środa, 16 grudnia 2009

Co dalej z akcjami PGE?


Wczoraj zmienił się status notowań PGE z obecnych praw do akcji na akcje spółki. Od wczoraj handlujemy już zarejestrowanymi papierami. Stanowi to pewien impuls dla inwestorów aby dokupywali akcji i gromadzili je w swoich portfelach. Powyższy ruch już dało się zauważyć. Dziś kurs wzrósł o 3,05%, wczorajszy wzrost to 1,38% a w poniedziałek o 2,63%. W ciągu 3-ch dni nastąpił znaczny wzrost o ponad 7%.
Z podobną sytuacja mięliśmy do czynienia na akcjach Lotosu w 2005 r. gdzie w ciągu miesiąca po zmianie praw na akcje, kurs wzrósł do 8,2%, a ciągu dwóch do 20,5%. W przypadku powtórki scenariusza to powinniśmy liczyć się z kursem do końca roku w granicach 27 zł a w kolejnym miesiącu, kurs powinien zbliżać się do 30 zł. Jest to dość optymistyczny wariant – ale realny.

Od momentu zmiany praw do akcji na zwykłe akcje, otwarta została droga wejścia PGE do indeksu WIG20. Niestety jak podała GPW nastąpi to najwcześniej w marcu w terminie standardowej rewizji indeksu. Natomiast jutro PGE wejdzie w skład światowego indeksu rynków wschodzących. Oznacza to zauważenie spólki przez zarządzających wielu światowych funduszy, a cześć z nich będzie wręcz zmuszona do zakupu akcji energetycznej spółki z Polski.

Wzmożony handel akcjami PGE wskazuje, że część funduszy zaczęła już budować swoją pozycję na akcjach PGE.

Dobra wiadomość to zapowiedz planowanej wypłaty dywidendy, którą Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała w prospekcie, jednak minister finansów zapowiedział że budżet Państwa nie potrzebuje w tym roku pieniędzy z dywidendy więc najprawdopodobniej zostanie przesunięta na przyszły rok.

Interesujące jest zachowanie inwestorów po publikacji rekomendacji z 14 grudnia dla akcji Polskiej Grupy Energetycznej z zaskakującą wyceną na 18 zł przez CA Cheuvreux. – której się nie wystraszyli i to jest bardzo budujące.

Mimo wielu zagrożeń, fundamenty Polskiej Grupy Energetycznej są dobrze oceniane. Jesteśmy już po pierwszej fali spadkowej. Wyceny większości analityków są korzystne dla akcji i przy zażegnaniu ogólnoświatowej recesji, kurs akcji winien zbliżyć się w okolice 30 zł. Dlatego ja trzymam swoje akcje i je na bieżąco monitoruje - licząc na optymistyczny scenariusz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty