czwartek, 4 listopada 2010

Portfel w październiku.

Wskaźniki giełdowe w październiku nie zachwyciły nas i były niższe niż we wrześniu. WIG20 zyskał jedynie 1,38% a sWIG80 stracił 0,8%. Najważniejsze że  nie przyniósł utartego dla tego miesiąca „krachu”. Jednak październik to zapisy złożone przez inwestorów indywidualnych na akcje GPW, gdzie złożono ponad 323 tys. Pobite zostały dotychczasowe rekordy PZU czy też Tauronu.

Październik okazał się kolejnym udanym miesiącem dla mojego portfela.

Dynamicznie w portfelu rosły fundusze inwestycyjne.
Najwięcej wzrosły certyfikaty inwestycyjne Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, do kwoty 2.398,91 zł, co oznacza wzrost o 8,23% w stosunku do wyceny z 30 września. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 139,89%. W październiku fundusz po raz kolejny osiągnął wynik lepszy od złota, które wzrosło o 3,87%. Na kolejnym miejscu uplasował się Allianz Akcji Plus. Jest  klasycznym subfunduszem akcyjnym szerokiego rynku. Portfel subfunduszu składa się w 90% z akcji i w 10% z papierów dłużnych emitowanych głównie przez Skarb Państwa (obligacje i bony skarbowe). Dopuszczalny udział akcji w portfelu subfunduszu od 70% do 100%. W ostatnim miesiącu fundusz zyskał 6,1%. Z marazmu z ubiegłych miesiący wydostał się Investor FIZ. Na dzień 31 października fundusz wyceniono został na kwotę 2.407,33 zł, co oznacza wzrost o 4,78% w stosunku do wyceny z 30 września br. Mam nadzieję że to będzie już tendencja ciągła. Pozostałe wyniki oscylują od 0,15% (fundusz pieniężny) do 3,74%.

Który spółki zasługują na szczególną uwagę w moim portfelu.
Od ostatnich miesięcy rakietą w mim portfelu jest dalej Boryszew. We październiku wypracował zysk ponad (20%).
Kolejną  spółka przynoszącą dobry zysk to Tauron. Wypracował w ostatnim miesiącu ponad (6,72%).
Dobrze spisywała się PGNiG uzyskując wynik (3,06%).
Jutrzenka zarobiła do mojego portfela jedynie 0,55%.
Stratę zanotowała - PGE (-2%).
Chcąc czerpać większe zyski z naszych inwestycji winniśmy ponosić większe ryzyko. Podejmując się temu wyzwaniu w miesiącu październiku do mojego portfela weszła spółka Centrozap. Analitycy z Pulsu Biznesu wytypowali ta spółkę jako kandydatkę na "rakietę" parkietu. Wśród wytypowanych jest jeszcze Boryszew.
Mam dwie rakiety w portfelu.
Ostatecznie wynik portfel uzyskał we wrześniu na poziomie +2,13 %.
 W strukturze portfela zmiany na plus w stosunku do poprzedniego miesiąca w akcjach. Portfel jest ponad 50% zaangażowany w akcji.

Jeśli chodzi o blog – to w październiku postało  osiem wpisów. Najczęściej czytane wpisy to:
Jeśli chodzi o unikalne odwiedziny – to dało się zauważyć wyraźny wzrost odwiedzin  o ponad 35% w stosunku do poprzednich miesięcy. Mam nadzieję że ta tendencja będzie się dalej utrzymywać. Zapraszam wszystkich gorąco do odwiedzin bloga.

3 komentarze:

  1. Ile już masz w zł?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mało to znaczy ile? Dla każdego ta wartość jest względna. Dla milionera walizka pieniędzy też będzie za mało, dla zwykłego śmiertelnika - skarb :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty