiągnięciu założonego celu. Aby utrzymać systematyczność, dobrze jest wybrać taką formę, która zobowiąże nas do comiesięcznej wpłaty pieniędzy np. zakup jednostek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

3. Inwestuj zawsze ten sam poziom swoich comiesięcznych dochodów.

Inflacja określana jest się mianem „cichego zabójcy naszych oszczędności”. Nasze pensje z tego powodu powinny rosnąć. Dlatego jeśli zdecydowałeś się odkładać żelazne minimum 10%, to kontynuuj ten sam poziom również po podwyżce. Pamiętaj, żeby z góry określić sobie procentową część wynagrodzenia, jaką zamierzasz inwestować.

4. Zastosuj automatyzację.

Kolejną zasadą, która pomoże Ci osiągnąć sukces jest automatyzacja. Automatyzacja to nic innego jak zastąpienie ludzkiej pracy przez pracę maszyny (komputer). Działa na zasadzie samoregulacji i pracuje bez udziału człowieka lub przy jego ograniczonym udziale.
Każdy z nas jest zawodny. Mamy tendencję do zapominania, odwlekania, poddawania się sugestii. Aby temu zapobiec powinniśmy zautomatyzować czynności związane z inwestowaniem. Ile razy dawałeś sobie postanowienie, że będziesz oszczędzał. Odkładałeś przez miesiąc, dwa. W kolejnym nie udało się, może też w kolejnym i nici z oszczędzania. Jeśli przerwiesz odkładanie – tracisz magię procentu składanego. Dzięki automatyzacji unikniesz każdorazowego sprawdzenia ile już oszczędziłeś, co w okresach gorszej koniunktury na rynkach może spowodować zniechęcenie do rezygnacji z regularnego inwestowania. Ustaw zlecenie stałe, które już bez naszego udziału będzie dokonywało automatycznego transferu na odpowiedni rachunek.

5. Dostosuj poziom ryzyka.

Portfel  powinieneś dostosować do swojego profilu ryzyka. Ważne jest jaki  poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować.
Udział poszczególnych instrumentów w portfelu powinieneś być dostosowany do poziomu tolerancji ryzyka.

Agresywny styl inwestowania - lokuje wszystkie środki w akcje. Poziom ryzyka jest bardzo wysoki. Zalecany jest ten styl inwestowania dla inwestorów oczekujących zysków większych niż przeciętne. Okres inwestowania długoterminowy 5-10 lat.

Zrównoważony styl inwestowania - lokuje w akcje oraz bezpieczne instrumenty finansowe, jakimi są obligacje np. skarbowe. Poziom ryzyka średni. Zalecany dla inwestorów oczekujących satysfakcjonujących zysków. Okres inwestowania 4- 8 lat.

Konserwatywny styl inwestowania – lokuje w bezpieczne instrumenty finansowe, bezpieczne fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane z gwarancją zwrotu kapitału lub lokaty bankowe. Poziom ryzyka - niski. Zalecany dla inwestorów nieakceptujących ryzyka. Okres inwestowania 2-7 lat.Trzeba pamiętać, że pomiędzy tymi trzema umownymi poziomami ryzyka istnieje jeszcze nieskończenie wiele rozwiązań pośrednich.

Dostosowanie się do tych zaleceń pozwoli Ci na osiągnięcie sukcesu.

10 komentarzy:

 1. Dodam jeszcze jeden punkt od siebie:

  6. Włącz się do społeczności.

  Od momentu rozpoczęcia inwestycji odwiedzaj regularnie harmonogrammilionera i inne dobre blogi. Inwestowanie jest zajęciem pasjonującym jeśli nie będziesz bał się trochę zanurzyć w jego teorię i praktykę. Są ludzie którzy pomogą Ci zrozumieć więcej, a - jeśli jesteś ciekawy świata - oszczędzanie może stać się dobrą zabawą a nie uciążliwością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poziomy ryzyka należy raczej dobierać pod względem posiadanych aktywów i możliwości ich odrobienia a nie na wiek (chociaż tego nie napisałeś)
  Bardzo popularna jest zasada 100-wiek, która niestety nie jest zbyt dobra. No bo jeżeli mamy 25-latka, który ma żonę i dziecko i jest jedynym żywicielem rodziny nie powinien 75% oszczędności lokować w akcje. A jeżeli mamy 60-letnią kobietę która ma dom, mieszkanie i jeszcze otrzymała spadek to dlaczego ma tylko 40% inwestować w akcje?

  Dodałbym jeszcze jeden punkt. Cały czas się ucz i poznawaj możliwości inwestowania jakie są przed tobą. Po co masz płacić opłaty za nabywanie jednostek FI jeżeli możesz to mieć bezpłatnie. Wymaga to poszerzenia wiedzy, a nie pójście na łatwiznę i zakupienie FI prosto ze strony czy w oddziale.

  OdpowiedzUsuń
 3. Możesz wyjaśnić I wykres? Dlaczego w pierwszej części (300 zł) pasek 40-latka stanowi około 1/7 paska 20-latka?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Marek
  Twoja sugestia jest też cenna.
  @Anonimowy
  Tak działa magia procentu składanego. Proponuję Ci kalkulator http://www.bankier.pl/kalkulatory/systematyczne-oszczedzanie/ - zakładasz roczną stopę procentową np. 12% oraz ilość m-cy i wychodzą Ci kwoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. co do tej potęgi procentu składanego byłbym ostrożny.
  Świetnie napisał to Zalewski u siebie na blogu

  OdpowiedzUsuń
 6. Przede wszystkim najlepiej zacząć oszczędzać jak najwcześniej. Wiadomo iż moc procentu składanego będzie o wiele większa jak zaczniemy oszczędzać w wieku 20 lat a co innego jak zaczniemy od wieku 50 lat. Jeśli chodzi o punkt automatyzacji to jest świetna książka traktująca o niej: "4-godzinny tydzień pracy" - Timothy Ferriss
  Dodałem adres Twojego bloga na stronę mojego bo jest o podobnej tematyce:)

  www.biegpomilion.blogspot.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Też polecam "4-godzinny tydzień pracy". Link dodałem - pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. 7. Zanim zaczniesz inwestować spłać kredyty (oprócz hipoteki) i zbuduj solidny fundusz awaryjny. Spłata kredytu to jedna z najlepszych inwestycji, natomiast fundusz awaryjny zapobiegnie wychodzeniu z inwestycji, gdy nastaną ciężkie czasy.

  Moje 2 gr ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty