środa, 16 września 2015

InPost wchodzi na giełdę

Od dziś, tj. 16 września br. ruszają zapisy wśród inwestorów indywidualnych na akcje firmy InPost - największego, niezależnego operatora pocztowego w Polsce. Spółka została wydzielona z grupy Integer, która zajmuje się między innymi obsługą samych paczkomatów. InPost świadczy zarówno tradycyjne, jak i niestandardowe usługi pocztowe na rzecz klientów indywidualnych, biznesowych oraz instytucji z sektora publicznego. Jest największym konkurentem Poczty Polskiej. Firma rozwija się dynamicznie. W ciągu 3 lat między 2011 a 2014 rokiem, liczba przesyłek pocztowych obsługiwana rocznie przez InPost wzrosła o 130%. Dynamiczny wzrost nastąpił w 2014 roku z chwilą podpisania kontraktu na dostarczanie przesyłek sądowych i prokuratorskich.

W ramach Oferty, Akcjonariusz Sprzedający oferuje do 5 778 999 istniejących zwykłych akcji na okaziciela Spółki, stanowiących 50% kapitału zakładowego Spółki minus 1 Akcja („Akcje Oferowane”), przy czym do 4 623 200, Akcji Oferowanych, stanowiących 40% kapitału zakładowego Spółki, stanowi Ofertę Podstawową, zaś 1 155 799 Akcji Oferowanych, stanowiących 10% kapitału zakładowego Spółki minus 1 Akcja, stanowi Dodatkowe Akcje Oferowane.

Spółka InPost nie pozyska nowych środków z IPO. Cały kapitał z zaoferowanych akcji trafi do Integer. Pośrednio, sprzedaż akcji pozwoli zwiększyć z dotarciem do klientów i tym samym zwiększyć zyski spółce InPost.

Jak wygląda harmonogram oferty:

Od 15-24 września wyznaczono proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, 24 września - zostanie opublikowana cena akcji oferowanych oraz ostateczna liczba oferowanych walorów. Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od dziś tj. 16-23 września, a od instytucjonalnych - 25-29 września. Przydział akcji ma nastąpić 30 września. Przewidywany termin pierwszego notowania akcji na GPW to około 9 października.


Polityka dywidendowa InPostu zakłada wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 50% rocznego zysku. Zarząd chce wypłacić dywidendę już z zysku za 2015 r.

Na akcje InPostu możemy się zapisać w:
Domu Maklerskim Pekao,
Domu Maklerskim mBanku S.A.
Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A.
Domu Maklerskim Alior Banku.

Czy warto wejść w tą ofertę?

W I półroczu InPost wykazał 269,81 mln zł przychodów. W ujęciu r/r wynik jest wyższy o 27 proc. (212,47 mln zł). Na czysto spółka zarobiła 9,54 mln zł, wobec 11,9 mln zł przed rokiem - spadek zysku.

Uwzględniając cenę maksymalną za akcję w wysokości 33 zł - wartości wskaźnika C/Z w wysokości 23,70 a wskaźnika C/WK 2,94. Jest to zdecydowanie więcej niż wskaźniki indeksu WIG, które odpowiednio wynoszą 13,99 i 1,12  czy spółki Integer. Zaproponowaną cenę maksymalną ustaloną na 33 zł należy uznać na wygórowaną i przydałaby się jej obniżka. Na minus trzeba zaliczyć że spółka z emisji akcji nie pozyska środków na rozwój. Całość środków zostanie przekazana do spółki Integer.

Przed spółką ponowna procedura przetargowa na obsługę pocztową sądów. Czy ponownie wygra?

Zarobimy na ofercie?

Zanim wejdziemy należy zapoznać się
Prospektem Emisyjnym. Należy chyba zapomnieć że oferty pierwotne dawały zarobić. Po tej cenie zarobi tylko sprzedający. Może warto poczekać aż akcje spadną  i wtedy zainteresować się spółką

A Ty czytelniku wchodzisz w IPO InPost?

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem również było trochę za drogo i obawiam się spadku na otwarciu. Oprócz wspomianych wskaźników także czas wejścia jest istotny, a jak wiemy nie jest najlepszy moment w historii giełdy. Ja nie wszedłem, choć bardzo chciałem.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty