niedziela, 29 listopada 2015

Ile potrzeba nam do dostatniego życia

 Ostatnio CBOS obliczył że na zaspokojenie podstawowych potrzeb powinniśmy dysponować 1.177 zł na osobę. Z kolei przy utrzymaniu średniego poziomu życia byłaby to kwota 1.907 zł również na osobę. Do dostatniego życia potrzebna by nam była kwota 2.595 zł. Oczywiści są to kwoty uśrednione wynikające od aktualnych dochodów, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Osoby o wykształceniu wyższym i mieszkający w dużych miastach twierdzą, że 1.765 zł to minimalna kwota, za którą będzie można przeżyć. Dla osób niewykształconych i mieszkających w małych miejscowościach suma ta jest w pełni wystarczająca. Dla przeciętnego Polaka dostatnie życie to 2,6 tys. zł na jedną osobę. Za tą kwotę da się żyć, ale czy to będzie dostatnie życie? Za tą kwotę nie kupimy mieszkania czy nowego samochodu. Na pewno nie zabraknie nam na opłacenie rachunków, zakupy w dyskoncie czy wyjście z rodziną do kina. Jednak o wakacjach nad ciepłym morzem, możemy pomarzyć.
Dla osób zarabiających minimalne wynagrodzenie może ta kwota się wydawać się dostatnia, jeżeli jednak mamy porównywać się do zamożnego Zachodu to o względnym dostatku możemy mówić dopiero przy kwotach powyżej 5 tys. zł.
 

Jednak dostanie życie to nie tylko pieniądze na godne życie dziś ale również spojrzenie w przyszłość.


Do godnego życia jutro wystarczy włączyć odpowiednie myślenie. Wiele osób dziś dobrze zarabia ale jakoś nie myślą o przyszłości. Żyją dniem dzisiejszym i zapominamy o przyszłości.
Poniżej przedstawię cztery kroki, które pozwolą nam na dostanie życie nie tylko dziś ale również jutro.

1. Zacznij więcej zarabiać.

Jeśli pracujesz na etacie lub prowadzisz własną działalność zawsze dawaj od siebie więcej niż musisz. Wykonuj więcej niż od Ciebie jest wymagane. Bądź kimś więcej niż inne osoby na Twoim stanowisku. Wiedz o tym, że nie otrzymasz podwyżki za to że potrzebujesz jej, lecz za to że na nią zasługujesz! Nie bój się brać na siebie większej odpowiedzialności. Dokształcaj się. Ucz się języków, uczęszczaj na szkolenia specjalistyczne czy też rozpocznij studia podyplomowe. Wyrób sobie opinię eksperta w dziedzinie, która Ci najbardziej odpowiada


2. Wydawaj mniej, niż zarabiasz.

Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków. Staraj się wydawać w ciągu miesiąca jak najmniej, a pozostałą kwotę przelewaj na osobny rachunek oszczędnościowy. Na początek może to być bardzo mała kwota.
Z biegiem czasu powiększaj kwotę oszczędności. Postaraj się oszczędzać min. 10% swoich dochodów. Im więcej odłożysz, tym szybciej dojdziesz do finansowej niezależności. Sukces nie zależy od tego ile zarabiasz ale od sposobu w jaki zarządzasz swoimi pieniędzmi.

 3. Inwestuj zaoszczędzone pieniądze.
Nawet największe oprocentowanie jest bezcelowe, jeśli jest mnożone przez zero. Jeśli jednak nie masz zera tylko dodatnią wartość, to z kolei warto zabiegać o najwyższy procent dla swojej inwestycji. Przy odsetkach 5% z lokaty zgromadzony kapitał podwoi się dopiero po 14 latach. Niezbyt to ciekawa inwestycja? Ale już przy odsetkach 12% zaoszczędzone pieniądze podwajają się po 6 latach. Przyznasz, że wygląda to już lepiej i korzystnej dla naszego portfela. Pamiętaj samo oszczędzanie nie uczyni Cię bogatym!

4. Chroń to co posiadasz!

Chroń rzeczy, które posiadasz. Jeśli jesteś kierowcą powinieneś mieć wykupione OC czy dobrowolne ubezpieczenie autocasco. Jeśli posiadasz mieszkanie czy dom też pomyśl o wykupie polisy ubezpieczeniowej. Jeśli posiadasz inwestycję np. w postaci akcji „ubezpiecz się”, stosując automatyczny Stop Loss. W funduszach nie ma jeszcze takiej opcji, musisz sam kontrolować swoje inwestycje i reagować na spadki np. poniżej 10%.


Nie zapomnij o najważniejszym majątku, który posiadasz – Twoim zdrowiu i życiu. Jeśli posiadasz rodzinę – zabezpiecz ją poprzez wykup polisy ubezpieczeniowej

 


7 komentarzy:

 1. Zgadzam się z punktami 1-3 z mocnym naciskiem na pkt 1.

  OdpowiedzUsuń
 2. 2,600 zł aby żyć dostatnio? Śmieszne te wyliczenia CBOS. Aby naprawdę poczuć wiatr w żaglach potrzeba co najmniej kwoty 10,000 zł i to już na czysto. Wtedy można już coś podziałać, zainwestować, nie żałować na przyjemności, podróżować i pomagać innym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najwczesniej trzeba myslec o odkladaniu na starosc, nawet jak sie ma pieniadze. nie wiemy co sie moze wydarzyc w przyszłosci

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgodzę się z przedmówcą. O swoją przyszłość należy zadbać już teraz, bo później może być już za późno. Oszczędności i inwestycje i jeszcze raz inwestycje to najważniejsze, przy czym zarabiając minimum ciężko mówić o dużych oszczędnościach, ale zawsze można coś odłożyć. A przynajmniej trzeba się starać.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja chciał bym chociaż starość mieć udaną skoro zapieprzam na nią półżycia

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawe zestawienie jednak myśle ze to jest bardzo zależne od indywidualnych potrzeb każdego i obecnej sytuacji na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jesteśmy w stanie uśrednić kwoty, które zapewni nam dostatnie życie. Dla jednego to będzie 2 tys zł, dla innego 5. Wszystko w zależności od naszych potrzeb. Ale ta kwota 1177 zł na osobę... bardzo zabawne. Dostatnie życie za niecałe 1200 zł?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty