czwartek, 7 listopada 2013

Czy są jeszcze akcje na których będzie można zarobić?

Wielu z inwestorów po tak wspaniałym okresie na giełdzie, zastanawia się czy jeszcze można znaleźć akcje, które dadzą tak dobrze zarobić. Wiele spółek w ostatnim kwartale dało zarobić ponad 100% a były też wyniki w granicach 200%. Nie jeden z nas myśli - jak znaleźć tą magiczną regułę doboru walorów do portfela inwestycyjnego, aby osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu? Śmiem twierdzić że nie ma cudownych reguł doboru spółek do portfela

Można posiłkować się wieloma kryteriami wyboru produktów.
 
W przypadku zakupu akcji do portfela inwestycyjnego zazwyczaj analizujemy co najmniej kilka metod – zanim zlecimy kupno odpowiednich akcji.

Dobierając spółki do portfela chętnie korzystamy z analizy fundamentalnej. Co to oznacza?
Spółka musi być niedowartościowana. Czy obecnie można jeszcze znaleźć takie spółki?  Posłużmy się dwoma wskaźnikami analizy: C/Z czyli cena akcji dzielona przez zysk na nią przypadający oraz C/WK – czyli cena do wartości księgowej. Przyjąłem tylko te spółki, których C/WK mieściło się w granicach 0-1,2 a C/Z wynosiło 0-15. Odrzuciłem wszystkie spółki dla których ROA było poniżej 0 a ROE poniżej 10. Dodatkowym kryterium był zadłużenie ogółem, które powinno wynosić poniżej 50%.
Udało się znaleźć 15 spółek. 
 


Jedną z najtańszych spółek jest obecnie Zastal. Z technicznego punktu są pewne sygnały do jej zakupu.

Z Blue chipów najtańsze to: KGHM i PGNiG.

Inną metodą szukania okazji na rynku, może być strategia - Benjamina Grahama, który dobierała akcje do swojego portfela wykorzystując - wskaźnik C/WK Grahama zawierający się poniżej 0,67.

Wg tej metody dobór - spełnia kilka spółek: 
 


B. Graham zaleca:
  • dywersyfikować  posiadane akcje (od 10 do 30 spółek),
  • wybierać spółki "duże, szacowne i finansowane w sposób konserwatywny",
  • wybierać spółki płacące regularnie dywidendy,
  • z odpowiednim współczynnikiem cena/zysk,
  • monitorować portfel poprzez dokonywanie jego przeglądu.

Inną z trafnych metod zakupu akcji do naszego portfela może być wierne odzwierciedlenie  innego portfela np. Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ, który za ostatni rok zyskał ponad 50%. Indeks rynku WIG wzrósł w tym samym okresie o 24,20%. 
 
 

Bardzo dobry wynik tego funduszu to rezultat trafnego doboru spółek do portfela.
Jeśli jesteś początkującym inwestorem i masz problem z doborem odpowiednich spółek do swojego portfela, możesz wiernie naśladować portfel tego funduszu.
 

To nie wszystko:

Zanim kupimy akcje, przeanalizujmy spółkę, jej wyniki nie tylko w ostatnim okresie ale możliwie najdłuższym. Dobre wyniki nie zabezpieczą nas przed stratami. Nie liczmy na wynik nadzwyczajny ale cieszmy się wynikiem przekraczającym obecne lokaty. Pamiętajmy również o bezpiecznej części portfela, która nas zabezpieczy przed poważnymi stratami.


Pamiętaj!

Sam musisz wziąć odpowiedzialność za dobór swoich inwestycji do portfela i nikt Cię nie może wyręczyć w tym temacie. Trzymaj się zasady „kupuj tanio – sprzedawaj drogo”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty