sobota, 12 grudnia 2009

Alternatywa dla lokat

Banki znowu rozpoczynają wzmożoną walkę o nasze środki finansowe. Tym razem za oręż posłużą konta oszczędnościowe.


Czym jest konto oszczędnościowe?

Jest rozwiązaniem pośrednim, pomiędzy lokatą a tradycyjnym rachunkiem. Łączy w sobie wyższe oprocentowanie i elastyczność wypłaty środków. To nic innego jak subkonto. Nie można w ramach tego konta wykonywać zbyt wielu operacji – można na nie wpłacać pieniądze i je z niego wypłacać. To wszystko. Korzyści z posiadania takiego konta to:

• nie musimy określać czasu trzymywania pieniędzy na koncie,

• mamy możliwość dokonywania dopłat i wypłat w dowolnym momencie,

• odsetki są naliczane za każdy dzień trzymywania środków na rachunku,

• wypłacając pieniądze nie tracimy prawa do naliczonych odsetek,

• wysokie oprocentowanie, porównywalne do oprocentowania lokat,

• konto prowadzone jest bezpłatnie

Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj tylko jedna taka operacja w miesiącu jest bezpłatna. Dlatego wypłaty należy zaplanować tak, aby koszty z nimi związane nie pochłonęły zysków z odsetek. Konta oszczędnościowe proponują przede wszystkim mniejsze banki. Niektóre z nich dysponują rozbudowaną ofertą, inne prowadzą je w ramach standardowych rachunków.

Czym kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego?

Oczywiście oprocentowaniem! Jest to podstawowy parametr określający atrakcyjność konta. W przypadku wyboru lokaty możemy wybrać oprocentowanie stałe natomiast w przypadku konta oszczędnościowego jest ono zmienne. Bank może w każdej chwili zmniejszyć odsetki w zależności od sytuacji rynkowej. Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość z jaką kapitalizowane są odsetki, bo dzięki temu można uniknąć podatku Belki i dodatkowo zarobić.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?


Trzymamy na nim wolne środki, które chcemy mieć odłożone ale dostępne w każdej chwili. Dla mnie takie konto służy do budowania funduszu bezpieczeństwa na wydatki nieprzewidziane. Zanim się one nam przydadzą, nasze pieniądze zapracują już na solidne odsetki. Dodatkowo można także wykorzystać to konto do efektywnego zarządzania naszymi pieniędzmi.

Powiedzmy, że pierwszego dostajemy pensję w wysokości 2500 zł. Do dziesiątego dnia miesiąca płacimy czynsz – 500 zł, do 20-ego kablówkę i telefon – razem 200 zł a do 25-ego spłatę kredytu 700 zł . W międzyczasie, co tydzień potrzebuję 150 zł gotówki na wydatki związane z zakupami. Zamiast trzymać swoją pensję na zwykłym koncie i patrzeć jak stopniowo mi topnieje, wpłacam ją na konto oszczędnościowe. Pieniądze wyciągam kiedy potrzebuję – i na czynsz i na telefon i na zakupy. Może się okazać, że średnio mam na koncie oszczędnościowym kwotę 1000 zł przez cały miesiąc. Na początku miesiąca więcej, a pod koniec mniej. Jeśli uda mi się robić tak przez cały rok, to np. Polbank wypłaci mi ponad 54 zł, Kredyt Bank 49 zł a ok. 40 zł Getin Bank czy Kredyt Bank odsetek rocznie. Jest to nagroda za sprawne zarządzanie swoimi pieniędzmi. Dbajmy o nasze Pieniądze które leżąc na nieoprocentowanym rachunku, realnie tracą na wartości. Nawet niewielkie nadwyżki finansowe warto trzymać na koncie oszczędnościowym. Tym bardziej, że w większości przypadków prowadzenie takiego konta jest bezpłatne.

Banki zrobią wszystko, byśmy to im powierzyli nasze pieniądze. Gdy oprocentowanie lokat spadło, to instytucje zaczęły reklamować swoje konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie sięga nawet 8 procent.

Na czele rankingu kont oszczędnościowych, tj. oferujących najwyższe oprocentowanie środków, znalazły się oferty Citibank – Konto Super Oszczędnościowe, gdzie środki oprocentowane są na wysokim poziomie 7,07 proc. Dostęp do środków 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, kapitalizacja miesięczna, utrata odsetek przy wypłacie środków.

W czołówce rankingu kont - plasuje się Polbank EFG z Rachunkiem Mocno Oszczędzającym, gdzie wypłata odsetek następuje w cyklach dziennych (tzw. kapitalizacja), dzięki czemu możliwe jest uniknięcie opłacenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. Belki – w związku z czym efektywne oprocentowanie sięga 6,5 proc.

Na podium znajduje się oferta Kredyt Banku z Kontem Oszczędnościowym - Lokata Swobodna (5,3%), oraz Euro Bank z Rachunkiem Oszczędnościowym – (5,05%).

Pamiętajmy jednak o tym, aby przed otwarciem takiego rachunku dokładnie zapoznać się z warunkami jego prowadzenia (opłatami za wypłaty, przelewy, karty do rachunku itp.), gdyż mogą one skutecznie skonsumować wypracowane odsetki.


3 komentarze:

 1. To Ci teraz wzrośnie liczba odwiedzin po tym jak APP zlinkował Cię w ostatnim poście. Ja jednak wolę lokaty dla większych kwot ze względu na stałość oprocentowania - tak do lutego, marca kiedy możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że warto jednak umieścić te kilka drobnych szczegółów (dodatkowe wymagania), które mogą mieć istotny wpływ na skorzystanie z danej oferty, tak jak minimalna/maksymalna kwota lokaty czy obowiązek posiadania płatnego konta w danym banku...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Marek - jest wzrost odwiedzin. Natomiast o wyższości lokaty nad kontem oszczędnościowym czy na odwrót, każdy musi sam zdecydować - wszystko zależy od czasu w jakim będą Ci potrzebne środki.

  @Karolina - tak jak napisałem w zakończeniu "Pamiętajmy jednak o tym, aby przed otwarciem takiego rachunku dokładnie zapoznać się z warunkami jego prowadzenia (opłatami za wypłaty, przelewy, karty do rachunku itp.), gdyż mogą one skutecznie skonsumować wypracowane odsetki.". Trudno się rozpisywać o szczegółach kilku kont w jednym wpisie. APP rozpisał sie o samym City w całym poście. Ja natomiast chciałem pokazać zalety tego typu produktu i czym się kierować przy jego wyborze.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty