niedziela, 21 lipca 2013

Bezpieczne pieniądze na karcie płatniczeCoraz rzadziej zdarza nam się płacić za zakupy gotówką. Tą tradycyjną formę powoli wypiera wygodna karta płatnicza, z której możemy skorzystać praktycznie wszędzie. Z kartą płatniczą w zasadzie nie rozstajemy się na krok - płacimy nią w sklepie, używamy jej do transakcji przeprowadzanych w Internecie czy do wyciągania środków z konta osobistego w bankomacie. Jednak rodzi się pytanie, czy wraz z niezaprzeczalną wygodą w parze idzie bezpieczeństwo?

W dzisiejszych czasach zakładając konto osobiste otrzymujemy kartę płatniczą, która służy do dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Kawałek cienkiego plastiku, przypominający kształtem dowód osobisty wydawany przez podmioty finansowe na całym świecie stał się powszechnie wykorzystywanym narzędziem płatniczym. O zebrane na koncie oszczędności należy zadbać, aby były bezpieczne w każdym momencie, szczególnie wtedy, kiedy korzystamy z karty płatniczej. 

Co grozi Twojej karcie płatniczej?

Wraz z rozwojem technologii, rośnie również liczba przestępstw wykorzystujących jej możliwości. Twoja karta płatnicza narażona jest na niebezpieczeństwo każdego dnia. Co jej grozi?

- kradzież – złodziej, który wejdzie w posiadanie Twojej karty płatniczej będzie chciał jak najszybciej dokonać wypłaty Twoich środków, zanim zdążysz ją zablokować. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że nowoczesne karty płatnicze często posiadają opcję płatności pay pass, dzięki której niewymagane jest podanie kodu PIN podczas realizowania transakcji;
- carding – to forma przestępstwa, która wykorzystuje sczytane dane z karty do przeprowadzenia transakcji internetowych, a także przy zamówieniach pocztowych lub telefonicznych;
- skimming – przestępstwo polegające na kradzieży danych z karty, do którego wykorzystywane  są specjalne urządzenia. Urządzenie to pozwala na sczytanie informacji z karty płatniczej i przeniesienie ich na pasek magnetyczny innej.

Jak zabezpieczyć swoją kartę płatniczą?

Chociaż ryzyko przestępstw związanych z kartami płatniczymi jest spore i powszechne, to istnieją sposoby, aby to ryzyko zminimalizować. Do najpopularniejszych z nich należą:

- niszczenie wyciągów – wyciągi bankowe czy te, które możesz wydrukować wypłacając gotówkę z bankomatu posiadają informacje, które mogą posłużyć potencjalnemu złodziejowi do „wyczyszczenia” Twojego konta ze zgromadzonych na nim środków;
- obserwowanie karty podczas płatności – płacąc kartą w sklepie, na stacji benzynowej czy w restauracji patrz sprzedawcy „na ręce”. Jeśli istnieje taka możliwość, w ogóle nie wypuszczaj jej z rąk. Wystarczy ułamek sekundy, aby za pomocą specjalistycznych urządzeń sczytać wszystkie dane z karty;
- ostrożne wprowadzenie kodu PIN – niezależnie od miejsca, w którym używasz swojej karty płatniczej, staraj się zachować dyskrecję podczas wprowadzania kodu PIN.

Zachowanie ostrożności to recepta na zabezpieczenie swojego konta, do którego masz dostęp za pomocą karty płatniczej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki jeszcze sposób zabezpieczyć ją i środki zgromadzone na niej przed kradzieżą, wejdź na stronę http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/konta-i-karty


Post   tzw. guest blogging, czyli wpisów gościnnych.9 komentarzy:

 1. Właściwie racja. Jak się nad tym chwilę zastanowię to faktycznie okazuje się, że zawsze używam karty, a jak mam zapłacić gotówką to jest proble, bo nigdy jej nie mam przy sobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wirtualny pieniądz nigdy nie będzie bezpieczny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jednak nasze minimalne starania jak choćby:
  niszczenie wyciągów, niespuszczanie karty z "oka" przy płatnościach czy ostrożne wprowadzenie PIN-u pozwoli nam zachować choć trochę bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. przyglądając się swoim transakcjom to 90% nich odbywa się z użyciem karty.
  oStatnmio widzę coraz więcej osób korzystających z tzw opcji zbliżeniowej, ponoć tutaj jest duże pole do popisów dla przestępców. Osobiście znam osoby które przecinały tzw antenki żeby karta nie diząłłą zbliżeniowo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W Polsce używam praktycznie tylko kart płatniczych. W razie chwilowego braku rozważam wzięcie chwilówki online w dobrej firmie, w atrakcyjnej cenie. Rozważam również wyrobienie karty kredytowej by skuteczniej budować swoją zdolność.

  OdpowiedzUsuń
 6. Marcin Barkowski16 września 2018 00:13

  Jeśli przestrzegamy zasad bezpiecznego obchodzenia się z kartą to nasze pieniądze na karcie zawsze będą bezpieczne. Tutaj nie ma znaczenia czy jest to karta debetowa, kredytowa czy wielowalutowa https://www.igoriacard.com gdyż zasada działania tych kart jest taka sama.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja od dawna jestem wielkim zwolennikiem wszelkich systemów płatności online oraz mobilnych. Takie płatności mobilne jak Google Pay - https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/gpay dają mi możliwość przeprowadzenia bezpiecznej i szybkiej transakcji. Nigdy podczas zakupu nie muszę wpisywać danych z karty, gdyż są one bezpiecznie ulokowane na moim koncie Google.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty