poniedziałek, 28 grudnia 2009

O ile wzrosną wydatki w 2010 r.?

Od Nowego Roku czekają nas podwyżki. Najbardziej uszczuplone będą portfele palaczy i kierowców aut z silnikami Diesla. Ale po kieszeni dostaniemy wszyscy w postaci: wyższego czynszu za mieszkanie, opłat za wywóz śmieci, wodę i ścieki.
Od stycznia podrożeje w zasadzie wszystko z wyjątkiem gazu. Zatwierdzona na rok taryfa obowiązuje do 31 marca 2010r.. A potem? – Trudno przewidzieć.

Drożej będzie za wodę i ścieki.

W moim mieście cena wody dla gospodarstw domowych wzrasta o blisko 10% (do 3,15 zł za m3), natomiast odprowadzenie ścieków aż o 18 % (do 3,50 zł).
Wodociągi wzrost tak duży - zapowiedziały realizacją inwestycji. Działalność firm użyteczności publicznej musi być rentowna. Inaczej gminy musiałyby dopłacać. Ceny zaplanowane ponoć nie odbiegają od średnich cen w kraju.

Drożeje prąd.

Po kieszeni uderzą nas ceny prądu, na które nie mamy żadnego wpływu. Obsługująca Polska Grupa Energetyczna jest uważana za wyjątkowo łapczywą wykorzystując swoją pozycję i winduje ceny. Dla mieszkańców planuję podwyżkę rzędu 20-30%. URE jednak jeszcze nie zatwierdził nowych taryf. Niewykluczone, że przesunie ich termin na luty. W moich wyliczeniach przyjąłem wzrost o 20 %.

Drożej za śmieci.

Od stycznia zapłacimy też więcej za wywóz śmieci, średnio o 4-6 zł na rodzinę.
Zaplanowane podwyżki również wynikają z planowanych inwestycji, które chce przeprowadzić spółka.

Od przyszłego roku należy spodziewać się też wzrostu wysokości czynszów za mieszkania o ok. 5%.

Na szczęście znacznie w górę nie powinny pójść ceny żywności.. Zgodnie z najnowszymi prognozami w pierwszym półroczu 2010 r. ich wzrost zamknie się w granicach 1%, co w skali roku może dać 2%.

Niestety, nie ma dobrych wieści dla kierowców. Znacząco więcej zapłacimy za olej napędowy, na który wzrasta akcyza. Z tego powodu za jego litr zapłacimy przynajmniej 16 gr więcej. Podwyżki opłat zapowiadają ubezpieczyciele składek OC. Zgodnie z unijnymi standardami firmy ubezpieczeniowe w Polsce muszą podwyższyć sumy ubezpieczenia z 300 do 500 tys. euro za szkody na mieniu i z 1,5 do 2,5 mln euro za szkody osobowe. To, jak twierdzą ubezpieczyciele, przełoży się na wzrost cen za polisy - o 10%.

Jeśli jednak zdecydujemy się na przesiadkę z auta do komunikacji miejskiej czy pociągów, również czeka nas niemiła niespodzianka. Kilka miast zaplanowało podwyżki cen biletów na autobusy czy tramwaje.

W trosce o zdrowie palaczy podrożeją również papierosy. Na koniec spodziewać się możemy wzrostu wysokości opłat bankowych. Alior Bank już zapowiedział że podnosi o 2 złote miesięczną podstawową
opłatę za kartę płatniczą, wydawaną do konta. Zamiast dotychczasowych 3 złotych miesięcznie za kartę płatniczą, od stycznia trzeba będzie zapłacić 5 złotych.

Jak podwyżki przełożą się na domowy budżet?

Przeciętnie od stycznia co  miesiąc rodzina zapłaci więcej o:
  • wodę i ścieki – 12,60 zł
  • prąd – 15,00 zł
  • śmieci – 6,00 zł
  • czynsz – 20,00 zł
  • żywność – 30,00 zł
  • paliwo – 10,40 zł
  • OC – 4,00 zł
  • opłaty bankowe – 2,00 zł

Razem – 100,00 zł

Dobrze jak dostaniemy od nowego roku podwyżkę – to wyższe wydatki możemy pokryć z tych środków.
Większość z nas jednak nie ma co liczyć na wzrosł płacy.

Więc jak zrównoważyć nasz budżet?


Przystąp do porządkować domowych finansów. Podlicz wszystko i sprawdź, na co tak naprawdę wydajesz pieniądze. Może się okazać, że na niektóre wydatki (np. posiłki w restauracji) wydajesz większą część budżetu, niż powinieneś. Gdy już wiesz, na co rozchodzi Ci się pensja - podziel wydatki na dwie części:
- dobra konieczne, bez których nie możesz się obyć (żywność, opłaty, transport, leki, czynsz itp.),
- dobra niekonieczne, bez których możesz się obyć (resteuracja, czasopisma, kino, wycieczki, itp.).
Im więcej jest tych drugich, tym masz większą szansę wygospodarować jakieś oszczędności.

Staraj się odkładać z każdej pensji.

Pamiętaj o żelaznej zasadzie: nie wydawaj więcej, niż zarabiasz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty