niedziela, 24 listopada 2013

10 tys. zł na obligacje Kruka czy na akcje ENERGA?

Niskie oprocentowane lokat bankowych, skłania wielu z nas do poszukiwania korzystniejszych form lokowania kapitału. Część inwestorów przenosi kapitał do funduszy akcyjnych czy samych  akcji. Jednak dla bezpieczeństwa naszego portfela, należy pamiętać, że im większe zyski osiągniemy, tym większe ponosimy ryzyko. Rozwiązaniem jest dywersyfikacja, która nakazuje nam podział portfela na część bezpieczną (lokaty, obligacje) i część agresywną (akcje czy fundusze akcyjne). Ponieważ lokaty dają mizerny zysk tak jak obligacje skarbowe pozostają nam jeszcze obligacje korporacyjne. O obligacjach PKN Orlen już pisałem, dziś kolejna propozycja – obligacje Kruka.

Kruk jest jedną z największych firm działających w branży windykacyjnej w Polsce. Działa na rynku od 1998 roku. Od 2011 r. notowany jest na warszawskiej GPW. Od 2007 roku grupa działa także w Rumunii, gdzie również jest liderem rynkowym. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach.Spółka dotychczas wyemitowała niezabezpieczone obligacje o wartości nominalnej ponad 800 mln zł. Notowanych jest 14 serii obligacji spółki Kruk.

Parametry emisji: 
 

Oprocentowanie: zmienne, WIBOR3M + 4%

Przy aktualnej stopie WIBOR 3M oprocentowanie obligacji ukształtowałoby się na poziomie ok. 6,65 % w skali roku.

Wypłata odsetek: kwartalna

Termin wykupu obligacji: 48 miesięcy od daty przydziału

Ilość oferowanych obligacji: 150.000zł

Zabezpieczenie: obligacje niezabezpieczone

Cena emisyjna obligacji: 100 zł

Minimalny zapis: 10 000 zł

Termin zapisów: 26 listopada - 03 listopada grudnia 2013 roku

Przydział obligacji: 6 grudnia 2013 roku

Zapisy będą przyjmowane przez: Dom Maklerski BDM S.A.
Spółka dotychczas nie miała żadnych opóźnień w regulowaniu z dotychczasowych serii zobowiązań. Środki z obligacji planują zainwestować w pakiety wierzytelności. Jawią się jako solidny emitent, wart zainteresowania. Z uwagi że wykup przewidziany jest na cztery lata, jest to inwestycja dla długoterminowych inwestorów.

Z kolei zakup akcji w ramach IPO Energa to niewątpliwie większe ryzyko, gdyż jest to inny rodzaj papieru. Jednak jak pisałem tu, spółka też jest w miarę przewidywana. Polityka dywidendowa ENERGA - zakłada przeznaczanie na dywidendę 92% jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. Zdecydowanie przy aktualnej sytuacji rynkowej wybieram wariant II czyli zapisy na akcje ENERGA – pamiętając o częściowym zabezpieczeniu portfela w bezpieczne papiery. 

Gdyby te dwie oferty nie nałożyły się w czasie - byłbym skłonny zainwestować w obligacje Kruka.
Oby tylko nie było tak jak na obligacjach PKN Orlen, które ruszyły w środę, a zakończyły się w czwartek. Przy takim dużym zapisie, zostaną jeszcze proporcjonalnie zredukowane.

A co Ty wybierasz inwestorze?

13 komentarzy:

 1. Jeśli faktycznie zapisy są do 03 listopada 2013 roku to nie ma szans na te obligacje :)
  Taki żarcik z literówki.
  A tak na serio to też wybiorę akcje Energi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wyłapanie literówki.
  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy kolega nie uważa ze akcje ENERGIA są cholernie drogiw w poruwnaniu z konkurecją już notowanych na GPW - jeśli przed debiutem nie obnizą cenę akcji z 20 zł na15 to ryzyko duże

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mysle, ze lepiej zainwestowac w kurs ortografii - "poruwnaniu", "Energia"..

   Usuń
  2. Każdemu inwestorowi w "gorączce" może się przydarzyć - więc nie czepiajmy się.

   Usuń
 4. Akcje przy cenie 20 zł nie są tanie. C/Z (w ok. 11) porównywalne do PGE (11,39). C/Wk niższa niż u PGE. Chciałbym żeby cena była niższa.

  OdpowiedzUsuń
 5. To po co kolega ryzykuje - jesli paramentry mówią ze drogo -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim skromnym zdaniem nie ma co porównywać Energi z innymi spółkami energetycznymi notowanymi na GPW. Z tego prostego względu, że Energa nie jest taka sama jak one. Z całego tortu polskiej produkcji energetycznej Energa ma tylko ok. 3%. A prawda jest taka, że główną działalnością tej firmy jest dystrybucja energii, co jets o wiele bardziej przewidywalnym i przez to bezpieczniejszym interesem. Wydaje mi się, że C/Z wcale nie jest wysokie.

   Usuń
 6. wybieram Panie złoto, a szczególnie srebro.

  OdpowiedzUsuń
 7. W długoterminowej inwestycji na pewno inwestycja w kruszce przyniesie Ci zysk.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak mogę kupić obligaje Kruka? Nie mam rachunku w BDM...

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mi się tak wydaje że jak kupimy np: złote czy srebrne monety kolekcjonerskie to w dłuższy, okresie inwestycji, więcej zarobimy niż niż na lokatach czy obligacjach. Racja?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty