sobota, 11 grudnia 2010

Pokonać indeksy giełdowe

Marzeniem każdego inwestora jest pokonanie indeksów giełdowych. Nie od dziś wiadomo że indeksy giełdowe informują nas o danej koniunkturze na giełdzie. Nie tylko my inwestorzy staramy się je pokonać. Fundusze inwestycyjne też dbają o to aby nie osiągnąć gorszego wyniku niż średnia. Od tych wyników  uzależnione są premie zarządzających. Podstawowym indeksem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to WIG (Warszawski Indeks Giełdowy). Odzwierciedla on dochodowość inwestycji we wszystkie akcje znajdujące się w obrocie giełdowym. WIG uwzględnia zmiany cen akcji wszystkich spółek notowanych na rynku podstawowym. Jest on indeksem dochodowym, co oznacza, że przy wyliczeniu jego wartości uwzględnia się, oprócz cen akcji, również dochód z dywidend i praw poboru. WIG w ciągu ostatniego roku, uzyskał wynik – ponad 21%.
Przykładem Funduszu dla, którego benchmarkiem jest WIG – to UniKorona Akcje.  Pozytywną informacją dla Funduszu jest przekroczenie tego benchmarku, jak to ma miejsce w przypadku UniKorony w ostatnim czasie co daje nam szansę na pokonanie indeksu.
Jednak niewielu funduszom ta sztuka wychodzi. Osiągnięcie lepszych wyników niż WIG jest niezwykle trudne a utrzymanie tej pozycji przez długi okres jeszcze trudniejsze.

Czy wszystkie fundusze ustaliły sobie jako benchmark – WIG?

Otóż nie - większość ustaliła sobie własne benchmarki  składające się np. w 75% z WIG oraz w 25% z obligacji. Osiągnięcie takiego wskaźnika jest o wiele łatwiejsze niż w 100% indeksu giełdowego. Jednak miejmy świadomość, że w takim przypadku wynik naszego funduszu będzie dużo niższy niż indeksu WIG.
Weźmy pod uwagę inny fundusz Allianz Akcji Plus, który  realizuje cele inwestycyjne poprzez inwestowanie od 70-100% wartości aktywów w akcje oraz inne instrumenty oparte na akcjach. Pozostałą część od 0-30% inwestuje w dłużne instrumenty finansowe. Benchmark to 90% stopy zwrotu indeksu WIG i 10% stopy zwrotu indeksu Citigroup Poland Government Index – subindex 1-3.Dlaczego tak trudno funduszom wygrać z WIG?

Na takie wyniki mają wpływ: znaczne opłaty za zarządzanie, ulokowanie części aktywów w gotówce oraz ograniczenia funduszy wynikające z ustawy i statutu.

Czy to oznacza, że inwestując w fundusze inwestycyjne nie uzyskamy lepszego wyniku?

Otóż nie, jest grupa funduszy, które za ostatni rok pokonały indeks  giełdowy WIG.


Jak widzimy istnieje grupa funduszy ponad 20, którym udało się wygrać z indeksem giełdowym.

A jak to wygląda w moim portfelu?Jedynie odstaje Investor FIZ – który uzyskał wynik ujemny. Pozostałe fundusze plasują się powyżej indeksu WIG. Allianz Akcji Plus czy Investor Gold znacznie go wyprzedziły. Trochę poniżej znajduje się UniKorona Akcje.
Jak widać na załączonym wykresie jest możliwość pokonania indeksów giełdowych. Aby to osiągnąć wskazane jest zaangażowanie min. w śledzenie notowań. A wynik powinien to nam wynagrodzić.
 
 
 

5 komentarzy:

 1. Które fundusze wybrać aby stale wygrywały z WIGIEM?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym wybrał, te które wygrywają. Najlepiej porównać wyniki z przeszłości.

  Pozdrawiam

  http://inwestycjenaemeryture.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście wybierać najlepsze fundusze. Pomocny w wyborze może być ten wpis.
  http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2010/08/ktory-fundusz-wybrac.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybierać najlepsze fundusze - oczywiście pamiętając, że dobre wyniki historyczne nie gwarantują podobnych sukcesów w przyszłości :).

  A przecież wiele rzeczy może się wydarzyć. Zmieni się zarządzający, fundusz zmieni strategię, lub po prostu zmieni się koniunktura i fundusz, który dobrze odnajdywał się w jednych warunkach nie da sobie rady w nowych.

  No ale jak to z inwestycjami - zawsze jest ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście wybierać najlepsze i monitorować na bieżąco jak napisałem w zakończeniu. Jeśli fundusz osiąga kiepskie wyniki to lepiej go zmienić na lepszy.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty