poniedziałek, 4 lipca 2011

Pierwsza połowa 2011 roku za nami.


Za nami pierwsza połowa roku. Nadeszły wakacje, czas zasłużonego urlopu i wypoczynku. To dobry moment na podsumowania mojego portfela w I półroczu 2011 roku.

Ten okres to przede wszystkim zmienność rynków spowodowana min. wzrostem inflacji. Inwestorzy mieli trudność z przewidywaniem w co inwestować.
Jak w tym okresie zachowywał się  rynek?


Wzrosty indeksu w tym okresie były nijakie. Wszystkie indeksy za wyjątkiem sWIG80 zakończyły ten okres na plusie. WIG osiągnął jedynie wynik 0,8 %. Podobnie zachowywał się WIG20. Z tego grona również nie wyłamał się mWIG40 – uzyskując wzrosty w granicach 1%. Gorzej zachowywał się sWIG80 (-1,61%). Cały czas dało się obserwować wahania indeksów. Ale nie można mówić że na całym rynku tak się działo. 
Najlepiej zachowywały się w tym okresie spółki wchodzące do indeksu CHEMIA (43,80%), PALIWA (14,92%),PL (10,88%) czy DIV (3,15%).

Najgorzej zachowywał się WIG-BUDOW (-21,45%) i WIG-DEWEL (-14,67%).

Były też spółki na których w I półroczu br. można było zarobić ponad 100%. 
Były to:


- Comray,
- Optimus,
- Cognor,
- Krezus.


Wykaz najlepszych spółek przedstawia poniższa tabela:


W moim portfelu były: PPS o którym pisałem tu i Grajewo tu.

Całkiem dobrze radziły sobie inne spółki z mojego portfela: Lotos (24,57%), PGNiG (23,25%), Kopex (23,09%), KGHM (13,70%) czy Netia (8,65%).

Choć bezkonkurencyjna okazała się dalej branża chemiczna to po pożegnaniu się z Synthosem i Azotami Tarnów jej reprezentantem w portfelu pozostał Ciech, który uzyskał wynik niższy od pozostałych spółek z tej branży. O tej spółce przy okazji emisji akcji pisałem tu i tu.

W dalszym ciągu dobrze radzi sobie branża surowcowa i paliwowa. KGHM Polska Miedź uzyskał wynik (13,70%). Są dalsze perspektywy wzrostu. Z kolei spółka Lotos, uzyskała w pierwszym półroczu wynik 24,57%.

Dobrze spisywały się pozostałe spółki z portfela tj. Kopex (+23,09%), PGNiG (+23,25%) czy Bogdanka (+1,02%).

Gorzej sobie radziły Tauron (-0,3%), Jutrzenka (-8,55%)czy Gastel Żurawie (-32,89%).

Wynik portfela od początku roku uzyskał stopę zwrotu na poziomie 5%. 
Szczegółowe dane jak przedstawiała się historia wg poszczególnych m-cy przedstawia poniższa tabelka:

Fundusze inwestycyjne podobnie zachowywały się jak szeroki rynek. Jednak w tym przypadku pomogło mi konwertowanie na fundusze pieniężne w ramach "złotego parasola" przy spadkach. Dzięki czemu nie zanotowałem żadnych strat.

W portfelu jest trochę obligacji korporacyjnych: GNT0312 i MUR0711.

Na co stawiać w nadchodzącym półroczu?

Lato to czas urlopów, a wtedy raczej nie myślimy poważnie o inwestowaniu. Zbierajmy siły na jesień. Wybierając spółki do portfela trzeba wziąć pod uwagę zarówno czynniki fundamentalne, jak i te wynikające z ogólnej sytuacji na rynku. Nie lokować wszystkich pieniędzy w jeden instrument (np. akcje). Portfel powinien być zdywersyfikowany i powinny się w nim znaleźć zarówno papiery bezpieczne jak i agresywne. Pamiętajmy o celu, na który oszczędzamy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty