wtorek, 12 lipca 2011

Gorączka inwestycyjna.


www.money.pl
Perspektywa bankructwa Włoch, dała się dziś we znaki wszystkim inwestorom potężną panikę na rynkach. Na rynkach walutowych Frank szwajcarski pobił dziś kolejne rekordy przebijając psychologiczna granicę 3,5 zł. Większość uważa że to jedyna bezpieczna waluta. W Europie inwestorzy wyprzedawali akcje. Główne indeksy znacznie traciły szczególnie przed południem. Najmocniej wtedy przeceniane były akcje banków i spółek surowcowych. Akcje KGHM, Lotosu i Pekao traciły po ponad 2 %. Natomiast papiery Banku Handlowego, chwilami traciły nawet o 4%. Wynikom częściowo pomogła udana aukcja włoskich bonów skarbowych jak również greckich.  Z głównych indeksów na GPW najbardziej dziś traciły: 

- SWIG80 (-1,30%), - MWIG40 (-0,49%), - WIG (-0,47%), - WIG20 (-0,31%). Ale i dziś dało się również na niektórych spółkach zarobić. Wśród rosnących spółek z WIG20 najbardziej zyskała Globe Trade Centre SA. Firma inwestuje na rynku nieruchomości w budynki biurowe, centra handlowo-rozrywkowe oraz budownictwo mieszkaniowe. Dzisiejszy wynik spółki to (+2,80%).  Z MWIG40 najlepszy wynik uzyskała AGORA (+2,76%). Powyżej 2% notowały EUROCASH, ELEKTROBUDOWA, OPTIMUS, oraz CEDC. Najgorszy wynik zanotowały CENTROZAP (-6,45%), CERSANIT (-4,94%) oraz BORYSZEW (-3,33%). 

Z kolei z SWIG80 najlepsze były MENNICA (+3,26%), IPOPEMA (+3,19%) i MILKILAND (+2,56%). Największe straty notowały MIRBUD (-5,26%), ALMA (-4,57%) i MOSTALZAB 
(-4,31%). 

Jak mądrze inwestować w tak niepewnych czasach? 

Zacytuję tu kilka zasad inwestycyjnych BERNARDA BARUCHA 
  • Nie spekuluj, chyba że możesz z tego uczynić zajęcie w pełnym wymiarze czasu. 
  • Nie próbuj kupować akcji w dołkach i sprzedawać na szczycie. Jest to niewykonalne.
  • Naucz się akceptować straty szybko i zdecydowanie. Nie oczekuj, że za każdym razem będziesz miał rację. Jeżeli popełniłeś błąd, jak najszybciej połóż kres stratom. 
  • Nie kupuj zbyt dużo różnych papierów wartościowych. Lepiej mieć tylko kilka inwestycji, które można starannie obserwować. 
  • Trzymaj dużą część swojego kapitału w gotówce. Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich funduszy. 

2 komentarze:

Popularne posty