poniedziałek, 18 listopada 2013

Masz 150 tys. zł - możesz zapisać się na akcje ENERGA

Znamy cenę maksymalną akcji w ramach planowanego IPO ENERGA, która została ustalona na kwotę 20 zł. Grupa ENERGA zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej w Polsce. Spółka dostarcza energię elektryczną blisko 3 milionom klientów indywidualnych i biznesowych a eksploatuje ponad 193 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8% udział w rynku.


Do udziału w ofercie uprawnieni są inwestorzy indywidualni oraz instytucjonalni. Pojawiła się specjalna pula walorów dla tzw. dużych graczy. Mniejsi inwestorzy obejmą 15% akcji od 1 akcji do 1,5 tys. walorów po cenie 20 zł za jeden papier. 
Może w ten sposób zainwestować maksymalnie 30 tys. zł.

Dla tzw. dużych inwestorów indywidualnych przewidziano 5% akcji. Mogą się zapisywać od 1akcji do 6 tys., płacąc po 20 zł za każdy papier, czyli mogą zainwestować aż 120 tys. zł. Mogą również zapisać się na akcje w transzy mniejszych inwestorów, inwestując w sumie za akcje ENERGA 150 tys. zł.

Zapisy dla tzw. dużych inwestorów indywidualnych, zostaną zakończone w dniu, w którym pula akcji ulegnie wyczerpaniu np. już pierwszego dnia. Dlatego jeśli jesteś zaintersowany już jutro złóż zapisy w tej transzy. Można skorzysta z transzy dużych inwestorów będąc w dalszym ciągu uprawnionym do złożenia zapisu w transzy mniejszych inwestorów.

Oferta obejmie do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki.

Harmonogram oferty:

19 listopada 2013 roku:

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów Inwestorów Indywidualnych.

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów Dużych Inwestorów Indywidualnych.


2 grudnia 2013 (do godziny 17:00):

Zakończenie przyjmowania zapisów Dużych Inwestorów Indywidualnych (o ile nie zakończy się wcześniej zgodnie z zasadami wskazanymi w Prospekcie)


2 grudnia 2013 (do godziny 23:59):

Zakończenie przyjmowania zapisów Inwestorów Indywidualnych

3 grudnia 2013 roku:

Zakończenie procesu budowania księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych.

Ustalenie ostatecznej liczby Akcji Oferowanych w ramach Oferty, ostatecznej liczby Akcji Oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów oraz Ceny Sprzedaży dla Inwestorów Indywidualnych i Ceny Sprzedaży dla Inwestorów Instytucjonalnych.

4 - 6 grudnia 2013 roku:

Przyjmowanie zapisów Inwestorów Instytucjonalnych

6 grudnia 2013 roku:

Złożenie zlecenia sprzedaży Akcji Oferowanych na rzecz Inwestorów Indywidualnych i Dużych Inwestorów Indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW oraz zapisanie Akcji Oferowanych na rachunkach papierów wartościowych Inwestorów

10 grudnia 2013 roku:

Zapisanie Akcji Oferowanych na rachunkach papierów wartościowych Inwestorów Instytucjonalnych (pod warunkiem, że dane przekazane przez inwestorów na potrzeby zapisania Akcji Oferowanych na ich rachunkach papierów wartościowych będą kompletne i prawidłowe)

11 grudnia 2013 roku:

Pierwszy dzień notowania Akcji na GPW

Czy warto?

Na plus

 • Spółka osiągnęła dobre wyniki za trzy kwartały 2013 roku, zamykając się przychodami w wysokości 8,5 miliarda złotych, a zysk netto spółki to 598 milionów złotych. Jest wyższy o ponad 12% niż w tym samym okresie zeszłego roku.
 • Sprzedaje tylko istniejące akcje.
 • Polityka dywidendowa ENERGA - zakłada przeznaczanie na dywidendę 92% jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł.
 • Blisko 80% przychodów ENERGA osiąga z dystrybucji a 20% z produkcji energii, co jest korzystną proporcją, gdyż rynek dystrybucji jest regulowany wobec czego przyszłość spółki i jej wyniki są bardziej przewidywalne niż konkurencja.
 • Jest największym w kraju sprzedawcą energii zielonej.
 • Przyzwoite fundamenty spółki.

Na minus

 • Spodziewane jest duże zainteresowanie debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych i w związku z tym należy się liczyć ze sporą redukcją. Tu na szczęście, redukcja nie będzie proporcjonalna jak na akcjach Mercator Medical (97%).
 • Po debiucie - Skarb Państwa nadal będzie dominującym udziałowcem, zachowa ok. 50%  udziałów w spółce.
Czy na debiucie da się zarobić 20%?

Czy można liczyć na zyski  debiutanta na poziomie porównywalnym z akcjami PKP Cargo (zysk rzędu 20%)? 

Myślę że trudno będzie powtórzyć taką skalę zarobku ale kilka procent zysku powinniśmy uzyskać. Jak zwykle należy zachować zdrowy rozsądek. Ta inwestycja jest bardziej skierowana dla inwestorów długoterminowych z uwagi na planowaną dywidendę.

2 komentarze:

 1. dywidenda 92% z zera = 0, biorąc pod uwagę działania rządu naszego kochanego, kiedy to dla ratowania budżetu zabiera się kasę z OFE, nie zdziwiłbym się, gdyby już po debiucie, cały potencjalny zysk Energy został zjedzony przez koszty inwestycji w gaz łupkowy, wiatraki, jakieś konsorcjum w elektrowni atomowej itd.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę coraz więcej sceptyków Energy.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty