czwartek, 20 stycznia 2011

CIECH - nowa emisja.Dalsze perspektywy wzrostów na spółkach chemicznych są realne. Jedną z niedoszacowanych spółek w tej branży  jest CIECH. W czasie największego kryzysu akcje kosztowały ponad 40 zł. Jednak  późniejszy problem opcyjny zbił kurs spółki poniżej 20 zł. Teraz po opcjach nie ma śladu i firma sprawnie wychodzi z problemów finansowych.  Koniunktura na produkty chemiczne rośnie błyskawicznie. Szacuje się że najbliższe miesiąca przyniosą bardzo dobre wyniki sprzedaży  a tym samym dobre wyniki finansowe. Firma  cały czas inwestuje w celu poprawy konkurencyjności, głównie w produkty - sody kalcynowanej.

Inwestycje wiążą się z dodatkowymi kosztami na które CIECH chce przeznaczyć większość wpływów z planowanej emisji 23 mln nowych akcji. Zarząd szacuje, że spółka pozyska w tym celu z rynku 300-400 mln zł.

Wczoraj CIECH opublikował prospekt emisyjny, z którego wynika powyższa potrzeba.


Za jaką cenę  CIECH sprzeda akcje?
Ta decyzja zostanie podjęta  w najbliższy wtorek tj. 25 stycznia. Wtedy też poznamy dyskonto jakie nam akcjonariuszom zaproponują.
Biorąc pod uwagę, że chcą pozyskać od 300 do 400 mln zł z emisji, można  się spodziewać cen  nowych akcji na poziomie 13-17 zł. Czy tak będzie? Czy dyskonto zostanie utrzymane, czy może będzie większe – przekonamy się niebawem.

Jaki będzie harmonogram  oferty publicznej?Jeśli chcesz nabyć prawa poboru - musisz dokonać zakupu akcji zgodnie z zasadami systemu rozliczeniowego - trzy sesje wcześniej, czyli do 28 stycznia lub nabyć później PP na GPW.

Co przemawia za tym aby zapisać się na akcje nowej emisji.
 • gwarantem sukcesu może być Skarb Państwa, który złożył deklarację że skorzysta z przysługujących mu praw poboru (dysponuje 36,7% akcji) i zakupi akcje CIECHU,
 • CIECH jest interesującą spółką z grupy chemicznej, inwestującą  w  dwa najbardziej perspektywiczne sektory,
 • zachęcająca aktualnie cena akcji ( w szczycie hossy akcje CIECHU notowane były po 160 zł). Dla przypomnienia dzisiejsza sesja zakończyła się kursem 32,85 zł. Ma więc kurs co odrabiać.


 • wygenerowany sygnał kupna (przecięcie SMA 100 od dołu SMA 50),
 • prowadzony od ubiegłego roku przez spółkę program restrukturyzacji przynosi efekty finansowe.

Jednak przed podjęciem decyzji zachęcam do zapoznania się z prospektem emisyjnym i dopiero podjęcie decyzji o zainwestowaniu w CIECH. Dla mnie jest to spółka perspektywiczna z możliwością wzrostów w bieżącym roku. Już posiadam niewielki pakiet akcji CIECH i jeśli cena będzie dalej zachęcająca dokupię je przed 28 stycznia.

6 komentarzy:

 1. polecam dodawanie swoich analiz na beststock.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Postaram się w najbliższym czasie na próbę umieścić jakiś wpis.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Cię,
  Co sądzisz o opublikowanej cenie emisyjnej?czy wiesz może ile PP będzie przysługiwało za określoną ilość akcji?
  Pozdro radoki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ustalona cena na poziomie 19,20 zł pozwoli na objęcia około 0,82 akcji oferowanej. Kurs po odcięciu będzie wynosił w granicach 25 zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Mam techniczne pytanie ponieważ inwestuje od niedawna na GPW. Mam już trochę akcji Ciechu, więc zakładam że przysługuje mi prawo poboru do powyższej emisji. Co powinienem teraz zrobić aby objąc nowe akcje? Czyli gdzie myszę się zapisać? Rachunek maklerski ma w mBanku - czy to wystarczy czy powinienem go otworzyć w jednymz dwóch biór maklerskich, które są współoferującymi akcjie?
  Dzięki z góry za wyjaśnienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Harmonogram wygląda następująco:
  2 lutego 2011 r. Dzień prawa poboru pamiętając o D-3
  3-16 lutego 2011 r. Przyjmowanie zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów
  dodatkowych
  3-11 lutego 2011 r. Notowanie jednostkowych praw poboru na GPW
  16 lutego 2011 r. Zakończenie zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów
  dodatkowych
  25 lutego 2011 r. Przydział akcji serii D, na które złożono zapisy w wykonaniu
  prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
  28.02 – 2.03 2011 r.Przyjmowanie zapisów w odniesieniu do akcji serii D, na które
  nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub zapisów dodatkowych do 3 marca 2011 r. Przydział akcji serii D, na które nie złożono zapisów w
  wykonaniu Prawa Poboru lub Zapisów Dodatkowych
  nie później niż do dnia
  10 marca 2011 r. Pierwsze notowanie PDA na GPW

  Pomiędzy 3-16 lutego składasz wniosek w mBanku. Prawa poboru uprawniają Cię do zapisu na akcje nowej emisji. Ważne - jeśli nie zrobisz nic z posiadanymi prawami, poniesiesz nieodwracalną stratę finansową.
  Zapis złożysz po zalogowaniu na rachunek, korzystając ze ścieżki: Inwestycje/Papi­ery wartościowe/Wej­dź online/Emisje z prawem poboru lub dzwoniąc na mLinię. Termin zapisów: 3.02-16.02.2011 r. Musisz mieć na rachunku środki na złożenie zapisów.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty