czwartek, 31 grudnia 2009

Postanowienia noworoczne.

Postanowienia noworoczne to określanie celów np. finansowych na nadchodzący rok. Należy określić - te duże i pamiętać o tych małych.


Do planu należy podejść realnie…

Nie planuj, że w tym roku kupisz mieszkanie czy wybudujesz dom – gdy Cię na to nie będzie stać. Plany powinny być realne. Najważniejsza w tym podejściu jest motywacja. Jeśli postawisz poprzeczkę zbyt wysoko i nie uda Ci się jej utrzymać, będziesz sfrustrowany i odejdziesz od wytyczonego celu.

Warto zacząć od spraw łatwych i możliwych do osiągnięcia. Hierarchia celów pozwoli stosunkowo szybko uporać się z drobiazgami, aby poważnie zająć się sprawami trudnymi i istotnymi dla nas.
Postanowienia i plany

W moim przypadku tym szybkim i łatwym planem jest - spłata zadłużenia na które daję sobie czas do końca 2010 r.

Kolejnym niezmiernie ważnym planem dla mnie jest dalsze budowanie funduszu bezpieczeństwa na wydatki nieprzewidziane. Dotychczas zgromadzone 4-krotne wydatki miesięczne są niewystarczające i będę powiększał je aż do uzyskania 10-krotności wydatków miesięcznych. Osiągnięcie założonego pułapu ma na celu zabezpieczenie mojej rodziny przed nieoczekiwanymi wydatkami. Ten cel będę realizował do 2011 roku.

Przechodząc do tego najważniejszego planu dla mnie tj. osiągnięcia miliona zł – w 2019 r. Ten plan jest dość ambitny i wiąże się z umiejętnym inwestowaniem zgromadzonych środków oraz comiesięcznym zasilaniem ich z bieżących oszczędności.
Warto postanowienia i plany spisywać i je upubliczniać! Dlaczego? Ponieważ jest to świetny sposób do określania sobie rzeczywistych priorytetów, co daje nam możliwość powrotu do założonych postanowień. Wytyczne do planu warto monitorować i corocznie je uaktualniać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty