środa, 24 listopada 2010

A może deweloperka?

Ostatnio dostałem e-maila z zapytaniem: Czy warto zainwestować w pierwotną ofertę firmy deweloperskiej AFI Europe?
AFI Europe jest holdingiem deweloperskim z Izraela. Działa na rynkach nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w krajach Europy Środkowej. Prowadzi również inwestycje w Polsce. W Warszawie wspólnie z funduszem inwestycyjnym Macquarie Global Property Advisors AFI Europe realizuje osiedle Wilanów One oraz buduje mieszkania w Krakowie.
 Spółka podała, że cena maksymalna dla inwestorów wynosi 21,5 zł za akcję. AFI Europe zamierza pozyskać z nowej emisji od inwestorów nie więcej niż 100 mln euro (391,5 mln zł). W związku z czym zastrzega sobie możliwość zmniejszenia liczby oferowanych akcji.  Środki te zostaną przeznaczone na finansowanie projektów deweloperskich: centrum handlowe AFI Golden City w Bukareszcie (22,5 mln euro), AFI Karlin w Pradze (12 mln euro). Zapisy dla inwestorów indywidualnych ustalono na 22-29 listopada. Budowa księgi popytu i okres zapisów dla Inwestorów Instytucjonalnych odbędzie się 22-30 listopada 2010 r.
Ustalenie ceny oferowanej i ostatecznej liczby oferowanych akcji oraz przydział akcji nastąpi do 1 grudnia. Wydanie akcji inwestorom i zamknięcie oferty nastąpi ok. 8 grudnia. Przewidywany termin rozpoczęcie notowań na GPW to ok. 9 grudnia 2010.
Dla mnie oferta jest nieatrakcyjna, gdyż:
1.      Firma notuje ujemny wynik.
Ostat­nie dwa la­ta spół­ka za­koń­czy­ła ze stra­tą net­to przy­pa­da­ją­cą na ak­cjo­na­riu­szy jed­nost­ki do­mi­nu­ją­cej (w 2008 r. by­ło to aż 75,3 mln eu­ro pod kre­ską). Po trzech kwartałach 2010 roku spółka ma 38,0 mln euro przychodów (20,09 mln euro rok wcześniej) i 3,3 mln euro straty netto (0,21 mln euro straty rok wcześniej).

2.     Kiepski wynik WIG-Deweloperzy.
Deweloperzy w dalszym ciągu są jednym ze słabszych sektorów na giełdzie. W ciągu roku indeks WIG-Deweloperzy stracił ponad 8% wobec 15% zwyżki WIG. Odczuwany jest w dalszym ciągu kryzys na rynku nieruchomości.
3.      Za wysoka cena akcji.
Kilka tygodni temu informacje ze spółki donosiły o cenie w przedziale pomiędzy 15 a 19,50 złoty. Więc 21,50 zł jest zdecydowanie za wysoka.
Kilka tygodni temu informacje ze spółki mówiły o cenie w przedziale pomiędzy 15 a 19,50 złoty. Więc 21,50 zł jest zdecydowanie za wysoka.
 Jednak nie można uogólniać, że cała deweloperka jest do niczego. Podczas gdy jedne spółki radzą sobie bardzo dobrze, tak jak na przykład J.W. Construction (+45,96% za ostatni rok) a inne gorzej. Może akurat AFI Europe będzie należała do pierwszej grupy.  Wybór należy do Ciebie. Napisz co sądzisz o ofercie.
 

1 komentarz:

  1. Spółka AFI EUROPE N.V. poinformowała ze względu na niekorzystną sytuację rynkową, podjęła decyzję o przesunięciu swojej pierwotnej oferty publicznej, jak również terminu dopuszczenia i wprowadzenia akcji do obrotu na rynku podstawowym GPW.

    W związku z powyższym wszystkie złożone przez inwestorów indywidualnych zapisy zostaną anulowane, a dokonane przez nich wpłaty zostaną zwrócone.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty