poniedziałek, 6 grudnia 2010

Czy w tym roku będzie rajd Świętego Mikołaja?

Rajd Świętego Mikołaja - to okres przedświąteczny, charakteryzujący się polepszeniem nastrojów inwestorów. Okres ten trwa od Świętego Mikołaja do końca grudnia.
Inwestorzy kupują akcje dla poprawy wyników portfela inwestycyjnego z nadzieją, że odsprzedadzą w styczniu z zyskiem.
A tym samym generują wzrosty kursów akcji poprzez dodatkowy popyt, co daje szybki wzrost cen akcji w końcówce roku i towarzyszy tzw. rajd Św. Mikołaja.Czy w tym roku czeka nas taki rajd?

Po bardzo dobrych miesiącach września i października, końcówka listopada nas nie rozpieszczała. Po takim okresie zaczynamy się zastanawiać czy nas w tym roku czeka rajd? Istnieje duża szansa, że tak się stanie, gdyż w ostatnich dniach na warszawskiej giełdzie powiało optymizmem.
WIG20 od początku miesiąca wzrósł o blisko 3%. Dla przykładu PGNiG dobija do 6%.

Powyższe wzrosty dają podstawy do oczekiwania, że rajd Świętego Mikołaja może mieć miejsce również w tym roku. WIG20 na zamknięciu w dniu dzisiejszym uzyskał 2748 pkt. a tym samym uwiarygodnił ostatnie ruchy do góry.

Historia pokazuje, że w grudniu średnia zmiana DJIA to 1,4%, a w pozostałych miesiącach wynosi 0,5%.
Dobry wynik tego miesiąca łączony jest najczęściej z udaną końcówką roku, co również wspiera definicję rajdu Św. Mikołaja.

Wszystko zależy od zachowania inwestorów podczas najbliższych sesji, które dadzą podstawy do oczekiwania, że rajd Św. Mikołaja w tym roku może mieć miejsce.

Żeby nie być gołosłownym, dokonałem dziś konwersji funduszy pieniężnych do funduszy akcyjnych.
Kolejnym ruchem w portfelu w oczekiwaniu na rajd był zakup prawie 500 szt. akcji Krynicki Rycyking.  Wykorzystałem po raz pierwszy możliwość składania zleceń po cenie rynkowej na otwarciu (PCRO) oferujące od niedawna przez mBank. Zlecenia te są przyjmowane przez Giełdę tylko w fazach przed otwarciem.  Dzięki temu zleceniu dostałem dziś mały prezent od Mikołaja, wzrost kursu akcji Krynicki Rycyking o blisko 6% (zysk ponad 100 zł). Zakupiłem akcje po 3,55 zł a notowane były na zamknięciu po 3,76 zł.
A co Wy  sądzicie o tegorocznym rajdzie Świętego Mikołaja?

4 komentarze:

 1. KGHM lokomotywą wzrostu WIG20 +12,5%

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś wzrost blisko 5% a od początku grudnia 12,5%. W KGHM-ie na pewno jest rajd Św. Mikołaja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś wieczorem będę wiedział czy zaliczę rajd św. Mikołaja ;) czego akcje polecacie na kupno ok 15 dni np od jutra rana? może ten KGHM

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mam KGHM - ale widząc jak idzie do góry to tego bardzo żałuję że się ich pozbyłem przy korekcie lipcowej. Jest to jeden z pewniejszych kandydatów do tak krótkiego czasu. Decyzja należy oczywiście do Ciebie. Życzę udanej transakcji.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty