środa, 23 grudnia 2009

Kiedy zacząć oszczędzać?

Żyjemy z dnia na dzień i nie myślimy o tym, co przyniesie przyszłość. Jeśli nie chcesz wyciągać na emeryturze ręki po pomoc lub planujesz kupno mieszkania, musisz zacząć oszczędzać. Większość z nas uważa, że ma jeszcze czas. Pokutuje przeświadczenie, że emerytura i tak będzie niska, więc można o niej pomyśleć jak się już na nią przejdzie.

Tymczasem naszym sprzymierzeńcem, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają jest procent składany. Procent składany jest sposobem oprocentowania lokowanego kapitału, polegający na doliczeniu zarobionych wcześniej odsetek do kapitału i ponowne pomnażanie uzyskanej kwoty.

Im jesteś młodszy tym możesz bardziej skorzystać, gdyż im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać.

Więc kiedy zacząć oszczędzać?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – im wcześniej tym lepiej. Każdy powinien jak najwcześniej zacząć gromadzić środki, by godziwie spędzić jesień swojego życia.

Najważniejszą kwestią w oszczędzaniu jest przedział czasowy gromadzenia środków, zaoszczędzona kwota oraz sposób jej zainwestowania.
Do oszczędzania należy przystąpić jak najwcześniej, bo dzięki temu nasz kapitał będzie inwestowany przez dłuższy czas i osiągniemy większy zysk, a to może zapewnić nam godziwe środki na emeryturę. Im więcej zgromadzimy na czas emerytury, tym bezpieczniej i dostatniej będziemy wtedy żyć.

Czy warto odkładać co miesiąc parę złotych, gdy jesteśmy na początku kariery zawodowej?

Bezwzględnie tak. Gdy się ma dwadzieścia kilka lat, rzadko myśli się o odległej przyszłości. Zachęcam jednak, żeby już wtedy zacząć myśleć o emeryturze i na nią oszczędzać. Można rozpocząć od małych kwot, odkładanych regularnie. Dzięki takiemu oszczędzaniu po wielu latach pracy uda nam się zgromadzić naprawdę pokaźny kapitał na emeryturę.

Czy jest sens oszczędzać na emeryturę, gdy jest się już po pięćdziesiątce?

Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno. W wieku dojrzałym, a więc po pięćdziesiątce, zarabiamy  zdecydowanie więcej niż na początku kariery zawodowej. Możemy więc więcej środków zaoszczędzić. Dlatego ludzie po pięćdziesiątce również mają szansę na zgromadzenie sporych środków na własną emeryturę, która przecież jeszcze daleko przed nimi.

Większość z nas deklaruje, że zacznie odkładać na emeryturę po trzydziestce, a zazwyczaj robimy to ok. 50 roku życia.

Czy tak powinno być?

Dla osób, które nadal zastanawiają się czy warto myśleć wcześniej o swojej emeryturze, przedstawię porównanie ile możemy zyskać - rozpoczynając wcześniejsze oszczędzanie.

Dzisiaj dwudziestolatek odkładając co miesiąc 300 zł przez 40 lat – przy założonej stopie zwrotu 10% - uzyska wartość kapitału na koniec okresu inwestowania 1.913.000 zł. W tym samym czasie trzydziestolatek oszczędzając też po 300 zł w horyzoncie inwestycji 30 lat uzyska 684.000 zł. Natomiast czterdziestolatek może uzyskać tylko 230.000 zł w przeciągu 20 lat. Gdyby trzydziestolatek chciał uzyskać taką samą kwotę jak dwudziestolatek, musi odkładać co miesiąc kwotę 839,30 zł. Natomiast czterdziestolatek jest zmuszony odkładać co miesiąc kwotę 2498,42 zł. Podejmij szybką decyzję a Twoja starość nie musi oznaczać biedy tylko realizację marzeń.
Receptą jesteśmy sami i to my musimy zadbać o swoje finanse dość wcześnie.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia - wszytkim odwiedzającym mojego bloga, życzę zdrowia, radości i ciepłej rodzinnej atmosfery oraz samych sukcesów na niwie finansowej.
.5 komentarzy:

 1. No tak, ale realna stopa zwrotu to co najwyżej 2-4%(inflacja!)...

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Pytanie do prowadzacego Blog. Z jaką kwota zacząleś we wrzesniu swoją droge do miliona. Czy poprostu postanowileś odkładać i inwestować 1200zł?

  OdpowiedzUsuń
 3. We wrześniu to zacząłem pisać bloga - natomiat drogę do miliona rozpocząłem w 2007 roku poprzez zakup funduszy ING od kwoty 4 tys. zł. Kontynuacja trwa do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za odpowiedź. A jaki kapitał posiadasz teraz po prawie 3 latach?

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie niewiele i ciagle za mało - polecam wpis http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2009/12/do-miliona-maymi-kroczkami.html

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty