czwartek, 30 czerwca 2011

Na jakie dywidendy możemy liczyć w 2011 r. - cz. III


Jesteśmy już po zapisach na akcje JSW. Na akcje zapisało się 168 tyś chętnych. Ostateczna cena akcji 136 zł jest atrakcyjna. Redukcji akcji nie będzie. Ile dadzą zarobić - niedługo się przekonamy.

Przed nami wakacyjne miesiące. To również dla rolników czas żniw. Dla posiadaczy co niektórych akcji też będą żniwa. Dla wielu spółek w te wakacyjne miesiące, przypada data ustalenia praw do otrzymania dywidendy.Przyjrzyjmy się tym, które płcą największą stopę dywidendy:

Ciekawie przedstawia się stopa dywidendy dla WZA Grupa PSW Holding SA w wysokości 0,18 zł na jedną akcję, co daje stopę dwidendy powyżej 10%.

Ustalono, iż dzień dywidendy będzie  8 lipca 2011 r. Natomiast dzień wypłaty dywidendy wyznaczono na 30 września 2011 r. Warte dodania jest że jest to spółka z New Connect, zajmujaca się sprzedażą detaliczną oraz hurtową węgla kamiennego. Czarne złoto jest w cenie.

Z kolei w spółce FAMUR dywidenda składać się będzie z dwóch części: rzeczowej – płatnej akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (PGO SA oraz ZAMET INDUSTRY SA), a także gotówkowej – uzupełniającej płatności na poczet podatku od dywidendy. Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,62 zł za akcję. Dziś odbędzie się WZA Grupy FAMUR, którego przedmiotem będzie ostateczna decyzja dotycząca wypłaty dywidendy.

Regularnie i największą dywidendę płaci KGHM. Na przestrzeni ostatnich lat wynosiła:Tą inwestycję możemy traktować jako długiego dystansu. Takie spółki jak KGHM, prowadzą politykę regularnych wypłat dywidendy. Wpływa to pozytywnie na wizerunek spółki. Kupując akcje danej spółki tuż przed dniem ustalenia prawa do dywidendy, liczmy się z tym, że ich kurs wkrótce spadnie i przez jakiś czas nie będziemy mogli odsprzedać ich z zyskiem.

Jednak wybierając społki do portfela nie kierujmy się jednorazową wysoką stopą zwotu liczoną jako (wartość dywidendy na akcję )/ (cena akcji ) *100%. Waźne jest aby spółka była w dobrej kondycji finansowej i osiągała wysoką rentownośc, zwłaszcza tzw. ROE. W przypadku KGHM  - ROE wynosi 10,56% co jest wynikiem bardzo dobrym.

Zadawalającą dywidendę wypłaci GPW. Poniedziałkowe walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych zdecydowało o wypłacie z zysku netto za 2010 rok 3,21 zł dywidendy na akcję. Decyzja akcjonariuszy oznacza, że na dywidendę GPW przeznaczy 99,8 proc. zysku netto za rok 2010. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 12 lipca, a jej wypłata nastąpi 27 lipca.

Z drugiej strony dla drobnych graczy, którzy posiadają od kilku do kilunastu akcji  inwestowanie pod dywidendę nie jest warte gry. Choć miło jest otrzymać kilkadziesiąt złotych na konto. 
Podobne wpisy:

3 komentarze:

  1. W tym roku firmy rozpieszczają. Choć w porównaniu do Stanów i tak blado - tam wypłaca się nawet 2 razy do roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. I tak większosc spolek nie wypłaca a jak wypłacają to marne grosze jak Bogdanka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja coraz częściej gram pod dywidendę, prawie zawsze się opłacało.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty