środa, 30 października 2013

W funduszach inwestycyjnych też można nieźle zarobićW ostatnim miesiącu: WIG zyskał 7,31% i nie był to najlepszy wynik z podstawowych indeksów. Najlepszy wynik wypracował mWIG40 – uzyskując 8,38%. WIG20 zyskał 6,28% a WIG30 5,84%. Niektóre akcje spółek w tym okresie dały bardzo dobrze zarobić od 100% poprzez (61,33% Trakcja), (43,75% RAFAKO), Instal Kraków 32,03% czy GRAJEWO 21,82%.
Zapisując się na akcje  PKP Cargo - dziś można było skasować ponad 18% zysku w ciągu dwóch tygodni.  

Czy tylko na akcjach można było w tym okresie zarobić? 

W funduszach inwestycyjnych też można szukać dobrych zysków. 

Zaletą inwestowania w fundusze jest:

● możliwość lokowania niewielkich kwot. Minimalna pierwsza wpłata na nabycie jednostek wynosi zazwyczaj 100 zł, kolejne mogą być nawet niższe.

● płynność tzn. wpłaty i wypłaty możemy dokonać praktycznie w każdym momencie.

● czytelność – FIO codziennie publikuje wyceny jednostek.

Jak wybrać te najlepsze fundusze?

Nieodpowiedni dobór funduszu może sprawić, że stracimy znaczną część oszczędności.
Jak wybrać te najlepsze fundusze? 

Podstawowym błędem przy wyborze jest opieranie się o długoterminową  historycznej stopie zwrotu np. 3 czy 5 lat. Nie bierzmy w rozważaniach nad wyborem funduszu, stóp zwrotu powyżej jednego roku, gdyż trudno będzie funduszowi powtórzyć te wyniki w przyszłości. Im krótszy okres porównujemy przy doborze funduszy do portfela tym trafniej dokonamy wyboru dobrego funduszu. Ja porównuję stopy zwrotu z okresu trzymiesięcznego. Zapoznaję się również z miesięcznymi jak również z półrocznymi oraz spoglądam na roczne.
Inwestując rok temu w najlepsze fundusze inwestycyjne mogliśmy zarobić ponad 50%.
Jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych przy każdej sprzedaży jednostek uczestnictwa powinniśmy zastanowić się nad funduszem parasolowym. Fundusz ten pozwala na uniknięcie płacenia podatku w przypadku transferowania pieniędzy z jednego funduszu na drugi. Nie unikniemy jednak zapłaty podatku Belki w przypadku wycofania środków z inwestycji.
 
Jak osiągnąć najlepszy wynik inwestując w fundusze?

1. Systematyczne i długoterminowo inwestować, co przyczyni się do osiągnięcie korzystnego wyniku. 

2. Dywersyfikować portfel o właściwy dobór w jego skład funduszy - nie jednego a najlepiej dwóch lub trzech funduszy. 

3. Inwestować w Fundusze pod "parasolem" celem oszczędzenia na podatkach oraz zabezpieczenia  się na wypadek bessy – uciekając w bezpieczniejsze fundusze. 

4. Przy doborze funduszy do portfela, kierujmy się krótkoterminowymi wynikami historycznym. Im krótsza historia tym trafniejsze wnioski jesteśmy w stanie wyciągnąć. 

5. Szczęście. Jeśli miałeś pecha i trzymałeś pieniądze w słabych funduszach - to nie masz co liczyć na zyski. Wiadomo fundusz funduszowi nierówny. 

6. Systematycznie monitorować swój portfel celem szybkiej konwersji.Z powyższego zestawienia wynika że najlepsze wyniki w ostatnich miesiącach osiągają fundusze akcji polskich małych i średnich spółek. Za ostatnie trzy miesiące najlepsze fundusze zyskała ponad 20%. Ostatni miesiąc to zyski najlepszych funduszy mieszczą się w granicach 10% zysku.
Inwestując nasze pieniądze  pamiętajmy o tym że zyski nie mogą trwać wiecznie. Korzystając np. z narzędzi Bankiera obserwujemy przecięcie dwóch SMA (np. 50 i 100). Przecięcie SMA 50 od góry wykresu SMA 100 jest sygnałem konwersji funduszu akcyjnego w fundusz pieniężny. Odwrotnie - konwersją pieniężnego w akcyjny. Trzymając się tej zasady będziemy wiedzieć kiedy powinniśmy robić przetasowania w naszym portfelu. 

3 komentarze:

 1. Mam w funduszach akcji i MISS trochę ulokowanej kasy od maja br z uwagi że lokaty przestały być opłacalne. Zakładałem że jak zarobię ponad 20% to się wycofam. Zarobiłem już ponad 30%. Co robić? Wycofać się czy dalej czerpać zyski? Proszę o podpowiedź - choć wiem że decyzję będę musiał ostatecznie sam podjąć.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy już kilka m-cy wzrostów na GPW a tym sam w funduszach inwestycyjnych. Przy takiej hossie możliwa jest w każdej chwili korekta. Myślę że nie powinna być głęboka bo przed nami rajd św. Mikołaja.
  Jeśli zastosujesz ostatnie zdanie z wpisu - "obserwując przecięcie dwóch SMA (np. 50 i 100) będziesz wiedział kiedy zrobić przetasowania w portfelu.

  Jeśli inwestujesz krótkoterminowo na konkretny cel który jest bliski i jesteś zadowolony z dotychczasowych wyników to wychodź z inwestycji i lokuj w bezpieczne produkty.
  Sam musisz podjąć decyzję.
  Pozdrawiam i podziel się z nami jaka podjąłeś decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znalazłem fajny cykl odnośnie naszej giełdy i wychodzi mi na to że pierwsze się sypną małe i srednie do połowy tego miesiąca a do grudnia poleci wig20(30) spadki będą trwać do nastepnej jesieni - brak spadków do połowy grudnia neguje ten scenariusz rocznej silnej korekty. Nie zdradzę co i jak bo jeśli się okaże się on poprawny to będę wiedział kiedy według niego pojawi się nowa hossa.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty