niedziela, 17 listopada 2013

Zysku tyle co kot napłakał


PKN Orlen przedstawił kolejną ofertę obligacji detalicznych serii D o wartości 100 mln zł. Dotychczasowe serie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.

Łącznie z obecną serią wyemitowano już papiery o wartości 600 mln zł. Planowana przez Orlen wartość całego programu emisji papierów dłużnych ma wynieść do 1 mld zł. Najprawdopodobniej będą kolejne serie.

 

Obligacji PKN Orlen serii D będą posiadają następujące parametry:

Wykup papierów nastąpi w terminie 4 lat tj. 14 listopada 2017r.
Oprocentowanie: zmienne oparte będzie o sumę WIBOR-u 6M powiększonego o marżę w wysokości 1,3%.
Wypłata odsetek: co pół roku (14 maja i 14 listopada każdego roku)
Wartość jednej obligacji: 100 zł (codziennie drożeje o jeden grosz)
Zapisy: do 21 listopada 2013r.
Rating agencji FITCH: A-
Zabezpieczenie: brak
Wartość: 100 milionów zł
Partnerami PKN Orlen w ramach emisji obligacji są: UniCredit CAIB Poland SA, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao SA oraz dystrybutorzy: Centralny Dom Maklerski Pekao SA, Dom Maklerski Pekao, Dom Inwestycyjny Xelion oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Czy warto zainteresować się ofertą?
Przy takim miernym oprocentowaniu lokat, oferta warta jest zastanowienia. Aktualny WIBOR 6M wynosi 2,7%. Uwzględniając marżę w wysokości 1,3 % łącznie nam daję 4,%. Trudno znaleźć takie oprocentowanie na rynku.

Jednak uwzględniając sytuację na rynkach akcji co to jest za zysk 4% w skali roku do zysku przekraczającego ponad 100% dla kilkunastu spółek aż do prawie 400% w skali 6-ch miesięcy.

Jednak każdy z nas stara się częściowo zabezpieczyć portfel w bezpieczne papiery do których niewątpliwi należą obligacje polskiej firmy Orlen notowanej na GPW. Dla osób ceniących pewność oprocentowanie będzie mniej istotne. Spółka Orlen zdaje sobie z tego sprawę i takie oferuje nam oprocentowanie.

Alternatywą może być lokowanie naszych środków w fundusze pieniężne. Roczna stopa zwrotu w tych funduszach okazuje się być korzystniejsza niż oferty lokat bankowych. W ciągu roku najlepsze fundusze pieniężne osiągnęły blisko 10% zysku, tymczasem oprocentowanie obligacji Orlen sięga teraz 4%.Jeśli nas nie satysfakcjonują zyski obligacji 4% - musimy zdecydować się na podjęcie ryzyka tj. inwestować w akcje lub czekać na inne oferty.


Firma wierzytelnościowa Kruk planuje przeprowadzić publiczną emisję pierwszej serii obligacji z wartego 150 mln zł programu jeszcze w listopadzie br.
Przed emisją opublikują szczegóły oferty.
W prospekcie Kruk określił że cena emisyjna obligacji w ofercie publicznej nie będzie wyższa niż 1 tys. zł, a termin wykupu dla poszczególnych serii nie będzie dłuższy niż 5 lat. W tym przypadku należy się spodziewać większych odsetek. Poczekamy zobaczymy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty