piątek, 6 listopada 2009

Czas na portfel - cz. II

Inwestowanie na giełdzie - daje nam bardzo duże możliwości. Roczne stopy zwrotu osiągają nawet ponad 100% a czasem kilkukrotnie więcej, ale są obarczone ogromnym ryzykiem. Rozważny inwestor może jednak spokojnie osiągnąć 20% zysku rocznie, dokonując kilku transakcji w kwartale, a tym samym minimalizując ryzyko. Dla osiągnięcia takiego wyniku potrzebna jest jednak dobra wiedza a przede wszystkim cierpliwość.
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w inwestowaniu - skorzystaj z funduszy inwestycyjnych. Jest to dobra forma inwestowania pieniędzy dla osób, które nie są ekspertami na rynku kapitałowym a chciałyby korzystnie pomnażać swoje pieniądze.

Ostatnio przeczytałem bardzo ciekawą książkę Macieja Karsznia „Milion w zasięgu ręki”. Autor przedstawił kilka strategii inwestowania w fundusze inwestycyjne.

Godną polecenia jest strategia Darwina i Defenderf.

Założenia tej strategii są następujące:

Darwin

1. Raz w miesiącu sprawdzamy wszystkie dostępne wyniki funduszy w danej platformie w której inwestujemy.

2. Wybieramy dwa najlepsze fundusze.

3. Przenosimy wszystkie pieniądze do dwóch najlepszych funduszy w ostatnim miesiącu w równych częściach. Jeśli wpłacamy jakieś pieniądze, to również dzielimy w równych proporcjach po 50%.

4. Robimy tak co miesiąc aż do końca naszej inwestycji.

Defenderf

1. Raz w miesiącu sprawdzamy wszystkie dostępne fundusze akcyjne w danej platformie w której inwestujemy (np. Mbanku). Wybieramy spośród nich najgorszy fundusz w ostatnim miesiącu.

2. Jeżeli najgorszy fundusz w ostatnim miesiącu miał większą stratę niż -10%, to jest sygnał by przenieść pieniądze do funduszu pieniężnego.

3. W kolejnym miesiącu obserwujemy wszystkie dostępne dla nas fundusze akcyjne. Jeżeli najlepszy fundusz przyniósł w ostatnim miesiącu więcej niż 10% zysku, to wracamy z naszym kapitałem do najlepszych funduszy akcyjnych.

4. Dalej obserwujemy wszystkie dostępne fundusze akcyjne i czekamy na sygnał wyjścia.

5. Robimy tak do końca trwania inwestycji.

Podsumowując – ta strategia polega na tym, że w momencie kryzysu na rynku akcji przenosimy nasze pieniądze do funduszy pieniężnych aż do momentu, kiedy na rynek akcji wróci hossa. Wtedy wracamy do funduszy akcyjnych.

Pisałem już, że dotychczas stosowałem strategię „Kupuj i Trzymaj”. W przypadku wzrostów na giełdzie stosowana strategia przynosi korzyści – ale czy tak wymierne jak opisana powyżej strategia?
Dotychczas inwestowałem większą częścią kapitału w fundusz akcyjny Legg Mason. Od stycznia do października zyski/straty LM miesięcznie oscylowały (od -10,68% do 15,68%). Natomiast zyski najlepszych funduszy w poszczególnych miesiącach mieściły się w przedziale (od +5,73% do +33,78%). Różnica w zyskach jest dość znaczna na niekorzyść funduszu Legg Mason.


Wyniki przedstawione w powyższej tabeli nie uwzględniają podatku tzw. Belki. Jednak odliczając owe 19% podatku co miesiąc przy zmianie funduszy i tak jesteśmy znacznie powyżej zysku uzyskanego przez przedstawiony fundusz Legg Mason.

Przedstawiona strategia wymaga od nas konsekwencji, systematyczności i uporu. Jest zajęciem dla pasjonatów. Ale jeśli chcesz zostać przysłowiowym milionerem - powinieneś spróbować – bo jak mówi przysłowie „Bez pracy nie ma kołaczy”!
7 komentarzy:

 1. rozumiem, że w strategii Defender ten najgorszy fundusz jest jak kanarek w kopalni :) właśnie szukam info o tym jak wybierać fundusze bo za kilka dni powinienem mieć już dostęp do SFI mBanku, a wolę nie wrzucać kasy na fundusze bez sensu

  OdpowiedzUsuń
 2. Wchodzisz na stronę http://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/sfi/notowania/
  Tabela zawiera wszystkie fundusze, których jednostki możesz kupić w Supermarkecie. mbanku

  Tabelę wartości jednostek uczestnictwa możesz sortować wg dowolnie wybranej kolumny. Wystarczy, że klikniesz na jej tytuł a zawartość zostanie posortowana malejąco wg danego kryterium. Ponowne kliknięcie na tę samą kategorię spowoduje sortowanie rosnąco.

  Stosując się do opisanej strategii wybierasz sobie dwa najlepsze fundusze i inwestujesz.
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. heh, mam nadzieję że to nie jest strategia tak samo pewna jak te od ruletki którymi naciągacze zarabiają na frajerach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moze jakis wiekszy print screen tych danych, bo nic nie widac na tym obrazku.

  Grapkulec - jak to mowia DYOR - do your own research. Zawsze sprawdzaj wszystko i czytaj zanim zainwestujesz. Poczytaj sam o tych strategiach i zdecyduj czy Ci to odpowiada czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Aga za info - powiększyłem trochę tabelkę - myślę że jest bardziej czytelna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sas,

  A czy zapoznałeś się z moją analizą strategii Darwin Defender:

  http://www.eportfel.com/?q=node/465

  i co sądzisz o niej?

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,

  Panie Macieju, na stronie http://www.eportfel.com/?q=node/465 nie ma analizy strategii Darwin + Defender.

  Analizuje Pan jakieś inne rynki i jakieś inne instrumenty.

  Strategia Darwin + Defender skonstruowana jest tylko i wyłącznie dla jednych aktywów, uniwersalnych funduszy polskich.

  Proszę nie wprowadzać w błąd że analizuje Pan strategię Darwin + Defender.

  Dokonuje Pan analizy swojej wariacji na temat tej strategii.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty