sobota, 6 listopada 2010

Co dalej?

W ostatnich dniach  papiery GPW zostały mi  zapisane na rachunku. W dniu wczorajszym wpłynęły pieniądze  na rachunek z nadpłaconej kwoty - 3,230,60 zł, związanej z wysoką redukcją. Nie wiem czy wszystkim wczoraj oddali kasę tak jak to zrobił mBank? Prospekt nakazuje tylko, aby zwrot niewykorzystanych środków nastąpił najpóźniej w 14 dniu po przydziale.
Wszyscy zapisani aż 323 tys. osób  czeka teraz niecierpliwie do  9 listopada na pierwsze notowania akcji GPW na parkiecie. Wszyscy zastanawiamy się ile uda się zarobić na debiucie?
Na akcje GPW zapisało się ponad 200 instytucji zagranicznych i kilkadziesiąt krajowych. Popyt przekroczył  ponad 25 razy podaż. Czy duża redukcja skłoni instytucje do dokupienia akcji na rynku wtórnym?  Wszystko jest uzależnione od zachowania się kursu na debiucie.

Zakładając optymistyczny wynik 20% przy ilości 25 szt. to zarobimy 215 zł a po odliczeniu podatku i prowizji wyjdzie około 170 zł.  Wiele i niewiele!

Na przyszły rok planowane są kolejne oferty publiczne:
-  Bank Gospodarstwa Żywnościowego,
-  Jastrzębska Spółka Węglowa,
-  DipService holding zarządzający nieruchomościami Skarbu Państwa.
Gdzie w takim razie ulokować owe 3.230,60 zł z myślą o kolejnych prywatyzacjach?

Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie powyższej kwoty na koncie oszczędnościowym i czekanie na kolejne oferty prywatyzacyjne. Najlepsze obecnie konto oszczędnościowe daje oprocentowanie na poziomie 4,5 %. Przekładem jest Konto skarbonkowe Getin Bank. Dodatkowo za każdą transakcję powyżej 100 zł, zasilenie konta wynagrodzeniem czy spłatę karty kredytowej otrzymamy 1 zł. Pamiętajmy jednak że oprocentowanie kont oszczędnościowych  zazwyczaj jest atrakcyjne na początku wprowadzania produktu. Później następuje spadek oprocentowania – przykład Eurobanku.

Jeśli to za mało, można pokusić się na założenie lokaty bankowej. Obecnie lokaty bankowe dają przynajmniej 5% zysku w stosunku rocznym.
Przy wyborze najlepszej lokaty bankowej dla siebie kieruj się częstszą kapitalizację odsetek lokaty tym większy dla Ciebie zysk. Najlepsze są lokaty z dzienną kapitalizacją. Dzienna kapitalizacja odsetek lokaty ma jeszcze jedną ogromną zaletę - pozwala uniknąć płacenia 19-proc. podatku od zysków z lokaty. Jedną z lepszych obecnie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek jest Lokata na start w Internetowym Oddziale Getin Banku. Oprocentowanie na start 2-miesiecznej lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek o oprocentowaniu stałym wynosi 5,64% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 7% w skali roku na zwykłej lokacie.
Jeśli to również dla Ciebie za mało  to może zainwestujesz te środki w fundusze inwestycyjne. W ciągu ostatnich 12 miesiącach fundusze polskich akcji małych i średnich spółek,  wypracowały najwyższe zyski (średnio 20,2 %), a zaraz za nimi uplasowały się uniwersalne fundusze polskich akcji (18,8 %). Niewiele ustępują im fundusze akcji globalnych (17,8 %) i europejskich (16,6 %) rynków wschodzących. Przykładem funduszu, który dość dobrze sobie radzi jest Allianz FIO Subfundusz Akcji Plus. Stopa zwrotu za ostatni m-c wyniosła 6%, za ostatnie 3 m-ce 9,3% a za 12 m-cy 40,8%.
Jeśli to też za słaby wynik to pozostaje ulokowanie pieniędzy w akcje na rynkach surowcowych i akcyjnych. WIG20 pokonał barierę 2700 punktów i zamknął się wczoraj  na poziomie 2733,37 pkt. wzrost w skali roku o 18,54%.
Przykładem lidera z największych spółek jest KGHM – wzrost w ciągu ostatnich 12 m-cy 36,6%. Jeśli nie z dużych to może ze średniaków. Tauron uzyskał wynik za ostatnie 12 m-cy – 29,82%, Bogdanka – 43,15% czy Boryszew – 114,11%.
Może warto zainwestować w małe spółki, które powinny odrabiać zaległości. Money.pl wytypował 10 spółek z sWIGU80 – które mają szanse na znaczne zyski w nachodzącym okresie. Są to Amica, Asseco Business Solutions, Astarta, Cinema-City, Hawe, Jutrzenka, Mercor, Polska Grupa Farmaceutyczna, Rubicon Partners i Wawel.
Dla wielu osób debiut GPW będzie pierwszym krokiem ich na giełdzie. Pamiętajmy że inwestując w kolejne spółki czy inwestycje wzrasta znacznie ryzyko. To tak jak z przysłowiem – „Im dalej w las, tym więcej drzew”. Niech nasza kolejna inwestycja będzie przemyślana, aby później nie żałować tego kroku.
-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty