wtorek, 21 grudnia 2010

Ile nas będą kosztować święta?

 Święta to kosztowna tradycja. Przygotowania do świąt pochłaniają dużo pieniędzy i jeszcze więcej czasu. Ile w takim razie wyda na święta statystyczna 3-4 osobowa rodzina? 

Dwanaście tradycyjnych potraw na wigilijnym stole, choinka i prezenty to dość znaczące koszty dla naszych finansów. Z tych wydatków żywność pochłonie blisko połowę budżetu zaplanowanego na święta. Samo przygotowanie wigilijnej kolacji to średnio 300 - 500 zł. A gdzie pozostałe świąteczne dni? Wydatki są uzależnione od naszej zamożności.

Ile wydamy?
Na początku grudnia na blogu trwała ankieta  -ile wydamy na święta. Udział wzięło 117 osób w jednej i 87 w drugiej ankiecie. Za wszystkie oddane głosy bardzo dziękuję.
Wyniki przestawiają się następująco:
Zdecydowana większość ankietowanych (22%) planuje wydać na święta nie licząc prezentów 201 – 300 zł. Duża grupa osób (12%) nic nie wyda. Ale też (13%) ankietowanych wyda ponad 1000 zł.

Pozostałą część wydatków świątecznych przeznaczymy na prezenty. Najpopularniejsze prezenty to  kosmetyki i zabawki.
Kupujemy również słodycze, książki, odzież i biżuterię. Mile widzianym prezentem pod choinką jest sprzęt elektroniczny.
Mnie najbardziej ucieszyłby finansowy prezent w postaci sztabki złota czy monety kolekcyjnerskiej. Oprócz efektu blasku złota, będzie to też okazja na dobrą przyszłą inwestycję. Od kilku lat kurs złota pnie się do góry. Może przeczyta mój blog - święty Mikołaj i dostanę taki prezent?

Na zadane pytanie ile przeznaczymy na prezenty odpowiedzi poszukajmy  na poniższym wykresie:


Zdecydowana większość ankietowanych (20%) planuje wydać na prezenty 301 – 500 zł, (19%) planuje wydać 101 – 200 zł. Nic nie planuje wydać na prezenty (9%). Ale też (17%) ankietowanych wyda ponad 1000 zł.
Pamiętajmy że święta to nie tylko wydatki ale mile spędzony czas w rodzinnej atmosferze radości i oczekiwaniu. Cieszmy się tą chwilą i czerpmy radość z dawania prezentów. Aby nam nie zabrakło pieniędzy w nadchodzącym roku, kultywujmy zwyczaj wkładania łusek z karpia do naszego portfela.

2 komentarze:

  1. Moje koszty wlasnie spadly z przewidywanych 200 funtow na bilet dla rodziny do jakis 5 funtow, ktore wydalam na kapuste ;)

    British Airways i pogoda anulowaly swieta w tym roku. Bedzie tydzien wolnego i duzo czasu na analizy inwestycji na przyszly rok.

    Richmond

    OdpowiedzUsuń
  2. Owocnych analiz w przerwie świątecznej.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty