czwartek, 21 lipca 2011

Szykuj więcej pieniędzy na wtórną ofertę akcji PKO BP.

Bank PKO BP jest jednym z większych banków w Europie Środkowej. Obecnie struktura właścicielska przedstawia się następująco: 40,99% akcji posiada Skarb Państwa, 10,25% BGK a 48,76% pozostali akcjonariusze. Oferta prywatyzacyjna ma obejmować 10,25% akcji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ok. 5% akcji Skarbu Państwa. Pozostały pakiet ponad 35% akcji Skarb Państwa chce zachować. Oferta publiczna akcji PKO BP planowana jest we wrześniu tego roku. Przyśpieszenie spowodowane jest nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. 
Prospekt emisyjny został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego. 

Będzie to jedna z największych ofert prywatyzacyjnych w historii polskiej giełdy. W ramach oferty zostanie sprzedanych ok. 190 mln akcji PKO BP. Według obecnej ceny giełdowej akcji PKO BP (ok. 42 zł za akcję) wartość oferty może osiągnąć kwotę 7,9 mld zł a więc zbliżoną do oferty PZU. Dla przypomnienia oferta prywatyzacji PZU wyniosła ponad 8 mld zł i była największa w historii GPW. 

Planuje się około 25–30% oferowanych akcji skierować do inwestorów indywidualnych. Aby zachęcić ich do zakupu, trwają obecnie przygotowania produktów, które mają być dostępne przy obecnej prywatyzacji. 
Wynika z tego że zachęty zostaną przygotowane podobnie do tych, kiedy akcje PKO BP wchodziły na giełdę czyli w 2004 roku. Tymi zachętami wtedy były lokaty prywatyzacyjne. 

Jak to wyglądało? 

Inwestorzy mogli wpłacać na lokaty od 500 do 20.000 zł. Wówczas posiadacze takich lokat kupowali odpowiednią ilość akcji banku PKO BP z 4% dyskontem. Mieli też prawo do nieodpłatnego otrzymania jednej akcji premiowej na każde 20 zakupionych akcji, które posiadali przez co najmniej rok. 

Obecnie trwają uzgodnienia z KNF zachęt przy tegorocznej ofercie prywatyzacyjnej – myślę że niedługo je poznamy. 

Wynika z tego że chcąc kupić akcje PKO BP z dyskontem (taniej) trzeba będzie dodatkowo wyłożyć więcej pieniędzy na założenie lokat czy innych produktów bankowych. Jednak czy znajdzie się tylu chętnych na takie rozwiązanie? 
Miejmy na uwadze ostatnie prywatyzacje spółek – BGŻ czy JSW, które nie dały inwestorom indywidualnym zarobić. 

Cena bieżąca akcji banku jest atrakcyjna. Według wycen analityków, akcje PKO BP warte są ok. 50 zł, czyli 19% więcej niż dzisiejsze notowania. Co niektórzy inwestorzy ostatnie korekty kursu wykorzystują do skupowania akcji, gdyż może to być cena zbliżona do przyszłej ceny w SPO. 

Akcji PKO Banku dziś wzrosły prawie do poziomu 42 zł o 1,4%. Poniżej 40 zł nie ma co liczyć na zakup akcji. Niebawem poznamy więcej szczegółów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty