niedziela, 17 lipca 2011

Droga do bogactwa.

Jak osiągnąć bogactwo? Raczej nie zatrudniając się na etacie. Nie licz że gdy zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy - staniesz się bogatym. Nie masz co marzyć o wygranej w lotto. Więc jak stać się bogatym? 
Jest tylko jeden sposób na to, aby stać się bogatym, to wg Roberta Shemina – rzuć pracę, porwij kupony lotto po czym zacznij kupować aktywa. Znany autor portalu finansowego WWW.GetRichWithRobert.com twierdzi że wielu inwestorów, którzy dorobili się bogactwa, zaczynała z kapitałem nie przekraczającym tysiąca dolarów. 

Na GPW też możesz kupić akcje spółek posiadając niewiele pieniędzy. Inwestując w fundusze też możesz zacząć od 50 czy 100 zł. Generalnie należy podjąć ryzyko i dokonać pierwszej inwestycji. Czy to będą fundusze inwestycyjne czy akcje a może nieruchomości – to zależy od Ciebie Inwestorze. Najważniejsze to: systematyczne, regularne i długoterminowe inwestowanie a czas przyniesie Ci wyczekiwane bogactwo. Największe szanse mamy stać się bogatym inwestując w akcje. 


W książce tego samego autora „Dlaczego Tamten Gość jest Bogaty a ja Nie?” autor przestawia kilka zasad dotyczących skutecznego inwestowania w akcje. 

1. Nie licz na to, że sam wytypujesz zwycięzcę. 

Chodzi o to żeby na siłę nie starać się typować zwycięzcę, który w skali roku uzyska zysku np. 300%. Wytypuj spółkę, na której zarobisz 10-20%. To i tak będzie więcej niż lokaty bankowe. 

2. Zapoczątkuj swój inwestycyjny portfel akcji już dziś. 

Jeśli nie masz rachunku maklerskiego – załóż go najlepiej dziś. Po prawej stronie bloga jest baner do mBanku gdzie bez żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku maklerskiego otworzysz Maklera. Jak nie zaczniesz inwestować - nie otworzysz sobie furtki do bogactwa. 

3. Regularne inwestowanie z czasem może uczynić Cię bogatym. 

Zacznij inwestować już dziś a w dłuższej perspektywie osiągniesz swój cel. 

4. Korzystaj z zawodowców, którzy zrobią to za Ciebie. 

Jest wiele stron Internetowych wspomagających Inwestorów. Są biura doradców inwestycyjnych. Jeśli boisz się sam zainwestować korzystaj z cudzej wiedzy i umiejętności. 

5. Nie inwestuj pieniędzy, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. 

Każda inwestycja wiąże się ze stratą. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na jakąkolwiek stratę nie inwestuj w akcje a zainteresuj się np. funduszami pieniężnymi. 

6. Inwestuj na długi okres, nie dla szybkiego zysku. 

Chcąc uzyskać godziwe zyski na giełdzie, inwestuj długoterminowo (nie 2 m-ce czy nawet 1 rok) ale przynajmniej pięć lat. 

7. Bądź inwestorem konserwatywnym. 

Nie inwestuj w akcje, które wypływają i w przeciągu tygodnia lub m-ca dają 20-30% zysku. Zazwyczaj zawsze pójdą w dół. Inwestuj w mocne akcje i mocne firmy. Tylko strategia konserwatywna doprowadzić Cię może do bogactwa. 

8. Unikaj „gorących” okazji – stygną naprawdę bardzo, bardzo szybko. 

„Nie zdołasz przewidzieć, kiedy zabłąkana torpeda wystrzeli nie wiadomo skąd i obróci się w proch cenę akcji”. Nie jeden raz mieliśmy przykłady wzrostu akcji w ciągu dnia po kilkadziesiąt procent a następnie spadały. 

9. Unikaj inwestowania w akcje rynkowych debiutantów. 

Chcesz być bogatym nie inwestuj w akcje debiutantów (małe firmy), gdyż 70- 80% firm wypada z rynku. 

10. Kompletuj swój portfel akcji, posługując się strategią alokacji aktywów. 

Nie inwestuj wszystkich akcji w jedną branżę czy jedną firmę. Bezpiecznie jest rozłożyć ryzyko. 

11. Inwestuj w instrumenty wolne od podatku. 

Zarabiając na akcjach czy funduszach musisz płacić podatek od zysków. Jednak możesz znacznie przesunąć zapłatę podatku inwestując w tzw. IKE. 

12. Monitoruj swój portfel akcji. 

Jedna z ważniejszych zasad – nigdy nie trać swoich pieniędzy z oczu. Monitoruj swój portfel tak często (co tydzień, miesiąc) aby sprawdzić jak radzą sobie Twoje pieniądze. 

13. Skonsoliduj swoje rachunki. 

Powinieneś mieć swoje pieniądze na oku. Właściwym jest aby to był jeden bank powiązany z rachunkiem maklerskim. Lepiej nie komplikować sobie życia. 

Co myślisz o tych zasadach? Są pomocne w drodze do bogactwa?

6 komentarzy:

 1. inwestowanie długoterminowe powinno też chronić kapitał, więc do tego należy dołożyć odpowiednią dywersyfikację. Obniża to w krótkim okresie stopę zwrotu, ale w długim pozwala uniknąć ryzyka załamania rynku i stratę kapitału. Tak więc oprócz akcji, zależnie od sytuacji na rynku i wiedzy inwestora fundusze akcyjne, obligacje, waluty, metale fizyczne (nie papierki na metale).

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście obligacje, waluty, metale to też aktywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Post z gatunku "zmotywuj się, by polepszyć swoje życie". Lubię czytać tego typu teksty, bo one zmuszają człowieka do chwili refleksji.
  Czy to są dobre zasady? Na pewno nie są złe. Każdy jednak i tak wcześniej czy później odbiegnie od nich, bo ilu ludzi, tyle stylów zarządzania kapitałem w drodze do bogactwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Nie licz że gdy zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy - staniesz się bogatym"*
  nie dotyczy lekarzy,nawigatorów,marynarzy,pilotów, nauczycieli akademickich, architektów, handlowców, prezydentów,premierów.

  "Jest tylko jeden sposób na to, aby stać się bogatym" takie mądrości sprzedawane są w sekcie ;)

  "Największe szanse mamy stać się bogatym inwestując w akcje. "
  a czemu nie na FORExie ?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty