czwartek, 23 grudnia 2010

Kiedy dojdą pieniądze? przelewy bankowe bez tajemnic

Każdy z nas kilka  lub nawet kilkanaście razy w miesiącu dokonuje przelewów w ramach rachunku osobistego, najczęściej online gdyż jest to taniej i wygodniej.
Robiąc przelew musimy się liczyć się z tym, że pieniądze na konto odbiorcy trafią w ciągu kilku godzin lub  na drugi dzień, a w najgorszym przypadku  może to trwać cały weekend. Pośrednikiem w tych operacjach jest system rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Należy pamiętać, że każdy bank sam ustala  w jakich godzinach przekazuje nasze  przelewy do systemu ELIXIR  i w jakich je z tego systemu odbiera.
Dlaczego to tak długo trwa?
Przelewy krajowe realizowane są przez międzybankowy system rozliczeniowy ELIXIR, który funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). System pośredniczy w elektronicznej wymianie informacji o zleceniach płatniczych i wierzytelnościach banków. Czas dotarcia przelewu zależy w jakim dniu i o której godzinie zostanie wysłany oraz z jakiego banku korzystamy. W bankach w każdym dniu roboczym odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Sesje wychodzące oznaczają, że bank wysyła nasze przelewy do innych banków. Natomiast podczas sesji przychodzących przelewy z innych banków wpływają do  naszego banku. Jeśli chcesz aby pieniądze szybko dotarły do adresata, warto znać godziny sesji wychodzących i przychodzących oraz harmonogram sesji ELIXIR.
Jak działa system ELIXIR?
Przelew z naszego konta w systemie ELIXIR przebiega następująco:
 • po przekazaniu przelewu do banku następuje przekazanie go do systemu ELIXIR w ustalonych sesjach,
 • dane o naszym przelewie są przekazywane do  NBP i tam przetwarzane,
 • dane przelewie są przekazywane do właściwego banku odbiorcy w ustalonych  3 sesjach  wychodzących ELIXIR,
 • bank do którego ma trafić nasz przelew wg własnych sesji przychodzących księguje nasz przelew na koncie odbiorcy.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich czytelników bloga: zdrowych pogodnych i radosnych Świąt.

14 komentarzy:

 1. Dzięki i nawzajem. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. coś apropos Twojego postu: http://pamietniksknery.blogspot.com/2010/12/mbankowy-przelew-ekspresowy.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zobaczymy jak się zmieni Elixir w następnych latach

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze że można obliczyć kiedy otrzyma się przelew http://knab.pl/kiedy.php ale teraz są coraz popularniejsze szybkie przelewy

  OdpowiedzUsuń
 5. Aplikacja przelewów http://sesjeelixirow.pl/ileprzelew.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie najważniejsze jest to, żeby pieniądze dochodziły bezpiecznie. Realizując przelew internetowy https://www.cashbill.pl/platnosci muszę mieć pewność, że pieniądze idą bezpiecznym i zaufanym łączem internetowym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aneta Krzyżak10 grudnia 2018 22:26

  W takim przypadku lepiej jest korzystać ze sprawdzonych metod. Jedną z nich jest szybki przekaż pieniężny https://www.przelewy24.pl/szybkie-przekazy-pieniezne który sprawia, że przelewana suma jest praktycznie w ciągu kilku chwil na wskazanym koncie. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie czas.

  OdpowiedzUsuń
 8. O terminach przelewów, jak wspomniano powyżej, poniekąd decydują banki, choć również jest to zależne od ustalonego z góry harmonogramu sesji rozliczeniowych w KIR. System Elixir jest pośrednikiem, w tym przypadku gwarantującym bezpieczeństwo transakcji. Stanowi solidny fundament wszystkich operacji finansowych, w systemie bankowości w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 9. W szczególności jeżeli chodzi o prowadzenie własnego sklepu online, to warto zdać się na taką platformę jak https://www.przelewy24.pl/ - my korzystamy z niej od dłuższego czasu, przelewy klientów przychodzą bez problemu, ewentualne zwroty także.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tu trzeba będzie po prostu zapoznać się z sesjami w poszczególnym banku
  https://pozyczkaplus.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli zależy nam na natychmiastowym przelaniu środków na konto odbiorcy, warto skorzystać z usługi Express Elixir. Jest to w pełni bezpieczny system, dzięki któremu transfer gotówki nastąpi w przeciągu kilkudziesięciu sekund.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sprawdźcie sobie sesje konkretnego banku, nie jest to żadną tajemnicą przecież:) Na stronce https://www.kontomaniak.pl/bank/ing-bank-slaski znajdziecie opisy każdego banku, wraz z sesjami i aktualnymi promocjami.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzeczywiście żyjemy w takich czasach, że chcielibyśmy mieć wszystko dostępne od ręki. Nic więc dziwnego, że pożyczki online w 15 minut tak szybko zyskują na popularności.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty